HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 45 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Autor Správa

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sabathius: Na začiatok by som povedal, že toto by si ešte nemal veľmi rozoberať, dokým si nečítal všetky časti článkov. Pretože stálych členov = vykonávateľov je 34, pričom 28 z nich má nadľudské schopnosti (btw, hráme lowfantasy svet, takže je to čo povedať). Takisto, spravovanie Chrámu je samostatná kapitola, pričom Chrám sponzorujú aj mocnosti sveta, ktoré spoliehajú, že si tým Chrám naklonia, čo nemusí byť vždy pravda. Ak ti ide o informovanosť, cechmajster má kontakty s každou silnejšou krajinou, pričom všetky Chrámu pomáhajú v domnení, že si tým daná krajina získa u nich "zavreté oči", pokiaľ by oni sami robili bordel, čo sa však stáva častým omylom. Takže v podstate Chrám má stále zásoby, informácie, aj potencionálnu pracovnú silu, bez toho, aby preto sám niečo poriadne urobil. Neznamená to, že Chrám nemá vlastné cesty, ako sa starať o informácie, pretože Zabijáci, majú všetci vlastné kontakty (väčšinou významné), rovnako ako Oči a Tiene. Zásobovanie tiež nie je problém, Chrám totiž výrobou nebezpečných látok (od jedov, pascí, špeciálnych zbraní až po výbušniny) slušne profituje, takže si môže dovoliť kúpiť pomaly všetko čo sa mu zachce.

Ohľadom rovnováhy... Chrám funguje asi tak, že likviduje tie sily, ktoré by podľa Porotcov a cechmajstra narobili vo svete najviac bordelu, to jest hlavne tie príliš agresívne, pričom im je jedno za akým účelom daná sila koná. Nikoho nechránia, len sa starajú o to, aby nevznikol taký veľký bordel, akým bola napr WW1 či WW2, proste udržiavajú bordel v medziach nie-celosvetových.

Holt, podobná kritika by mala vznikať až po skompletizovaní cyklu  :P

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aeris napísal:
Holt, podobná kritika by mala vznikať až po skompletizovaní cyklu  :P


no Sabathiusa do nej dotlacil Alef  :ikonka01:

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corvus napísal:
Aeris napísal:
Holt, podobná kritika by mala vznikať až po skompletizovaní cyklu  :P


no Sabathiusa do nej dotlacil Alef  :ikonka01:


A spolu s ním aj ja sám, čo mi teraz príde dosť trápne  :oops:

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ojojoj, to je pekna diskusia :-)

Inak mam dva argumenty:

1. radsej nedokonala uvaha nad Rovnovahou, nez ziadna uvaha.
2. to je mozno opat na inu debatu, ale zamyslat sa prilis nad realistickostou je niekedy zbytocne. NIe preto, zeby fantastika mala popierat vsetky logicke zakony, ale preto, ze vo fantastike velmi rychlo clovek zisti, ze mnoho veci by v skutocnosti vobec nefungovalo (pretoze by velmi rychlo padli). Preto je niekedy viac nez vhodne sa s tym jednoducho uzmierit, alebo, co je lepsie, vziat a upravit si na svoj obraz.

V kazdom pripade je na mieste tradicna vyhovorka ,,este pockaj na ukoncenie serie" :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hehe klud chlapi ziaden stres. Kazdemu co jeho je. Ak sa vam Chram paci taky aky je je to v pohode. Ja som len vyjadril par veci, nad ktorymi by som zauvazoval tot cele.
Nik ma nikam netlacil, keby som nechcel odpovedat tak neodpoviem. Necital som vsetky informacie o Chrame to je pravda.
Ze si stojim za nazorom to je tiez pravda. Nesmiete to brat tak vazne. Je to len hra. Co sa paci to funguje. Tak to ma byt. Netreba sa prilis zamyslat. Vacsinou sa totiz debaty sklznu na kritiky miesto pochval. Ja som len povedal, ze mi ten koncept nie je sympaticky to je cele. Tak ziadne 'citim sa trapne', smelo kop ak to tak ma byt. Mne niekolko podobnych diskusii pomohlo vymysliet kopu veci. A to som bol inak nastvany na ludi co mi pisali.
Hehe casom sa tu mozno nieco moje objavi a potom cakam to iste od teba. Na to diskusie ostatne su.
No ale aby som este rypol. Ono to totiz vyzera, ze Chram sejme kazdeho, koho Porotcovia oznacia za prilis agresivneho.
Add 1, chlami musia mat dobry odhad, lebo niekedy rovnovahu narusi uplne neagresivna osoba, ktora navonok kona velmi racionalne (napriklad niekto kto sejme vyznamnu osobnost z principu - cojaviem papeza pre ilustraciu) - preto som navrhoval orakulum ako zdroj informacii koho treba odpratat
Add2 ak chram obchoduje, zrejme sa vie kde je (ak nie rychlo sa to zisti od obchodnikov) ak som tyran alebo cokolvek s dostatocnou mocou nebudem im posielat tribut, ale vytiahnem s armadou a 28 nadludsky zdatnych typkov povesam.

V low fantasy svete zvlast mi takato sila akou je Chram prijde ako jedna z najhorsich. Oni totiz musia obnovovat rovnovahu sustavne. Cize vzdy niekoho vrazdia, kto je podla nich prilis agresivny. Lebo povedz si takto. Urcil si hornu hranicu pre zasah (WW1 a WW2) Urci dolnu. Kedy uz treba niekoho odpratat a kedy este nie? Toto je problem. Ak totiz odpraces tych velkych, ta hranica sa ti bude vo svete znizovat. Ak je cinnost chramu taka znama, ze musia vlada je ochotna platit vypalne, tak by som bol blazon, aby som nejako zvlast velke skutky konal. Ona totiz aj velkost toho co ma vplyv na celosvetove dianie zacne klesat.  A urcit kto je ten vinnik je naozaj dooost tazke (koho by si odpratal za porusenie rovnovahy Georgea Busha ci CEO firiem ropneho priemyslu, ci obcanov USA voliacich onoho prezidenta a nadavajucich na vysoke ceny pohonnych hmot?)
Bud teda stihaju rovnovahu vyrovnavat a hlusia coraz pokojnesjich ludi, alebo nestihaju a v tom pripade len pobiehaju po svete a zabijaju zbytocne.
Rovnovaha je jedna z najhorsich veci co si mozes do sveta zaniest.

Hmm asi ma zacinas neznasat, ale ja fakt nie som vrtal. Kto sa vela pyta vela sa dozvie. Kludne to hrajte, ako zapletky a dobrodruzstva je to dobre. Len do toho prilis nevrtaj ideovo. Je to len hra.

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sabathius: nehnevám sa  :)

Ad poloha Chrámu: Nikto okrem členov nevie kde je. Ako? Tak, že obchody prebiehajú mimo územia blízkemu chrámu.

Ad Porotcovia, označovanie cieľov, etc: No, ťažko sa mi to vysvetľuje, ale poviem to takto. Ten tribut, ako si to ty nazval, mocnosti neplatia preto, lebo ich Chrám vydiera, alebo niečo podobné, platia lebo chcú, myslia si (a dúfajú), že si tým Chrám získajú vo svoj prospech. Takže bol by hlupák ten, kto by toho nezneužil, hoci na to cechmajster nespolieha, preto aj stále beží "výrobná" činnost. Spodná hranica, ktorú si ja predstavujem by asi boli hrátky typu Alexandra Veľkého, Rímu alebo Napoleona. Proste, kto dobyje priveľa landov (pardón, jednoducho som musel - Magic fans hádam pochopia), pričom ale stále nebude mať dosť a bude chcieť expandovať ďalej, ten sa stane terčom. Takže veľmi nehrozí, že by sa priemerná družina s Chrámom stretla, azda okrem prípadu, že niekto chce Chrám použiť v epických dobrodružstvách a zavliecť ho do highfantasy. Ide skôr o "šťavu" do príbehu, ktorú si navyše DM môže upravovať podľa svojho. Ešte dodám, že väčšinu času členovia Chrámu skôr zbierajú info od svojich kontaktov, hľadajú kontakty nové, potencionálnych členov, trénujú a zdokonaľujú sa, atď. Teda aspoň to je moja predstava.

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak to som si oddychol ze sa nehnevas. Tak si este naposledy rypnem a nechame to uz  asi :)

add poloha - ak obchoduju vo velkom ako si tvrdil, tie vozy so zbranami jednoducho musia byt vystopovatelne. Mozno nie jednoducho ale pojde to. Dlhodobo nie je mozne utajit nemobilny zdroj vyroby. Okrem toho aj zasobovanie niekam prudit musi (teraz nejde len o potravu a vodu tu by teoreticky mohli nejko ziskat aj v pusti, ale neverim ze tam maju aj banu na rudu potrebnu na zbrane a zdroje surovin na jedy. Ak nie, musia to dovazat. Ruda je tazka, vozi sa vozmi. A tie skor ci neskor niekto vystopuje, na to mozes zobrat jed ak sa miesto odbytu nachadza stale na rovnakom mieste. Lebo na obchodovanie ti personal nezostal cize logicky to musi byt niekto externy, kto to dovaza a odvaza. Resp niekto verny chramu, ale bez retaze na krku. A takeho mozno zlomit mucenim. A zlomit sa da kazdy, je to len otazka pristupu. Keby to aj robili sami clenovia, ak sa nechcu trmacat z vozmi daleko cez kraj (co zrejme nie, kedze maju na praci dolezitejsie veci), staci zvedavcovi zistit, v ktorom meste na okraji puste sa vozy objavia a potom uz len sledovat studne. Vozy chodia velmi pomaly ak su plne nalozene a plahocia sa pustou.

add tribut - vypalne ci dar, to je len retorika. Ked platili vsetci v Europe dar Rimu, dufajuc ze sa legie budu spravat slusne a Rim ich ochrani pred nepriatelmi, tiez to bol dar a nie vypalne :)

add spodna hranica - dostali sme sa do situacie kedy vlastne Chram likviduje nebezpecnych lidrov. Co je kustik ine poslanie ako udrziavanie rovnovahy. Definuj si poslanie tak ako to pises a mas po problemoch s vrtavymi diskutermi. Cize nie udrzanie rovnovahy vsetkych sil, ale dohlad nad mocnymi tvojho sveta. To by fungovat mohlo celkom dobre. Lebo pri ich naplni casu na udrziavanie rovnovahy skutocne nemaju cas.

Nuz tolko asi k tomu celemu nech sa nemotame dokola. V low fantasy svete by som tento chram asi nehral vobec. On low fantasy svet je totiz cosi ako nas a tam ta logika dostane. V highfantasy by chram pekne zatocil zo vsetkymi vsetecnikmi (poriadne ocarujem pust, cele ruiny na vstup iba pre hviezdonosicov, teleportujem vozy kde chcem a plne vyuzivam konumikaciu cez hviezdy - ta je inak na low fantasy dooost husta. tolko mocnych artefaktov by tam byt nemalo)

BTW mas dobry vkus na manga. Full Metal Alchemist je moj oblubeny.

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Este k tomu tributu/vypalnemu: Da sa priazen Chramu kupit? Ak ano tak jeho existencia nema zmysel, a ak nie tak preco by mu niekto platil. To ze krajiny DUFAJU ze si kupia jeho priazen je smiesne. To su naozaj taki hlupi, ze platia aj ked vidia, ze za to nic nedostavaju?

Ale ako povedal alef, hladat taketo chyby vo fantasy nema zmysel. Rovnakym sposobom sa da spochybnit fungovanie takmer kazdeho fantasy sveta.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Preto za fungujuco vymyslene svety platime WoTC tazke peniaze :(

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Sabathius napísal:
Preto za fungujuco vymyslene svety platime WoTC tazke peniaze :(



ze fungujuce  :ikonka42:

ze platime  :ikonka42:  :ikonka42:

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No ako najviac fungujuci svet mi pripada World of Darkness, ale zas ja moc tie D&D svety nepoznam takze sa nebudem hadat. Ale obecne si myslim ze je prirodzene ze svety vytvorene profi-firmami budu omnoho dokonalejsie nez amaterske svety fanusikov (cest vynimkam). Ale to uz sem nepatri


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 16.02.2006
Príspevky: 64
Body: 5

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Corvus napísal:
Sabathius napísal:
Preto za fungujuco vymyslene svety platime WoTC tazke peniaze :(



ze fungujuce  :ikonka42:

ze platime  :ikonka42:  :ikonka42:


Ty sa netvar :). WH svet je tiez vcelku fungujuci. A prirucky som u teba tiez nejake videl aj knihy. Ale ze stiahnes zadarmo co mozes to je pravda  :D.
A ved ja tak isto :D.

Myslel som to vseobecne. Fungujuce (alebo aspon na prvy pohlad fungujuce) svety to je makacka vyrobit. A tak si za to nechavju autori zaplatit :). My ostatni hladame kde-co uchvatnut a venujeme sa viac hraniu ako tomu cim kuria v elfom lesnom kralovstve a odkial beru brnenia, mece a ostatne veci. Alebo ako vidia trpaslici pod zemou, ci tomu ze som este v ziadnom fantasy svete nevidel orcku alebo goblinku.

_________________
There's no place for elves


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
O tomto bola vytvorena nova tema Prosim pokracujme tam a tuto prenechajme diskusii o Chrame.


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
No, ja sa opytam takto, ked teda "Chram" likviduje ludi co dosiahli prilis vysoko(prilis vela toho dobili, alebo co), stava sa tym vlastne najsilnejsou silou v celom svete, pretoze ma moznosti riadit a menit beh dejin. Teda stava sa diktatorom. A neexistuje ziadna rovnovaha, pretoze on jediny ma pravo silu a moznost rozhodnut a tym padom odporuje myslienke rovnovahy, pretoze protivaha proti nemu neexistuje.
Ked si to chcel nechat v rovine ROVNOVAHY, mal si to radsej zverit do ruk bohom... aj ked sa hra low fantasy svet.

Dalej mi do toho nesedi, ze jednak maju v podstate absolutnu moc a jednak obchoduju... ja sa opytam... a naco? Obchod zo sebou nesie prachy, prachy so sebou nesu moc.  Kto zaruci ze odstranenim niektorych "nerovnovahu" vytvarajucich elementov si chram viac menej nepolepsi. nech by sa to bralo akokolvek, pochybujem ze sa v historii taky pripad nevyskytol. A tym padom sa dostavame k zistnemu konaniu Chramu a nemozeme zarucit jeho neutralitu.

Navyse. Ako pisal Sabathius. Ked ja, ako potencionalny dobyvatel, mam ambicie dostat sa vysoko a dosiahnut vela a viem, ze mi nejaky "chram" moze byt prekazkou, moja prava starost bude zlikvidovat tento chram. Ked su podmienky nastavene tak, ze chram je nezlikvidovatelny, nechapem existenciu ostatnych kralovstiev, mocnarov a riadiacich struktur , pretoze vsade by panoval len poriadok a system Chramu. A dostavame sa k slovu Rovnovaha. Ziadna by neexistovala, pretoze chram by bol jediny riadiaci prvok.

Este ma zaujalo to vyberanie odstraneneho. Ked nastava nerovnovaha, preco sa musi hned odstranovat. Co keby sa naopak pridalo na opacnu misku vah cosi... nebolo by to jednoduchsie a kostruktivnejsie? A nakoniec aj herne zaujimavejsie? Avsak, je tam hned otazka napomahania niektorej zo stran. Co plati aj v pripade odstranovania. Ked odstrania na jednej strane , opacna si hned mysli, ze chcram je na ich strane a spirala sa roztaca... to ches ako zastavit a osetrit? Ci chram vyvrazdi vsetkych?

Nestrannost sudcov je dost velka otazka. Kazdy zije nejaky zivot, kazdy ma nejake zaujmy vo svete a navyse , ked obchoduju, kazdy ma nejakych nepriatelov a nejakych spriaznencov. Neviem ako by si chcel riesit tuto situaciu, aby boli ich rozhodnutia fakt nestranne a objektivne.

Ked si mal na mysli nieco ako Jediov, ze vytvoris strazcov poriadku, to je iny pripad, lebo oni strazili poriadok v konkretnom federalnom state, kde mali vsetky planety viac menej rovnake postavenie a ciele a neboli voci sebe znepriatelene... toto sa neda povedat o tvojom svete...

No dufam ze som sa prilis nerozpisal... kazdopadne nejakou myslienkou vyssej svetskej moci(inkvizicia) niesom nejako nadseny...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nech zije volna ruka trhu


Hore
   

Žoldnier

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tak já vám k těm vašim kritikám taky něco řeknu. Připusťme (na chvíli), že Bordza má pravdu a Chrám se skutečně chová (z objektivního hlediska) diktátorsky, neboť má sílu měnit běh dějin v celém světě (řekněme, celém známém světě... ve starověku si taky mysleli, že znají celý svět a znali stejnak jenom Středomoří).
Rovnováha (objektivně) neexistuje, ale zato existuje "rovnováha", tedy to, co Chrám za rovnováhu považuje. Je to nějaké myšlené uspořádání společnosti, které všichni berou jako dané, protože jsou na to zvyklí a nemají nadhled, tudíž o tom vůbec neuvažují stylem, který tu předvádíte.

Co se obchodování a prozrazení polohy týče... obchodovat se přece dá i tak, že na jednom místě máte mozkové centrum = Chrám; na jiném místě máte sklady (zdroj) a na dalším kupce. Doprava probíhá ze skladu ke kupci, chrám dává jen pokyny. Pokud se komunikace mezi Chrámem a sklademd dobře zajistí, nedá se nějaká obchodní činnost dost dobře zajistit. Vemte si jak fungují různé ty buňky různých extrémních organizací.

Proč obchodovat? Třeba proto, že i pomocí obchodu se dá dobře regulovat ona "rovnováha". Prostě někdo jde do války. Potřebuje zbraně. Nedodáš. A je zregulováno. Nebo dodáš. A opět. Rovnováha udržena. Obchodovat se nemusí jen kvůli penězům, ale samozřejmě může. Já osobně jsem získal dojem, že Chrám jako takový je jen jakési ústředí, které si svoje výkonné složky mimo těch základních (zabijáků) drží hezky od těla, aby jedna nevěděla, co dělá druhá a nikdo tak nemohl získat know-how Chrámu.

Co se chrámu týče... připusťme, že Chrám je nezlikvidovatelný, protože jeho existence je napůl legenda, napůl pravda, nikdo neví, jak ho přímo kontaktovat. Jsi aspirant na dobyvatele. Co budeš dělat? Kam zaútočíš? Nevíš. A ve chvíli, kdy se začneš blížit cíli, tě nejspíš Chrám zlikviduje.

Proč existují království? Protože je pohodlnější vládnout pomocí loutek. Přenechat běžné starosti řízení země někomu jinému a řešit jen to důležité a podstatné. Protože je lepší nebýt na ráně v případě, že se zjeví nějaký ten rádoby dobyvatel. Protože někdy se "rovnováha" snáze udržuje pomocí napětí mezi dvěma zdánlivě nezávislými stranami než tím, že je sjednotíš pod sebou a zaděláš s tak na budoucí problémy (viz Jugoslávie)

Atd. atd.
Abych to shrnul. Řešíte problém pohledem vnějšího pozorovatele, byť ten přitom kdokoliv v daném světě postrádá. A berete všechno moc doslova. Takže asi tak. A z jiného tématu, myslím si, že v centrální buňce je 30 lidí tak akorát.

_________________
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!
_______________________________
Hraji: Qin: The Warring States
GMuji: Star Wars Saga, OG, The Esoterrorists


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 45 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Môžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun