HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 60 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hej, lenze Nightfalla som pochopil tak, ze na Slovensku mame podla vsetkeho jedinu spisovatelku zanru fantasy :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Hej, lenze Nightfalla som pochopil tak, ze na Slovensku mame podla vsetkeho jedinu spisovatelku zanru fantasy :-)

A nie?

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zrejme ano :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef ma pochopil spravne. A prave preto, ze je jedina, tak mi pripada smiesne chvalit sa titulom "najlepsia".

Mimochodom ona je tym padom aj najhorsia slovenska SF&F autorka :)


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
aj najsexi SF&F autorka :)

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ale no, neverim ze na Slovensku sa nenajdu aj ine osoby,ktore pisu ale nik nieje ochotny to publikovat. A jej ano, cize je najlepsia, lebo sa dokazala presadit a teoreticky asi z nich aj najlepsie pise. Aspon tak kaze logika veci,

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kleriker uhodil hlavičkou do hřebíčku! Nebo obráceně?


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ad Kleriker: to mozno budu vediet citatelia Fantazie.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kleriker napísal:
Ale no, neverim ze na Slovensku sa nenajdu aj ine osoby,ktore pisu ale nik nieje ochotny to publikovat. A jej ano, cize je najlepsia, lebo sa dokazala presadit a teoreticky asi z nich aj najlepsie pise. Aspon tak kaze logika veci,

Hah, kiezby to bolo tak, ze u nas vychadzaju knihy tym najlepsim. Bohuzial mam pocit, ze cela SF&F scena tu funguje na baze kamaratstva. Ja nieco napisem, kamarat Ivan mi to vyda v casopise, dalsi kamarat vo vydavatelstve mi vyda knizku, a treti o tom napise vybornu recenziu. A Lady Fantasy je na svete.

Ved cela slovenska fantastika sa toci okolo par ludi, ktori produkuju vsetko od tvorby, cez vydavanie az po hodnotenie a ocenovanie. Ono tam je tazke potom cakat nejaku objektivitu.


Hore
 Profil ICQ  

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Preto som napisal teoreticky, aj ked zoberieme, ze mozno nie je naj, stale sa presadila a v tom je najlepsia. Prostriedky nepozname, no podstatny je vysledny efekt. A zas, ak by bola taka hrozna, asi by jej vysla len jedna kniha, ale nie je to tak, takze sa predavat musi v dostatocne uspokojivom mnozstve. Ani kamarat ma nezasponzoruje, ked prvy krat ho prakticky osklbem o peniaze svojim neshopnym dielom.

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
Citácia:
Hah, kiezby to bolo tak, ze u nas vychadzaju knihy tym najlepsim. Bohuzial mam pocit, ze cela SF&F scena tu funguje na baze kamaratstva. Ja nieco napisem, kamarat Ivan mi to vyda v casopise, dalsi kamarat vo vydavatelstve mi vyda knizku, a treti o tom napise vybornu recenziu. A Lady Fantasy je na svete. Ved cela slovenska fantastika sa toci okolo par ludi, ktori produkuju vsetko od tvorby, cez vydavanie az po hodnotenie a ocenovanie. Ono tam je tazke potom cakat nejaku objektivitu.


Prepáčte, ale táto diskusia už zachádza smerom typickým pre Slovákov - ja závidím, ty závidíš - preto mi nedá nezapojiť sa.

Fantasy na Slovensku píše veľa autorov a dokonca aj pomerne dosť autoriek. Z tých, čo pravidelne publikujú, je tu napríklad Zuska Minichová (aj keď ona píše skôr lyrickú SF), Eva Cigániková (výborné umiestnenie v Poviedke 2006) alebo pani Molitorová (séria Dievčatko z Krajiny Drakov). A v súťažiach (českých aj slovenských) nájdete určite aspoň desať ďalších mien (silný potenciál má Katka Červenáková a Lucia "Nefertiti" Droppová a vráti sa možno Martina Pilcerová).

Toľko k osamelosti Alexandry Pavelkovej ako slovenskej autorky.

Ďalšia vec je fakt, že titul Rytier / Lady fantasy je československý. Rytierom je napríklad Mirek Žamboch, Ďuro Červenák, Jarek Mostecký, Jaro Lupečka (prvá slovenská sword & sorcery). Lady sú aj Jana Rečková, Martina Pilcerová a Ivana Kuglerová. Dnes sa súťaž O nejlepší fantasy trochu degradovala (vylúčili účasť "profesionálov", čo ubralo príspevkom na kvalite), ale v nedávnej minulosti to bola skutočne prestížna cena, na úrovni Ceny Karla Čapka.

A propo, Cena Karla Čapka. Súťaž existuje desiatky rokov a každý rok vyberá porota zo stovák prác. Pričom porotu tvorí minimálne 30 ľudí z celého "Československa" (tipoval by som, že ich je cez 50, ale už to dávno nesledujem). Myslíte si, že v roku 2003, kedy Alexandra Pavelková získala Mloka (absolútne víťazstvo v CKČ, vo všetkých kategóriách) za poviedku Kúsok tieňa (v zbierke Prísaha), išlo o kamarátske potľapkanie po pleci? Súťaž je anonymná (porotca nevie, čí príspevok hodnotí) a prvýkrát v histórii ju vyhral Slovák a prvýkrát získala Mloka fantasy.

A úplne na záver, vydávanie kníh je komerčná záležitosť. Kamarát vám dá poviedku na web, ale len ťažko investuje viac ako stotisíc Sk / Kč do niečoho, čo by sa nepredávalo. Ak si myslíte, že áno a poznáte takého kamaráta, držte sa ho. Pretože produkcia Fantom Printu, Walesu a Slovartu nenaznačuje, že by vydávali knihy kamarátom.

Takže sa skúste zamyslieť a prehodnotiť svoje "slovenské myslenie". To, že sa vám kniha nepáči, neznamená, že to platí o všetkých čitateľoch na svete. Mne sa napríklad nepáčili Miešanci (okrem trojky). Ale český Písek ve větru áno (je o 100% lepší ako slovenské vydanie). A Vimkine príbehy sa mi tiež páčili všetky. Slovenské vydanie je okrem toho skutočne krásne, takže aj keď vlastním české zbierky, Prísahu som si kúpil. Ale je to len môj názor a nikomu ho nevnucujem a nikoho kvoli osobným preferenciám neurážam.


Hore
   

Doomed eternally
Obrázok používateľa

Založený: 13.11.2004
Príspevky: 2819
Body: 57
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Na tomto prispevku vidno, ako vsetci svorne nieco tvrdili a pritom nemali o problemtaike sajn :P

_________________
An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur?

Bet’ Kindlein bet’,
morgen kommt der Schwed’
morgen kommt der Oxenstjern’
der wird dem Kindlein ’s Beten lehr’n
bet’ Kindlein bet’


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Rob Roy:
1. Ktorej z tych autoriek co si spominal vysla kniha (pretoze o tom hovorim, nie o poviedkach v casopisoch). Ked pominiem Dievcatko, ktore patri do trochu inej kategorie, tak som u nas ziadny iny fantasy roman nezaregistroval (je mozne, ze o nom len neviem).
2. Tu Lady Fantasy uznavam a beriem spat co som povedal. Nevedel som, ze je to titul za vitazstvo v sutazi. Moja chyba. Kazdopadne si myslim, ze konkurencia na hoc aj CS scene je velmi nizka co ma vplyv na prestiz tohto ocenenia no ale budiz..chapem, ze pre vydavatela je kazda reklamny slogan dobry.
3. S tym trhovym mechanizmom mate pravdu a je mi to zahadou. Neviem ci je problem v mojom vkuse, alebo vkuse vacsinoveho citatela, ale uprimne nechapem, ako kniha Piesok vo vetre mohla komercne uspiet v knihkupectvach v konkurencii zahranicnej fantasy tvorby.
A este viac ma prekvapili pochvalne recenzie. Tam mi potom nedalo nezamysliet sa nad tym kamaratskym vztahom. Ved vztah autorky k Fantazii nie je tajomstvom.

Na zaver by som ta rad uistil, ze necitim voci A. Pavelkovej zavist. Ja osobne nemam ziadne literarne ambicie (a ani schopnosti :) ) a nemam co by som jej teda zavidel. Jedine o co mi ide je kvalitna fantasy tvorba, ktorej sa mi od nej nedostalo.
Este by sa asi tiez patrilo poznamenat, ze vychadzam len z romanu Piesok vo vetre, ine jej knihy som necital. Nevylucujem, ze ich kvalita je lepsia (napr. u poviedkovej zbierky je to dost mozne, pretoze poviedky o Vimke vo Fantazii boli celkom slusne).

Edit:
Kleriker napísal:
Na tomto prispevku vidno, ako vsetci svorne nieco tvrdili a pritom nemali o problemtaike sajn :P

Suhlasim.
Rob Roy: dik za informacie


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Od A.P. (a nejakeho Konkola) som cital len Miesancov a osobne dufam, ze napisala aj nieco na vyssej kvalitativnej urovni.

K omacke okolo slovensko-ceskej fantasy komunity: vdaka bohu ju k zivotu netreba :)

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cyric napísal:
Od A.P. (a nejakeho Konkola) som cital len Miesancov a osobne dufam, ze napisala aj nieco na vyssej kvalitativnej urovni.


Mam pocit, ze panuje vseobecny uzus, ze Miesanci nie su ktovie co (necital som).

Citácia:
Prepáčte, ale táto diskusia už zachádza smerom typickým pre Slovákov - ja závidím, ty závidíš - preto mi nedá nezapojiť sa.

Mozem za seba povedat, ze zavist nie je ten spravny pocit. (Dakujem za obsiahly prispevok). Moj postoj k slovenskej literarnej fantastike je na zaklade tej nepatrnej vzorky co som cital, skor ignorujuci (tak ci onak som si zakupil Prisahu a mienim sa oblazit aj Bohatierom). Scasti vsak mozem suhlasit s Nightfallom, ze podla mojho pocitu naozaj funguje slovenska fantastika skor na kamaratskej baze (konieckoncov to vidiet aj na pouzivateloch tohto fora). To vonkoncom nie je zle (priatelske vztahy su nepochybne lepsie ako tazka komercia), priam naopak. Len vo mne kdesi vnutri drieme pocit, ze sa to za svet nesmie dozvediet ne-fantasticka komunita.

---------

Inak som nadabil na tri roky staru diskusiu o Miesancoch na Fantazii.sk. Prekvapuje ma, ako rychlo (a ako casto) sa diskusie o slovenskych fantasy a sci-fi autoroch zvrhnu do bezbreheho ohadzovania sa blatom a to tym viac, cim negativnejsie je vyjadreny nazor na nich.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 60 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Môžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun