HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 60 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa


Odpoveď s citáciou
Všetky fakty nájdete na http://www.vimka.sk, je tam toho celkom dosť, treba prejsť aj hlbšie, neostať na úvodnej stránke ;-)

Ale pre Cyrica a Nightfalla čosi mimo fakty, tentoraz len môj názor.

Piesok vo vetre je autorkin prvý román. Resp. prvý vydaný román, pokiaľ viem, do zásuvky pretým napísala niekoľko. Ale je starší a že je to prvotina, je na ňom cítiť - hlavne na slovenskom vydaní. Okrem toho je to typicky "ženská fantasy" (viď rozhovory s Ďurom Červenákom, mal celkom vtipné komentáre, vo voľaktorej Fantázii), kde dominuje ženský pohľad na svet - a tým pádom nie je veľa mužov, ktorým to sekne. Na akceptovanie ženského pohľadu na svet musí chlap dozrieť (heh). Ale to je len môj názor, mne sa Piesok vo vetre páčil, aj keď som ho prvýkrát čítal ešte ako batoľa :-)

Miešanci sú zasa veľmi silno poznačení spoluautorom, Štefanom Konkolom. Snahu mu neupieram a neviem, kto sa podieľal na čom, ale medzi Miešancami 1 a Miešancami 3a (čisto Pavelková) je priepastný rozdiel. Prví Miešancí sú slabučkí. Druhí o čosi lepši, taká bežná spotrebná fantasy. Pavelkovej tretí diel je fajn, Konkolov je znova slabučký. Takže trilógia ako celok... no, nič svetoborné.

Ale vrcholom tvorby Alexandry Pavelkovej bola, aspoň pre mňa, vždy Vimka. Prvá poviedka v zbierke Prísaha je ešte neistá, je tiež "prvotinou", ale Jantárová kvapka, Kúsok tieňa alebo Pávie pero sú výborné. A majú "gule", už to nie je fantasy nahnutá na tú či onú stranu (ženská vs mužská). Je to pre mňa výborná fantasy. A výborná slovanská fantasy - iná ale rovnako dobrá ako slovanská fantasy Ďura Červenáka (ktorý má vo svojich skorších dielach pre zmenu výhradne mužský princíp, ale už dozrieva :-)

No a do budúcnosti sa u Pavelkovej črtá čosi nové, tiež zaujímavé, páčili sa mi aj jej "bájne" poviedky - Oheň (Fantázia) a Řeka (Písně temných věků či ako).

Plus, čo sa týka románov, mnou spomínané autorky majú len tú chybu, že sa ešte k dlhšej práci neprepracovali - takže majú hromadu poviedok po časopisoch a antológiách, ale román nikde. Na druhej strane, počul som (SFaF komunita má svoje čaro :), že Martina Pilcerová konečne dopísala svoju roky rozpracovanú ságu a možno sa situácia zmení.

A opäť k faktom, československá konkurencia zasa nie je až taká malá, ako by sa zdalo. Ako sledujem výsledky súťaží, píše určite niekoľko stovák autorov a niekoľko desiatok z nich pravidelne publikuje. Romány nie, na tie potrebujete také množsvo času, že sa to nepodarí hocikomu, ale veľmi slušné poviedky má na konte určite aspoň 30-40 autorov. A autoriek :)

K titulu Lady fantasy preto nemám žiadne výhrady. Nepreceňujem ho, mňa marketingové ťahy tohoto typu neoslovujú, ale prečo nie?


Hore
   

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef: Vydavanie knih kamaratom by mozno nebolo zle, keby paralelne fungoval aj bezny (komercny) system. Ale zda sa, ze u nas je jedinym sposobom ako vydat SF&F knihu (teda ak sa nevolate Tolkien), stat sa clenom redakcie Fantazie :)


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Cyric napísal:
Od A.P. (a nejakeho Konkola) som cital len Miesancov a osobne dufam, ze napisala aj nieco na vyssej kvalitativnej urovni.


Mam pocit, ze panuje vseobecny uzus, ze Miesanci nie su ktovie co (necital som).

Necitaj ani :) Zdramatizovana trilogia knih podla hry Baldur's Gate oproti tomu aspiruje na nobelovku :)

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Plus, čo sa týka románov, mnou spomínané autorky majú len tú chybu, že sa ešte k dlhšej práci neprepracovali - takže majú hromadu poviedok po časopisoch a antológiách, ale román nikde. Na druhej strane, počul som (SFaF komunita má svoje čaro Úsmev, že Martina Pilcerová konečne dopísala svoju roky rozpracovanú ságu a možno sa situácia zmení.

Preco vsak zastavas nazor, ze autor, ktory nema roman, je akysi "menejcenny"?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
Závisť bola možno agresívna voľba slov, ale táto diskusia mi príliš pripomenula debaty na sme.sk alebo bleskovsky.sk. Rozhodne som mal pocit znevažovania (slovenskej fantastiky a Alexandry Pavelkovej) len na základe toho, že mal dotyčný málo informácií. A preto som zareagoval, aj keď inak nezvyknem

IMHO, slovenská fantastika je na tom čoraz lepšie - kvantitou aj kvalitou. Napríklad, v rámci súťaže Poviedka 2006 som zaregistroval strašné "sračky" (sorry, lepší výraz mi nenapadá), ale fantastika, čo tam bola, bola dobrá. Síce intelektuálska, ale výborná. A súčasné diela ako Černokňažník, Prísaha, Bohatier sú porovnateľné s väčšinou svetových prekladov, čo u nás (v Československu) vychádzajú. Iste, svetová špička je niekde inde, ale to je už otázka štatistiky a teórie veľkých čísel :) Eriksona, Sapkowského, Le Guinnovú ani Carda u nás ešte nemáme.

Ale počkáme a uvidíme :-)


Hore
   

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
A súčasné diela ako Černokňažník, Prísaha, Bohatier sú porovnateľné s väčšinou svetových prekladov, čo u nás (v Československu) vychádzajú. Iste, svetová špička je niekde inde, ale to je už otázka štatistiky a teórie veľkých čísel


S odpustenim, toto su presne dovody, preco bezi tato tema a vsetci sa ohanaju narazkami na jednookych medzi slepymi. A co ma smutnym sposobom obveseluje.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
Plus, čo sa týka románov, mnou spomínané autorky majú len tú chybu, že sa ešte k dlhšej práci neprepracovali - takže majú hromadu poviedok po časopisoch a antológiách, ale román nikde. Na druhej strane, počul som (SFaF komunita má svoje čaro Úsmev, že Martina Pilcerová konečne dopísala svoju roky rozpracovanú ságu a možno sa situácia zmení.

Preco vsak zastavas nazor, ze autor, ktory nema roman, je akysi "menejcenny"?


Reagoval som na Nightfalla, ktorý trval na románoch. Román je vyšší level spisovateľa, ale ten bez neho určite menejcenný nie je. V podmienkach "amatérov" (t.j. tých, čo sa písaním neživia) je okrem toho román predovšetkým o čase - a málokto má popri práci dostatok času a energie na vytvorenie rozsiahleho diela. To, že kvalitný román je schopný napísať len niekto skúsený (literárne aj životne) je druhá vec.


Hore
   

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 31.05.2006
Príspevky: 47
Body: 5
Bydlisko: Taj Mahal

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Problem   fantasy je skôr originalita, ako kvantita (tej je dosť, veľa poviedok ktoré mi skôr pripadajú ako istý druh klišé). Dnes je ťažké, nie len na Slovensku ale globálne, nájsť F titul s originálnym obsahom (preto česť tej skupinke ľudí čo sa to podarilo). Poviedok a románov typu: Dobrý rytier, zlý rytier, skazený ork a tajomný elf, je vo všeobecnosti dosť veľa a natrafíte na ne na každom rohu. I keď ide aj o štýl písania, ktorý je väčšinou odlišný a skoro u každéoh autora originálny, nie je obsah a forma knihy jedinečný, niekedy dokonca tomu chýba ten správny pátos. Jedným slovom, braková fantasy.

Tento názor je môj, subjektívny, možno úplne scestný ale môj :)

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ono tu nejde o znevazovanie. Ale ked si precitas uz len tuto diskusiu, tak vacsinovy nazor je ten, ze Pavelkovej knihy nie su nic moc. A povedat svoj nazor, hoc negativny, predsa neni znevazovanim.
A myslim si, ze je prirodzene ked slovenskych autorov porovnavame so svetovou spickou. Ved s kym inym? Myslim si, ze je uplne v poriadku ked som ako citatel narocny a hodnotim autorov bez ohladu na ich narodnost.
A to ze je slov. fantastika na tom lepsie... No kedze predtym u nas nevychadzalo vobec nic tak je samozrejme, ze kazda vydana kniha bude krokom k lepsiemu. To ale este neznamena, ze nasa fantastika je na tom dobre. To ani zdaleka.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Román je vyšší level spisovateľa, ale ten bez neho určite menejcenný nie je.

O tom by sa dalo polemizovat. Osobne budem mat radsej pisatela, ktory ma dobre poviedky a nesnazi sa nasilu tlacit sa do romanu, ktory mu stylovo a rozsahovo nesadne, len preto, aby postupil na vyssi level. To mi trosku pripomina delenie na nizsie a vyssie styly, ktore niektori ludia povazuju za nestastne.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Citácia:
A súčasné diela ako Černokňažník, Prísaha, Bohatier sú porovnateľné s väčšinou svetových prekladov, čo u nás (v Československu) vychádzajú. Iste, svetová špička je niekde inde, ale to je už otázka štatistiky a teórie veľkých čísel


S odpustenim, toto su presne dovody, preco bezi tato tema a vsetci sa ohanaju narazkami na jednookych medzi slepymi. A co ma smutnym sposobom obveseluje.


V tom prípade s debatou končím, je to znova o vytrhávaní informácií z kontextu. Áno, slovenská špička nie je absolútnou svetovou špičkou, ale sú za tým aj iné faktory, hlavne ekonomické (slovenský/český sfaf autor si nemôže dovoliť stať sa profesionálom, preto nemá dostatok času a iného supportu, aby sa vypracoval tam, kde sú velikáni typu Card či Erikson). Pozrite si, ako sa zlepšuje Červenák, odkedy je poloprofesionálom (od tretieho Rogana, myslím) - aj písanie potrebuje tréning, len talent nestačí. Slováci a Česi sú talentovaní, vyrovnajú sa svetovej produkcii, ale na tých najlepších ešte chvíľu nesiahnu, pretože na to nemajú podmienky. Takže vravieť o slepých a jednookých je dosť mimo, excuse moi. Slovenský spisovateľ, žiaľ, do literárnej NHL neodíde, pretože písať v cudzom jazyku nie je také ľahké ako biť do zahraničného puku - talent netalent.

"Mňa kedys’ zvádzal svet, mi hovoriac: fantasy, ktorú z domu vieš, ó, jak je lichá!"


Hore
   

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Predovsetkym sa ospravedlnujem sa za vytrhavanie z kontextu, nemyslel som to tak. (Toto je velmi kvalitna debata, radost citat :-)).

Ja chapem, ze sa slovenska fantastika zlepsuje (napr. blahorecim Slovartu za LeGuinovu a pod.)

Co mna obveseluje (ak nechcem povedat, ze irituje), je fakt, ze ak si niekto dovoli vyniest na svetlo sveta porovnanie so zahranicnou fantastikou, tak nastane des, hroza, ohadzovanie blatom, urazanie a pseudoalibisticke argumenty o tom, ze my sa im predsa nemozeme rovnat (Inak povedane argumentovanie a recenzovanie zalozene na predpoklade "je to nedokonale, ale je to nase"). Ja neviem preco sa to deje, ale pripada mi to smiesne.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Rob Roy: Ty si myslis, ze svetovi velikani pisali od zaciatku na plny uvazok? Pochybujem. K tomu, ze si to mozu dovolit sa dopracovali vdaka tomu, ze uz ich prve diela boli dobre. Takze to nefunguje tak, ze Mam financne zazemie --> Tvorim dobre knihy, ale presne naopak.
A to o tom, ze by museli pisat v cudzom jazyku, je uz uplne mimo. Na to su predsa prekladatelia.


Hore
 Profil ICQ  

Cestovateľ
Obrázok používateľa

Založený: 31.05.2006
Príspevky: 47
Body: 5
Bydlisko: Taj Mahal

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfall: súhlas. Pán Tolkien začínal knihami pre deti (Tulák Rover<< alebo tak nejak sa volala tá knižka, v ktorej sa prvý krát objavila postava čarodeja Radegasta, ktorého meno sa neskôr skloňovalo aj v LoTR :)). Knihu som prečítal, je veľmi kvalitná, samozrejme musí človek prihliadať na to pre akého čitateľa je písaná. No pán Tolkien dokázal už v takých malých knihách vyvolať takú hlbokú podstatu deja, akú je ťažké nájsť v mnohých, vážnejšie orientovaných knihách. A to je tá hranica ktorá oddeluje brakových spisovateľov od ľudí, ktorí menia dejiny fantasy.

Čo sa týka jazyka v ktorom je kniha písaná, musím Ti odporovať. Angličtina je dosť veľké plus, lebo anglickú knihu môžeš ponúknuť hňeď zo začiatku širšiemu publiku.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
Nightfall napísal:
Rob Roy: Ty si myslis, ze svetovi velikani pisali od zaciatku na plny uvazok? Pochybujem. K tomu, ze si to mozu dovolit sa dopracovali vdaka tomu, ze uz ich prve diela boli dobre. Takze to nefunguje tak, ze Mam financne zazemie --> Tvorim dobre knihy, ale presne naopak.
A to o tom, ze by museli pisat v cudzom jazyku, je uz uplne mimo. Na to su predsa prekladatelia.


Slovami klasika: "Svata prostoto!" Prepáč, nemyslel som to zle, ale nedalo mi inak. Vieš, ako dlho trvalo Sapkowskému, kým sa dostal aspoň na ruský trh? A že až teraz, po dlhých rokoch, preniká pomaličky na anglosaský trh. A pritom všetci vieme, aký je geniálny a aké sú jeho diela skvelé, až božské (bez irónie). A že je to celé o biznise a kontaktoch, že úspech nejde v žiadnom prípade ruka v ruke s kvalitou. A písať kvalitne v inom než rodnom jazyku je takmer nemožné (snáď len Tove Janssonová, Fínka, ktorá písala v švédštine - Muminovci).

Ak hovoríme o románoch, vravím, že sa svetovej špičke ešte dlho nevyrovnáme - predovšetkým z ekonomických dôvodov. Pri poviedkach je to iné, tam už "postačí" talent, ktorý určite máme (ako národ :). Trúfam si povedať, že najlepšie práce Girovského alebo Pavelkovej sú prvotriedne aj z celosvetového pohľadu.

Takže, žiadne bitie sa do hrude za "svoje si nedáme, cudzie nechceme", ale vravieť, že sme slepými medzi bystrozrakými svetovými velikánmi, je podľa znevažujúce a krátkozraké :)

Toľko k zrakovým problémom, na pár dní budem mimo internetu, takže ak niečo, prepáčte, že nebudem reagovať. Vďaka za kvalitnú debatu.


Hore
   
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 60 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 25 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Môžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun