HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 10 ] 
Autor Správa

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vždy som si myslel, že kto sfotí s výbornou mašinou západ slnka nad morom nie je veľký umelec. To isté o akejkoľvek prírode, architektúre a neviemčom statickom. Jasné, že musíš fotiť zo správneho uhlu a kompozične rozumne, ale aj tak..v čom to je ? Ako rozlíšiť človeka s talentom od víkendového fotografa? Musí mať dobrý fotograf talent a jeho fotky feeling alebo mu stačí chladné ale technicky dokonalé cvaknutie ? Dá sa to naučiť? Musíš sa s tým narodiť ?

/disclaimer:
Áno, som superlaik a človek navyše masového vkusu, ktorý fotí maximálne seba o zrkadlo mobilom alebo mamku s babkou na rodinných eventoch. takže to takto berte./

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja si myslim ze tak ako vsetko umelecke je toto cisto subjektivna vec.

Fotenie ma urcite svoje technologicke postupy a ich zvladnutie by malo patrit ku zakladnym vedomostiam kazdeho fotografa, no ak sa bavime o samotnom umeleckom prejave, je to cisto na jednotlivcovi. Plus, mnohi uznavani umelci tieto postupy porusuju naschval a niekedy to vobec nevadi. A naopak technicka zdadnost ti nezaruci, ze budes v ociach druhych aj dobry fotograf.

Fotka ma rovnako ako ostatne umenia svoje skoly a kazda je ina. Zaklad je ale myslim v tom vediet co chces odfotit, vidiet to mozno svojim vnutornym okom, mat predstavivost, viziu, napad.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nie je to ako s poviedkami?

Niekto dokaze zhltnut bezne fotky, lebo ,,su pekne".

Ale kompozicia, teoreticke finty, plus technika plus idea, to posuvaju dalej. To je tak, ako ked sa pozries na fotku a zamyslis na dlhsie nez sekundu, ze co chce povedat.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
technika, kompozícia, svetlo, čas....-technické oné plus všímavosť a nápad by som povedal (ako čistý amatér)


Hore
 Profil  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja by som vseobecne za umenie povazoval to, co je tvorene s tym zamerom, tj so zamerom vyjadrit myslienky, ideje alebo emocie pomocou symbolickych prostriedkov (to je jedno ci pre ludi alebo pre seba). Tj ked ides v lese a fotis vsetko co sa ti zda pekne, tak to este nie je umenie, aj ked ti samozrejme moze nahodou vzniknut fotka ktoru zaramujes a ludia ti zhltnu ze si ju tak presne zamyslal.

Ono dnes sa uz umenie chape inak ako kedysi - predtym bola slovom "art" oznacovana akakolvek zrucnost, tj hocjaky skill co si vedel a ini ludia nie, tj aj napriklad kovacstvo alebo co. Dneska sa to skor chape ako ono vyjadrenie myslienky od autora k divakom (alebo k sebe).

Co sa tyka talentu, podla mna napriklad vo fotografii sa da vypracovat, akurat ked mas talent ti to pojde rychlejsie :). Staci ak mas v sebe nieco "umelecke" a to ma podla mna kazdy v spravnom naladeni a v spravnej atmosfere. Dolezite je byt uprimny sam k sebe a vediet si priznat kedy fotis nieco len preto lebo "s tym ohurim vsetkych na hostinci hehehe".

Tiez by si mal mat nejaky "vkus", teda vediet skladat prvky dokopy tak aby boli oku lahodiace (ak nemas prave opacny zamer). V tom pripade tvoje umenie zavisi aj od urovne tvojej techniky, lebo vyber potrebneho skla a casov a clony je samozrejme sucastou toho umenia.

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

poet
Obrázok používateľa

Založený: 30.10.2008
Príspevky: 1862
Body: 1
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
a ked ma opacny zamer, ako je ludom jasne, ze ten zamer bol opacny, ze to nie je nepodarok?

_________________
Každého umelca kvôli niečomu považujú za šialeného; ja som pre iných šialený, lebo sa považujem za umelca.


Hore
 Profil  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ved ludom to nemusi byt jasne. Vsak kolko je nepochopenych umelcov a basni ktore sa mozno vykladaju inak ako to autor zamyslal :) aj nahodu budu ludia obcas brat ako umenie a aj najgenialnejsieho umelca obcas nespoznaju
ja to chapem tak, ze umenie je viac o autorovi ako o divakoch

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Za seba poviem, ze casto sa stavalo, ze tie stripy, ktore som povazoval za genialne, ludia nechapali a tie, ktore mi prisli biedne, ludia brali s nadsenim.

Umenie by malo vyvolat nejaky zazitok, pripadne pohnut myslou prijimatela (a to akymkolvek sposobom), pripadne posunut formu.

Este mi napada, ze ono su nejake zakonitosti, ktore funguju a povazuju sa za esteticke kriterium. Ak ich porusis vedome a so zamerom je to v poriadku. (Len ten zamer nesmie byt vzburenecke ,,kaslem na zakonitosti, robim si po svojom, hoci kriteria neovladam").

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

átra
Obrázok používateľa

Založený: 13.02.2008
Príspevky: 1360
Body: 13
Bydlisko: Tešik-Taš
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
absolútne súhlasim z alefovými poslednými tromi vetami, vrátane zátvoriek.

Ale aj s tým Jurovým, že je aj typ umenia, ktorý má význam iba pre autora (napr. preto celkom nechápem zverejňovanie osobných básní, fotografií,...). V iných ľudí to nič nevyvolá, pretože nemajú autorovu skúsenosť, zážitky, pocity, myslenie. Trebárs mám odložené fotky, ktoré sú sračkové, ale pre mňa niečo znamenajú, lebo...


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No hej, ale to si sam musis rozmysliet, ci to, co vyrobis, povazujes za umenie. Je to presne ako ked nacvakam fotky z dovolenky -- pre mna su to spomienky, ale inym ludom to nepovie nic.

Ibaze by som odfotil nieco mimoriadne myslienkove.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 10 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun