HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 39 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3  Ďalšia

Jaký styl fantasy literatury máte rádi?
Epickou (Dragonlance, Tolkien...) 20%  20%  [ 7 ]
Městskou (Gaiman) 14%  14%  [ 5 ]
Hrdinskou (Sword and Sorcery - Howard, Salvatore, King) 14%  14%  [ 5 ]
Temnou (Marvin Peake, asi i Sapkowski, Kuglerová) 17%  17%  [ 6 ]
Pseudohistorickou (Gemmel, Sapkowski) 17%  17%  [ 6 ]
Jinou 17%  17%  [ 6 ]
Celkový počet hlasov : 35
Autor Správa

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Už nekolikrát jsem se setkal s tím že lidi zahrnují kritikou knihu která jim nesedla spíše stylem vyprávění, či psaní. Že lidé zavrhují něco jako špané, něco co jim nesedí stylem.

Mě by tedy zajímalo jaký styl Fantasy vás zajímá, jaký vás baví. Přidávám pofidérní hlasování, ale důležitější je spíše váš názor.

Prosil bych aby se tu také neovjevovali komentáře ke knihám, na to máme jiné thready. Pokud něco zapomenu (jako styl), nebo by jste něco změnili  a měl by být přidán do hlasování tak mi dejte vědět do PM, nebo oslovte moderátory, aby do halsování přidaly

Já jsem pro Epiku :)


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Dobra tema :) Ja si neviem predstavit, ze by som cital iba jeden styl fantasy. To by ma asi nudilo. Takze to striedam. A zo skusenosti mozem povedat, ze pomer kvalitnych knih a sraciek je vo vsetkych sub-zanroch rovnaky  :roll:  :)

Ale ak si mam v hlasovani vybrat len jednu moznost tak davam Dark fantasy.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ani já nečtu jeden žánr, ale nejvíce mám rád Epickou (high) fantasy


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Epická, hrdinská, mestská, temná.

Pochybujem, že by niekomu vyhovoval čisto LEN JEDEN typ fantasy... Hlavne nech to má dej, nejaké grády, je to zaujímavé a dobre napísané. A môže to byť aj napínavé. :mrgreen: A nech ma to vytrhne z reality a nech to nechcem pustiť z ruky.  :) Proste naj fantasy je tá, do ktorej sa dá fakt riadne začítať!

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Kráľ

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 787
Body: 7

Neprítomný
mozem vas poprosit aspon o strucne definicie pri kazdom type, lebo akosi sa s toho neviem vymotat ...  :oops:

_________________
.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Tak to nechám na někom jiném, neb na tom nemám čas - podívej se na autory uvedené u jednotlivých termínů, třeba tě to trkne


Hore
 Profil  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
no mne sa lubi šeličo. len z epickej mam vyrašky. ale aj tu zvladnem.. ked je dobra.
hlasoval som za pseudohistoricku, ale napr aj "temnu" mam rad... fšeobecne mam rad veci, hudbu, literaturu.. ale ked mi nečo nesadne, tak mi to proste nesadne :)

no sorry :P

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ja hlavne epicku a pseudohistoricku. Takym stylom ako Tolkien a Sapkovski pisu(ali). Ale nepohrdnem ani nad inymi stylmi.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Meatatron napísal:
mozem vas poprosit aspon o strucne definicie pri kazdom type, lebo akosi sa s toho neviem vymotat ...


Epická (Dragonlance, Tolkien...) - no to je podľa mňa taká tá jednoduchá, má to dej a hrdinovia idú, idú a na konci dojdú. XD To ako Tolkien. Každý vedel, že to skončí šťastne a všetci budú žiť až kým nepomrú.. alebo čo.  :lol: A snáď je tam aj tá vtipná vnútorná štruktúra... proste také, že kolízia, kríza, peripetia a neviem čo...EDIT DALCOR - já bych řekl že jde  o souboj dobra se zlem s těmi nejvyššími ideály

Mestská (Gaiman) - no napríklad Nikdykde. Proste sa to odohráva v MESTE, v súčasnosti alebo nedávnej minulosti. Prevažuje súčasnosť. (práve ma napadlo, že súčsná fantasy, ktorá nie je v meste sa volá ako???? O_O)EDIT DALCOR - ano jak pojmenovat fantasy Gaimena či Mievilleho - nebo jak se píše, takže sem řadím i Fantasy typu Američtí bohové a spol.

Hrdinská
(Sword and Sorcery - Howard, Salvatore, King) - no to je taká tá, kde je jeden idelaizovaný namakaný hlavný hrdina (aspoň podľa mňa, môžete ma opraviť..) a je proste dobrý... väčšinou. no čistý Conan, povedala by som.EDIT DALCOR sem patří Drizzt, Felix zabíječ apod

Temná
(Marvin Peake, asi i Sapkowski, Kuglerová) - no neviem, čo bolo na Sapkáčovi temné, ale nevadí... on bol tak mierne temný, ale úplne určite nie..  temná fantasy je teraz nejaký nový literárny hit alebo trend alebo čo.. proste hrdinovia sú záporáci, tí čo boli bežne dobrí, sú srazu zlí.. dobručkí Tolkienovi elfovia sa menia na temných a zlých, bwahahaaa.. asi tak. - EDIT DALCOR: neřekl bych jenom IMHO záporáci, jde o atmosféru, krutá bezútěšná, s malou nadějí, brutální a přesně taková je sága o zaklínači, Gormenghast, Je to stejně zavádějící název... ale když přijdete na lepší. Moorcockův Erick Bílý vlk sem zapadá, Star Wars Epizoda III by zapadla tohoto místa, Ospalá díra, Crichtonovi Požírači Mrtvých, Edda - atmosféra hustá tak že by se dala krájet

Pseudohistorická (Gemmel, Sapkowski) - proste FANTASTICKÁ fantasy. :mrgreen: ehm, teda HISTORICKÁ fantasy ako má byť... píše ju kadekto... J.V.JONES, ROBIN HOBB a.k.a. MEGAN LINDHOLM, KONRAD T. LEWANDOWSKI, ČERVENÁK...... a kopec ďalších. Buď sa to zakladá na skutočných historických faktoch,alebo ej to história vymyslená, čosi zaradené do sveta, ktorý je pre nás historický...EDIT DALCOR - ano přesně tak - Gemmelovi knihy o keltech a britských ostrovech, Sapkovského Narrentum a tak

Záver? Zhrnutie? Nebude.

EDIT DALCOR : Bude - jsou to jenom kategorie, které mě napadly nejedná se o žádné odborné řazení, na to nejsem v oboru dostatečně vzdělaný :) A Nage - doufám že nevadí že jse tě doplnil

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 284
Body: 5
Bydlisko: Kosice

Neprítomný
Pekne si to rozpisala..  ja len suhlasim...

no a ako vacsina ludi necitam len jeden styl..  Hrdinsku je pre mna oddychovka pri ktorej nie je velmi o som rozmyslat a v pohode ju prejdete ale nepohrdnem ani temnou alebo dobrym hororom..

_________________
Ako sa hovori :"kto druhemu jamu kope kym sa ucho neodtrhne..." ci to je nieco ine?


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
V poslednom case ma coraz viac a viac chyta mestska a zaroven dark fantasy. Podla mna je najviac variabilna a najviac napadita.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
Práve ma tak napadlo, kde by som zaradila trilógiu ELENIUM od DAVIDA EDDINGSA. Poznáte? Podľa mňa je to epická fantasy, lebo hlavný hrdina ide a ide a ide a nakoniec vlastne dôjde. :lol: Ale je to zároveň hrdinská fantasy, keďže hlavný hrdina Sparhawk je taký vtipný odvar Conana, hehe. No dobre, tak nie. Ale je to dobrý a silný hrdina. Jednoznačne. Ale tiež netreba zabúdať na fakt, že je to vlastne historická fantasy odohrávajúca sa vo vymyslenom svete, kde sa všetci ešte stále mlátia mečmi, a nie napríklad obuškami. :mrgreen:

Mám pravdu?

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
nage napísal:
Mám pravdu?


nie. už len z princípu :lol:

Nage: Ťutmák.  :roll:

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

Cisár
Obrázok používateľa

Založený: 13.05.2005
Príspevky: 805
Body: 5
Bydlisko: Shadows of Beroun

Neprítomný
Mám hlavně hrdinskou ... D. Niles, Salvatore, ale epická mě taky hodně baví - jen u Dragonlance mam docela problémy sehnat všechny díly, ale to je otázka peněz
(btw Belgariad od Eddingse je epická ? .. to mě docela chytlo - a navíc to měli všechno v knihovně :P)

jinak temná je taky pěkná, někdy to chce aby to bylo trochu ... no ... prostě temný :)

Gaiman nemá chybu ...

Psoudohistorická? ... tak to sem asi nečet ... nebo si toho alespoň nejsem vědom :lol:

_________________
Show weakness to hide your strength.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 787
Body: 7

Neprítomný
nage napísal:
Meatatron napísal:
mozem vas poprosit aspon o strucne definicie pri kazdom type, lebo akosi sa s toho neviem vymotat ...


Epická (Dragonlance, Tolkien...) - no to je podľa mňa taká tá jednoduchá, má to dej a hrdinovia idú, idú a na konci dojdú. XD To ako Tolkien. Každý vedel, že to skončí šťastne a všetci budú žiť až kým nepomrú.. alebo čo.  :lol: A snáď je tam aj tá vtipná vnútorná štruktúra... proste také, že kolízia, kríza, peripetia a neviem čo...EDIT DALCOR - já bych řekl že jde  o souboj dobra se zlem s těmi nejvyššími ideály

Mestská (Gaiman) - no napríklad Nikdykde. Proste sa to odohráva v MESTE, v súčasnosti alebo nedávnej minulosti. Prevažuje súčasnosť. (práve ma napadlo, že súčsná fantasy, ktorá nie je v meste sa volá ako???? O_O)EDIT DALCOR - ano jak pojmenovat fantasy Gaimena či Mievilleho - nebo jak se píše, takže sem řadím i Fantasy typu Američtí bohové a spol.

Hrdinská
(Sword and Sorcery - Howard, Salvatore, King) - no to je taká tá, kde je jeden idelaizovaný namakaný hlavný hrdina (aspoň podľa mňa, môžete ma opraviť..) a je proste dobrý... väčšinou. no čistý Conan, povedala by som.EDIT DALCOR sem patří Drizzt, Felix zabíječ apod

Temná
(Marvin Peake, asi i Sapkowski, Kuglerová) - no neviem, čo bolo na Sapkáčovi temné, ale nevadí... on bol tak mierne temný, ale úplne určite nie..  temná fantasy je teraz nejaký nový literárny hit alebo trend alebo čo.. proste hrdinovia sú záporáci, tí čo boli bežne dobrí, sú srazu zlí.. dobručkí Tolkienovi elfovia sa menia na temných a zlých, bwahahaaa.. asi tak. - EDIT DALCOR: neřekl bych jenom IMHO záporáci, jde o atmosféru, krutá bezútěšná, s malou nadějí, brutální a přesně taková je sága o zaklínači, Gormenghast, Je to stejně zavádějící název... ale když přijdete na lepší. Moorcockův Erick Bílý vlk sem zapadá, Star Wars Epizoda III by zapadla tohoto místa, Ospalá díra, Crichtonovi Požírači Mrtvých, Edda - atmosféra hustá tak že by se dala krájet

Pseudohistorická (Gemmel, Sapkowski) - proste FANTASTICKÁ fantasy. :mrgreen: ehm, teda HISTORICKÁ fantasy ako má byť... píše ju kadekto... J.V.JONES, ROBIN HOBB a.k.a. MEGAN LINDHOLM, KONRAD T. LEWANDOWSKI, ČERVENÁK...... a kopec ďalších. Buď sa to zakladá na skutočných historických faktoch,alebo ej to história vymyslená, čosi zaradené do sveta, ktorý je pre nás historický...EDIT DALCOR - ano přesně tak - Gemmelovi knihy o keltech a britských ostrovech, Sapkovského Narrentum a tak

Záver? Zhrnutie? Nebude.

EDIT DALCOR : Bude - jsou to jenom kategorie, které mě napadly nejedná se o žádné odborné řazení, na to nejsem v oboru dostatečně vzdělaný :) A Nage - doufám že nevadí že jse tě doplnil


DAKUJEM ...

_________________
.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 39 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun