HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 79 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Predovsetkym vitaj na Hostinci :-)

Mne osobne z tvojich pripomienok nevadi explicitne nic - napr. povolania mi nechybali vobec, ved je to skill based system, ci nie? (Skor som bol jemne zmateny z ras).

Velmi by som sa potesil odpovedi na podnet, ako sa zaciatocnici stavaju k vskutku ,,minimalistickeho" uvodu k RPG. Nechyba im to?

Citácia:
Vytlačil som toho 1000 ks a zatial sa nepredalo ani 150 ks.


Ja uz mam tri kusy a planujem dalsie. Minimalne tri kopie pojdu do zahranicia (jedno Brno a jedna Praha).

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.09.2004
Príspevky: 206
Body: 5
Bydlisko: dublin/bb

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Vytlačil som toho 1000 ks a zatial sa nepredalo ani 150 ks


Myslim ze predat taky pocet takto zameranej knihy za 6 tyzdnov by som nazval uspech a nie neuspech...

_________________
www.rpg.sk
Slovensko-český portál venovaný stolným RPG hrám
rpginspirations.blogspot.com
Find your RPG inspiration here. One idea a day.


Hore
 Profil ICQ  


Odpoveď s citáciou
neviem co je heroika, ale keby sa dalo niekde zohnat info, povedzte mi pls..

a kupil som si carodeja, uz mam vytlacene denniky, prestudovane dobrodruzstvo, este musim nastudovat sposob boja a idem drtit :) sa mi to luuubi


Hore
   

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Heroica je.... ja budem teraz skodoradostny, odpustite mi to.


O Heroice pocuvam uz asi 10 rokov. Povodnym zamerom vraj bolo urobit hyperrealisticky subojovy system, lez autori bojovali s jeho doladovanim (pricom zistovali, ze na udrziavanie hyperrealistickosti sa museli borit s novymi a novymi problemami), ale aj nedostatkom casu a podobne. Najprv som pocul o velkej motivacii, ale zhruba pred 3 rokmi uz aj ti najodolnejsi zacali vidiet, ze ta zakladna premisa je v principe nezmyselna (,,ved je to len hra, prepanajana!"), nadsenie opadlo a skonci to zrejme tak, ako vacsina podobnych monumentalnych napadov.

Ghoul vcera v Brlohu mrmlal cosi o tom, ze sa pripravuje 400 stranova prirucka, ale kedy vyjde, to netusi nik.

Mam smutny pocit, ze nikdy.

Mozno Zsolo povie viac. Alebo Vratko.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 27.05.2006
Príspevky: 58
Body: 5
Bydlisko: Košice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Neviem či som to písal na FAQ alebo na larp.sk, ale k téme Rozprávačstva som sa už vyjadroval.

V podstate je Čarodej pre začiatočníkov, ale prvú hru by bolo dobré keby porozprával, trochu skúsenejší hráč. Presne kvôly tomu sme hodili na net JaRovo dobrodružstvo - v Košiciach notoricky známy - mesačný svit.

To, že to v pravidlách nie je, za takú tragédiu nepovažujem Keď sme my začínali, v DrD to síce bolo popísané, ale nikto to nečítal. A ten kto už raz hral, vie ako to s R chodí. Nikdy ich nie je dostatok a niektorí radšej keby ani neboli. Byť Rozprávačom je poslanie (veď to aj vyžaduje trochu pedagogických sklonov - podobne ako učitelstvo).

Inak u nás v Košiciach sa to v klube dosť rozmohlo, hlavne medzi mladými (angličtiny neznalými). Aj keď sledovať ich veľmi nemôžem, lebo mi z niektorých situácii rozum zostáva stáť. Ja robím R skupinke pokročilých, ktorými pilujeme nedostatky. Tia sa ako som už písal objavujú na FAQoch.

Tože som predal 150 ks rozumej tak, že 120 ks zobral Brloh na KOMIS a zatial som z toho žiadne prašule nevidel  :cry:

Vidím, že je toto fórum dosť živé, budem tu chodiť častejšie

Zsolo

_________________
Kúzelník, kúzelník .. koľko očí má Beholder ?!


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
JaRovo dobrodružstvo - v Košiciach notoricky známy - mesačný svit.


Tomu by Briti povedali ,,pun" :-))

Citácia:
To, že to v pravidlách nie je, za takú tragédiu nepovažujem

Pytam sa preto, lebo za posledny polrok som mal tu cest s viacerymi nestastnikmi, ktori si kupili (ine) pravidla a mali vcelku potiaze s tym, ako viest a ustrazit hru.

Ale, zrejme je osudom RPG sirit sa ustnym podanim z pokolenia na pokolenie.

Citácia:
Vidím, že je toto fórum dosť živé, budem tu chodiť častejšie

Lud sa len potesi :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Šéfkuchár
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 1648
Body: 5
Bydlisko: Krynn, Mirrodin a Praha
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vítej na fórech a jako fanda RPG děkuji za další příspěvek na téma česko-slovenské RPG, do Prahy a Brna už jsme obědnali dva a doufáme v další zájemce ;)


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Bifi napísal:
Napísal som naozaj rozsiahlu recenziu prvého tlačeného slovenského RPG Čaro Dej. Umiestnená je na Castli:
http://castle.fantastika.sk/viewtopic.php?p=9512#9512

Diskutovať môžete aj tu.

M


Co sa recenzie tyka, Carodeja som si uz objednal, ale zatial ho este nemam a teda nemozem objektivne posudit, ale vacsina z Bifiho vyhrad mi pripada, s prihliadnutim na rozsah prirucky, pochopitelna. Ono to realne ani nejde, aby 32 stran pokrylo vsetko co tam Bifimu chybalo. Autor asi mal nejake (financne?) dovody preco Carodeja vydal v tak strucnej podobe, skoda vsak, ze viac nevyuzil moznosti webovej stranky, kde napriklad mohla byt umiestnena vacsina kuziel, cim by sa usetrilo dost miesta na ine veci.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Suhlasim, ale:
1. podla mna sa 3 - 4 strany dali usetrit prve na taketo informacie (ilustracie, kuzla, cennik ap.)
2. vela z veci, ktore mi chybaju, zavisi do velkej miery od formulacie alebo usporiadania knizky ci dizajnu (ktora ked sa zmeni tak nezaberie viac miesta)
3. da sa vzdy napisat "informacie o tom, ako vyrobit dobrodruzstvo, su pre Rozpravaca nachystane na internetovej stranke hry"

Zvoleny rozsah (32 stran) povazujem za velmi vhodny a nemyslim si, ze by prirucka mala byt vyrazne dlhsia (max. do 40, to by bohate stacilo a mozno by stacilo aj tych 32).

Alef0 napísal:
Vidim, ze si nevahal a oprel sa do toho bez servitky. Ja som pri svojej uvahe bral ohlad na to, ze Odvaha autora a vobec samotny Pocin prekonava vsetky nedostatky.

Inak zmienka o Times New Roman ma obveselila, povodne som ju tiez chcel napisat, ale naco...

Nemyslim si, ze by moja kritika bola nekonstruktivna (v mnohych pripadoch navrhujem, ako by sa to dalo urobit inak) alebo prehnana. To, ze je dokladna, je druha vec - ale ked sa ide niekto pysit tym, ze vydava prve slovenske RPG tak to je aj nejaka zodpovednost, nie? Autor predsa chce, aby sa na jeho produkt upreli zraky slovenskej verejnosti...  :D  (a nie som zastancom pristupu "co je nase je aj dobre").

To, ze pocin prekonava nedostatky, som zdoraznil v takej miere, v akej som povazoval za spravne - treba si tiez uvedomit, ze do produktu nebolo vlozeneho naozaj vela usilia. Este teraz autor vychytava nedostatky s pokrocilejsimi hracmi (pozri vyssie), co mi pride trochu neskoro, ked uz je vonku 1000-kusovy naklad...

M

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
1000 kusov je podla mna VELMI optimisticky naklad... neviem ale ci by menej vytlackov nevyslo v konecnom dosledku drahsie...  :roll:

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna je to realne predatelny naklad, skor vidim chybu v tom, ze v tak velkom naklade bolo vydavane hned prve vydanie, u ktoreho je vysoky predpoklad ze sa v nom najdu chyby.


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tiez si myslim, ze sa to moze predat (aj vdaka velmi priaznivej cene). Akurat to chce "tapnut" spravne distribucne kanaly - ziny, cony, webstranky, knihkupecke siete (vsetko, kde sa najde fantastika). Nevyhodou je, ze reklama moze byt aj platena a tym navysit naklady na vydanie. Vlastna stranka a forum je super.

Odporucil by som este skusit "reklamu" v mimozanrovych mediach - rozhovory v miestnej televizii alebo radiu, pre noviny alebo casopisy. Vyhodou je, ze sa oslovia ludia, ktori este o RPG nevedia (lebo vo fantasy mediu o RPG vedia skoro vsetci).

Chyby sa najlepsie vychytavaju sirokym playtestom a mozno aj distribuciou PDF verzie (teoreticky aj platenej). Ta sa na zaklade playtestu reviduje a doplni niecim novym a vyda knizne. Netrufam si tvrdit, ako dlho by mal playtest trvat alebo kolko by sa ho malo zucastnit hracov ale cely development by som videl v dlzke jedneho a viac rokov (pre jednoduchu hru ako Caro Dej to vsak nevidim o velmi kratsie).

M

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 27.05.2006
Príspevky: 58
Body: 5
Bydlisko: Košice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja som veľmi vďačný Bifiho kritike a považujem ju naozaj za konštruktívnu.

Nechcel som sa pýšiť titulom "prvá slovenská RPG", viacmenej na texte toho letáku trvali predajcovia, aby tá knižôčka bola aspoň trochu interessujúca.

čo sa týka tých vytýkaných vecí.

ČaroDej prešiel testom a väčšina vecí aj pekne fungovala. Niektoré problémy vyskočili ani nie tak pri testovaní ako pri hraní sa zo slovíčkami. To že ho pilujeme, rozumej tak, že sa snažíme nájsť jednoduché a pritom pravidlami vysvetliteľné doporučenia ako niektoré situácie riešiť.

Mal by som len jednu otázku: Bifi, už si Čarodeja hral ? Aspoň 3-4 sedenia.?
Pýtam sa len preto aby som vedel, či tá kritika vyplynula zo skúseností s hrou, alebo z porovnávania hry s iným RPG po prečítaní čarodeja.

Mimochodom, všetkých, ktorí majú RPG radi a zaujímajú sa o ČaroDeja, pozývam na HEROCON 2006, ktorý bude v Krásnohorskom Podhradí 17-23 júla (v autokempingu - ako RPG tábor) zároveň s letným Dobrofanthom.

Zsolo

_________________
Kúzelník, kúzelník .. koľko očí má Beholder ?!


Hore
 Profil  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2005
Príspevky: 439
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ďakujem Zsolovi za pozitívne prijatie mojej recenzie (som nad ňou strávil dva dni  :D ).
ČaroDeja som ešte nehral, asi ho vyskúšame, akurát mám jednu dôležitú pripomienku. Ak sa nevyskytnú nejaké problémy s mechanikami tak kvalita hry bude od systému Čaro Deja prakticky úplne nezávislá. Pretože Čaro Dej neobsahuje žiadne explicitné rady alebo mechaniky, ktoré by ovplyvňovali, ako sa hra hrá/má hrať, nestimuluje chovanie hráčov nejakým smerom atď. Nemôžem to tvrdiť na 100 % vopred, ale mám v tomto smere veľmi silný pocit a trúfam si tvrdiť, že akékoľvek prvky, ktoré zabezpečujú dobrý zážitok z hry budú do hry vnesené hráčmi a nie Čaro Dejom. Čaro Dej totiž nie je nastavený na to, aby v hre plnil nejaké funkcie, akurát je jednoduchý (čo je samozrejme výhoda a veľké plus). Systém Čaro Deja namiesto toho aby niečo robil len ide z cesty. Ale teším sa na boj, ten sa mi zdá byť ako najlepšie zvládnutý (základná mechanika boja).

Moja recenzia nevyplývala z porovnávania Čaro Deja s inými hrami (čomu som sa snažil vyhnúť), ale bola napísaná na základe mojich poznatkov z RPG teórie (ktorej sa dôkladne venujem už asi 4 roky) a 14-ročných herných skúseností vo viac než tridsiatich herných systémoch (áno, viem, že hráš dlhšie  :lol: ).

M

_________________
Charlotte: "You are so big... and so vegetarian!"


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 27.05.2006
Príspevky: 58
Body: 5
Bydlisko: Košice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Toto je hlavne pre Bifi-ho, ale chcel by som vyjadriť svoj názor na novodobé RPG systémy.

Uznávam, že ČaroDej je len suchý zoznam pravidiel. Má to byť len vodítko, ako nezabiť 2 hodiny hracieho času zo štyroch, tým že máš "nefunkčný" systém.

Hru tvoria hlavne hráči a je jedno v akom systéme a svete hrajú. O pár rokov, keď si spomenú na dobrodružstvo, budú aj tak spomínať iba na situácie a hlášky a vôbec nie na to, či bol alebo nebol systém dobrý.

.... ja som to vravel, aspoň jeden domček ! ale vy nie ... (Soly)

Priznám sa, že mojim RPG vzorom je madarský MAGUS, ktorý sme chceli svojho času s Betty vydať v slovenčine. (umrelo to na nezaújme originálneho maďarského vlastníka).
Čo sa mi na tej "knižke", musím použiť tento termín, lebo je to viac román ako pravidlá, páči:

Napr.
Začína popisom rás.
Elf - 28 strán denníka nejakého mnicha čo našiel zraneného elfa a mal s ním viactýždňový rozhovor, kde sa dozvedel a pravej histórii a cieľoch elfov. Potom 5 strán pravidiel (elfie postavy) a ďalších 20 strán špeciálnych elfích kúziel, predmetov a pod.
Trpaslík - niečo veľmi podobné ako u elfa
Orci, gnómovia atď. - proste 400 stránkova "1. kniha pravidiel" len o rasách
Druhá bychla len o boji a skilloch
Tretia bychla len o mágii.
A všetko s popisom sveta a pozadia, podaným spôsobom, ako keby to bola realita - citáty z neexistujúcich foliansov a kodexov a pod.
Všetko orientované na svet Ynev.

V čom je problém. Ynev tvoria už 14 rokov, angažujú najrenomovanejších maďarských Fantasy autorov,  a vyšlo k nemu asi 50 romábnov (rôznej kvality), ale všetky dotvárajú svet, dávajú vodítko ako to v tom svete chodí, existuje história, súčastnosť, politické, sociálne a sakrálne vplyvy. A hlavne to píšu ľudia silne požehnaný spisovateľským črevom

Ak niekoho Ynev zaujíma, jeden z jej základných kameňov - román Plameny severu - vyšiel v čestine ako samizdad ešte v roku 1994.

Takže toto je môj nedosiahnuteľný vzor. Takto by som raz chcel Heroiku vydať.
Len či sa niekto nájde, kto o to bude mať záujem.

Ďakujem za pozornosť

Zsolo

_________________
Kúzelník, kúzelník .. koľko očí má Beholder ?!


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 79 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun