HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 27 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Takže, máme tu momentálne hneď niekoľko aktívnych tém, kde sa preberá zväčša Amerika (a kde sa zväčša zadupáva pod zem) a argument mnohých z vás je, že Amerika nie je ani len poriadny národ, na rozdiel od nás, skvelých európanov.

Toto ma zaujalo, lebo, úprimne povedané, myslím si, že to je značná kravina.

Takže, čo je to národ? Podľa definície ešte niekde zo základnej školy je národ skupina ľudí, ktorí:
1. žijú na spoločnom území
2. zdieľajú podobnú kultúru a históriu
3. hovoria spoločným jazykom (či jazykmi)

Podotýkam, že nikde sa nepíše, že národ to je len vtedy, ak tieto pravidlá trvajú už dlho. Takže argumenty typu: "veď amerika tu je len pár storočí" neobstoja, pretože jednoducho nemajú s definícou nič spoločné. A ak sa stále nedáte presvedčiť, povedzte mi, budú už američania národom po tísicke rokov? Ak áno, kedy ním začnú byť? A ak nie, prečo?

Poďme si teraz povedať čo to o američanoch v súvislosti s danými bodmi.
1. žijú na území USA
2. jednoznačne zdieľajú spoločnú históriu. Áno, tvoria ich prisťahovalci. No ich spoločná história začala hneď potom, ako prví z nich dorazili na pláže Nového sveta. To, že je kratšia ako tá naša predsa neznamená, že neexistuje. Amíci si prešli svojim, cez utváranie prvotných štátov, vojny s indiánmi i vojny občianske až po budovanie svetovej veľmoci. Ak toto nie je história, tak čo to je? Momentálne už taktiež zdieľajú spoločnú kulúru. Iste, ťažko u nich nájdete hlboko zakorenené ľudové zvyky ako máme napríklad my. Taktiež nie je dôležité či je táto ich kultúra hodnotnejšia (aj keď toto je diskutabilné slovo) ako kultúra iných národov. No určite existuje, pretože prečo by ste ju inak všetci spomínali (tí požierači hamburgerov, tí klamárski dobyvatelia, tí hlúpi znečisťovatelia, atď.)
3. momentálne hovoria najmä anglicky a španielsky

A pre porovnanie, vezmime si všetkými obľúbený národ slovanov:
1. žijú na území od strednej Európy až po východnú hranicu Ruska.
2. ich spoločná história sa skončila už pred viac ako tisíc rokmi (nie som v stave hľadať teraz nejaké presné čísla), keď sa rozliezli po celej Európe a časti ázie a začali zakladať samostatné komunity. Majú relatívne príbuznú kultúru a ľudové zvyky, aj keď by zrejme priemernému slovákovi trvalo určitú dobu, kým by zistil čo a ako v Rusku (a vice versa).
3. hovoria najrôznejšími odrodami slovanskej vetvy jazykov, cez pre nás porozumiteľnú češtinu či poľštinu až po už značne náročnú a odlišnú ruštinu

A do tretice, aby sme to trochu celé zamotali, čo tak národ slovákov?
1. žijú na území SR
2. ich spoločná história určite existuje, keďže slováci väčšinu času trávili ako menšina v iných štátoch. No vždy boli veľmi silne ovplyvňovaní inými národmi (cez maďarov a turkov až po rusov). Čo sa týka kultúry, určite máme čo ukázať a ponúknuť.
3. slovenčina a maďarčina

Váš názor? A prosím, zdržte sa jednoslovných postov typu "sú to debili", nezaujímajú ma. Zaujímajú ma inteligentné, argumentami podložené názory, ktoré mi buď odpovedajú na moje otázky, alebo sa snažia logicky mi dokázať, že uvažujem nesprávne.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 11.11.2004
Príspevky: 200
Body: 5
Bydlisko: Trenčín

Neprítomný
1.Američania podľa mna niesu narod, su to len zgrupený prisťahovalci z roznych kutov zeme.
2. Jedinu kulturu a historiu co zdielaju je len ta co zazili uz ako obyvatelia USA
3. Spolocny jazyk anglictina jedine tak v ramci USA.

_________________
-Zrušte sáčky!!! - Slobodu gumeným medvedíkom !!!!-


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Linkman napísal:
1.Američania podľa mna niesu narod, su to len zgrupený prisťahovalci z roznych kutov zeme.
2. Jedinu kulturu a historiu co zdielaju je len ta co zazili uz ako obyvatelia USA
3. Spolocny jazyk anglictina jedine tak v ramci USA.


1. ale preco?? ved uz len to, ze ziju v tej amerike z nich spravi narod..neviem, co by si hovoril, keby si byval v amerike...myslel by si si, ze tvoji krajania, nie su sucastou TVOJHO naroda?
2. no ved to je ich kultura, my sme tiez mali kulturu, ked sme neboli zdruzeni neviemako dlho...aj ked sme jej mali malo, Bola to kultura a zvyky..


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Linkman napísal:
1.Američania podľa mna niesu narod, su to len zgrupený prisťahovalci z roznych kutov zeme.
2. Jedinu kulturu a historiu co zdielaju je len ta co zazili uz ako obyvatelia USA
3. Spolocny jazyk anglictina jedine tak v ramci USA.


Bod jedna sa netýka prisťahovalcov, týka sa územia, ktoré obývajú. Čítal si si môj post?
2. huh, toľký rozdiel oproti nám, skvelým slovákom!
3. a opäť raz, úplný rozdiel oproti nám!

Snáď poznámka pre nechápavých: pojmom američania som myslel obyvateľov USA, respektíve národ obývajúci túto krajinu. Aj keď sa to môže zdať pre niekoho šokujúce, nemyslel som tým argentínčanov, ani mexičanov.

Edit: keď už sme pri prisťahovalcoch, angličania sú národ? A čo takto francúzi? Slováci sú? Alebo žiješ v tichej viere, že všetky tieto národy vznikli postupnou evolúciou priamo z opice na danom mieste?

Rád by som poukázal na fakt, že to, či som sa na dané územie prisťahoval (respektíve či sa tam prisťahoval môj predok) neurčuje, či tvorím, alebo netvorím národ. To určuje spôsob môjho života a to, či spĺňam požiadavky v definícii národa. Ak by to tak nebolo, jediný národ existujúci na zemi by bol národ ľudí.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Naposledy upravil Annun dňa Ne. 27. Feb 2005, 21:04, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ja si myslim ze su narod. Ono k tej kulture, v anglictine je na to pekne slovne spojenie Multicultural society.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 11.11.2004
Príspevky: 200
Body: 5
Bydlisko: Trenčín

Neprítomný
1. Ak narodom su tak len tak "narodom" tak je to cisto umelo vytvoreny narod. Podobny problem sa tyka aj nasej ustavy kde sa v preambule pise "My narod Slovensky" co je cista blbost nakolko sa ludia madarskej narodnosti neprihlasuju k slovenskej narodnosti a samozrejme su na tom podobne aj ine narodnosti.
2. Hej ale kazdy mame ine zvyky a troska inu kulturu

_________________
-Zrušte sáčky!!! - Slobodu gumeným medvedíkom !!!!-


Hore
 Profil  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
linkman..ale to ze kazdy ma kulturu inu, to oddeluje jeden narod od druheho, kazdy ma svoje specifickosti...a to stou ustavou som nepochopila, mozes nieco dodat?


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Linkman, mohol by si prosím uviesť jeden podľa teba legitímny národ a tiež zdôvodniť, prečo to podľa teba národ je? (poprosil by som nejaké fakty, ak to je v tvojej moci)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 444
Body: 5
Bydlisko: Bratislava - Šedé Veže

Neprítomný
Myslim, ze sa tu dost castu miesaju pojmy, resp. ich niektori nepoznaju (ani ja som isty cas nevedel :) ) Ale aj Slovaci aj Americania su narod, rozdiel je len v ponimani naroda. Dovolim si jeden citatik z jedneho referatu:

Citácia:
V rámci kontinentálnej Európy môžeme rozlíšiť dva modely národných štátov. Jedná sa o tzv. francúzsky a nemecký model národného štátu. Je samozrejmé, že tieto dva modely vo svojej najčistejšej podobe sú len akýmisi ideálnymi typmi, ktorých čistú formu v realite nenájdeme. Francúzsky model je založený na myšlienke „politického národa“. V tomto zmysle je národný štát akási „politická dohoda“ medzi občanmi štátu. Francúz má byť hrdým občanom francúzska, pretože sa v ňom prvý raz realizovali obecné ľudské hodnoty ako voľnosť, rovnosť a bratstvo. (podľa Christian Giordano, Ethnizität und Territorialität (Zur sozialen Konstruktion von Differenz....)


My v nasich podmienkach ideme podla nemeckeho modelu, ktory bol miestami deformovany este aj socializmom, ale v podstate sa jedna o to, ze toto ponimanie (nemecke) je zalozene na etnickom principe. Politicky narod si myslim, ze je celkom slusne vysvetleny v tom citate. Takze Americania su politicky narod, nie vsak etnicky, teda taky ako ho chapeme vo vacsine pripadov my.

_________________
"I wanted to be a Teminator but they require you have an armored hyperalloy skeleton and mine's mostly recycled truck tires."
Obrázok
http://mickmage.bloguje.cz
http://www.kulturakriplu.net


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 11.11.2004
Príspevky: 200
Body: 5
Bydlisko: Trenčín

Neprítomný
Legitímny národ - ťažko posudiť.. tazko veru posudit co to byť národ

_________________
-Zrušte sáčky!!! - Slobodu gumeným medvedíkom !!!!-


Hore
 Profil  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Well, USA je národ. ale aký??? :P

Podobnú kultúru a históriu, milý Annun zdieľajú momentálne obyvatelia CELEJ Zeme.
Ako príklad použijem Afriku, kde sú už po stáročia nasáčkovaní moslimovia, kresťania, európania, indovia, Američania... takže žiaľ, druhý bod je STRAŠNE diskutabilný.
S tými jazykmi... v USA je hodne ľudí, ktorí po Anglicky nevedia ani ň. A keď ja viem po anglicky niesom USÁček... ja viem, na národ potrebuješ skĺbiť všetky veci. tak poďme, čisto zo srandy, skĺbiť trebárs Vietnamcov a spraviť z nich USA národ (je to za vlasy pritiahnuté a nereflektuje to skutočnosť :) ):
1.Počas vietnamskej vojny bolo vo vietname dosť US soldátov a papalášov, aby sme územie minimálne južného Vietnamu, mohli považovať za tzv. Spoločné územie

2.kultúra: akonáhle padne komunizmus, príde McDonald, Hollywood, Coca-Cola (navyše už tam raz boli :) ) takže je to spoločná kultúra...
história: treba to rozpitvávať??? :) :) ako argument, ťe len chvíľku to bolo, neobstojí. annun riekol: Podotýkam, že nikde sa nepíše, že národ to je len vtedy, ak tieto pravidlá trvajú už dlho. Takže argumenty typu: "veď amerika tu je len pár storočí" neobstoja, pretože jednoducho nemajú s definícou nič spoločné.

3.mno... už aj počas Vietnamskej vojny, ale aj dnes, s návalom turistov, sa rapídne zvíšil počet anglicky hovoriacich vietnamcov. tzv. spoločná reč

takže.. Vietnamci sú národ američanov... :?
smutné, že? ale národ robí svet. ako sa na tú smiešnu skupinku ľudí díva. a je treba povedať, že na USA sa celý svet nedíva s nadšením (nehovorím o zaplatených politikoch, radostne skákajúceho komparzu a podobne). Minimálne majú USA v p**i
(paži :P )
Maximálne im dávajú facky ako WTC. (židen hrozný čin. len facka-úder na dôstojnosť)

problém USA je ako problém Maďarov. Ich politici a goverment voľačo tresne a my sme v zápetí proti všetkým USA aj Maďarom. Bezdôvodne, lebo večšina z nich sú len obyčajní ľudia ako ja a ty

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Mick: múdro vravíš, súvislo. :) Jediné, čo by som dodal ja, je, že si myslím, že politické národy majú tendenciu s postupom času stávať sa aj národmi etnickými (myslím si, že nexestiuje dôvod, prečo by jednotlivé etniká nemohli konštatne zanikať / vznikať a morfovať na iné).

Linkman: takže ty vlastne tvrdíš, že síce nevieš, čo to je národ, ale si si istý, že ním američania nie sú. Pochopil som to správne?

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Švárny šuhaj
Obrázok používateľa

Založený: 08.09.2004
Príspevky: 1108
Body: 5
Bydlisko: zatiaľ mám
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Linkman precitaj si celu preambulu, kde sa dalej spominaju aj narodnostne a etnicke skupiny a konci sa tym, ze MY obcania SR sa uznasame na tejto ustave prostrednictvom svojich zastupcov...

Ako som uz povedal narodom urcite su, ale narodom ZNACNE zmiesanym. Annun ako si poznamenal, ze za narod povazujem iba tych co maju 1000 rocnu historiu a prisli na konikoch. Zle si ma pochopil. Ja im nezazlievam , ze su zmes vsetkych moznych skupin, ale preco zo seba robia nieco co nie su??? Preco su taki vystatovacni??? Z niektorych pohladov by som to prirovnal k fasistickemu nemecku, oni tiez povazovali seba sa nadrasu a nadnarod. Americania si nieco podobne myslia o sebe. Mozno je to trochu tvrde prirovnanie, ale urcita mensia spojitost a podobnost v tom podla mojho nazoru je.

_________________
Hokejžurnál.com


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
ZRudi T.M. Hein napísal:
Podobnú kultúru a históriu, milý Annun zdieľajú momentálne obyvatelia CELEJ Zeme.

To je pravda. Preto sa na tieto veci samozrejme treba dívať v určitej tolerancii, a z pohľadu určitého územia. Inak, ako som už povedal, by bol jediným legitímnym národom národ ľudí.
ZRudi T.M. Hein napísal:
Ako príklad použijem Afriku, kde sú už po stáročia nasáčkovaní moslimovia, kresťania, európania, indovia, Američania... takže žiaľ, druhý bod je STRAŠNE diskutabilný.

Moslimovia a kresťania sú náboženstvá, nie národy (výnimku v tomto tvoria ale určite židia, ktorí majú tendenciu zachovávať si aj vlastnosti národa). Jedno ale priznávam, Afrika je v otázke národov pre mňa značná neznáma. Z časti to je spôsobené tým, že na rozdiel od iných častí sveta afrika tisíc ročia existovala na kmeňovom princípe a neboli tam tendencie vytvárať väčšie územné celky (prosím opravte ma, ak sa v tomto mýlim, do afriky naozaj veľmi nevidím). A ako už vyplýva z definície, bez územia nieto národu. Samozrejme, aj tam ale máme egypťanov, beduínov a podobne.
ZRudi T.M. Hein napísal:
1.Počas vietnamskej vojny bolo vo vietname dosť US soldátov a papalášov, aby sme územie minimálne južného Vietnamu, mohli považovať za tzv. Spoločné územie
2.kultúra: akonáhle padne komunizmus, príde McDonald, Hollywood, Coca-Cola (navyše už tam raz boli :) ) takže je to spoločná kultúra...
história: treba to rozpitvávať??? :) :) ako argument, ťe len chvíľku to bolo, neobstojí. annun riekol: Podotýkam, že nikde sa nepíše, že národ to je len vtedy, ak tieto pravidlá trvajú už dlho. Takže argumenty typu: "veď amerika tu je len pár storočí" neobstoja, pretože jednoducho nemajú s definícou nič spoločné.
3.mno... už aj počas Vietnamskej vojny, ale aj dnes, s návalom turistov, sa rapídne zvíšil počet anglicky hovoriacich vietnamcov. tzv. spoločná reč

Tu si použil niečo ako "extrémny argument", pretože vojna (a invázia zvlášť) nie je nikdy štandardom. Analogicky ny sme potom mohli označiť aj indov za angličanov, španielov za arabov a podobne. Ku prvému bodu len dodám, že aj pri danom počte američanov tam počas vojny mohli tvoriť maximálne malú menšinu. Čo sa týka kultúry, pri strete dvoch národov je samozrejmé, že sa navzájom ovplyvnia. To ale neznamená, že jeden z nich musí nutne zaniknúť. Čo sa týka anglicky hovoriacich vietnamcov, značne pochybujem, že sa anglicky zhovárajú medzi sebou. A nakoniec, američania z vietnamu nakoniec odišli. O tých, čo tam ostali (a o ich potomkoch) by sa možno dalo hovoriť ako o vietnamcoch. No naopak to veľmi nefunguje.
ZRudi T.M. Hein napísal:
takže.. Vietnamci sú národ američanov... :?

Nie. Ale určite ním boli ovplyvnení.
ZRudi T.M. Hein napísal:
problém USA je ako problém Maďarov. Ich politici a goverment voľačo tresne a my sme v zápetí proti všetkým USA aj Maďarom. Bezdôvodne, lebo večšina z nich sú len obyčajní ľudia ako ja a ty

Toto je svätá pravda.

Inak v súvislosti s týmto všetkým ma napadá ešte pojem "kočovný národ", čo je zrejme výnimka z definície, keďže takýto typ národu nemá vlastné územie. Dalo by sa tu ale asi hovoriť o tom, že v určitom čase je väčšina členov daného národu na tom istom mieste. Čo myslíte?

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Vojvoda
Obrázok používateľa

Založený: 23.10.2004
Príspevky: 567
Body: 5
Bydlisko: (Belfast, UK, NI) okr. Nitra, mala dedinka na konci sveta

Neprítomný
Prepac ze to sem napisem ale podla mna toto je hlupa tema..Sorry..

Ak ti mam odp. na tvoj. ot. tak Americania maju svoju kulturu a svoje zvyky..Su narod ako aj my sme narod.. takze nevidim dovod to tu vobec spomynat...Co sa pristah. tyka ..aj mi ich tu mame...

_________________
Žijem chaosom a vládnem chaosom.
Som Mág Chaosu. Kto sa postaví mojej vôli??
http://www.youtube.com/watch?v=kNBAl-vADZE


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 27 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun