HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 59 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
ad annun-
0. si sa mal ucit ci nie?
1. neviem ale ak funguje ako bod 5 tak treba vsetkym co tak robia. Ak maju taky nazor ze mozu svojvolne kopcit maju ho blby.
2. ano neverim existencii patentov ako si sadnut na stolicku....rad si ho precitam a zasmejem sa.
3. ano, som ochotny tvrdo branit vsetko co vlastnymi silami spravim a vlozimdo toho vlastne ja. Lebo si cenim svoju pracu. Ak vsak bude co i len zrnko ukradnute - skopcene - a pod pohorim. A je mi jedno ze existuje firma ktora prisla na to ze sa zrnka kradnu, zistila ze sa da zo zlodejov tazit, chybne si myslela ze aj to moje je ukradnute a je mi jedno ze sa bude so mnou sudit a prehra to.
4. paten nemoze byt rozlisovany podla odvetvia....neda sa to. Ideologicky.
5. vid bod 1, 3.
6. patenty vznikli podla mna preto, lebo existovali ludia ktory chceli polahky tazit z pracne nadobudnutej myslienky, prace vynalezu. To nahnevalo tych ktory do toho vlozili cely zivot a hoci v niektorych castiach sa to vymklo z ruk....neznamena to ze je to zle, bude to nejaky bic na inovacie, a podobne. A ano myslim si ze patenty a copyrighty chrania tych ktory si to zasluzia a vedia vtom chodit. Ak to spravia spravne chrani to ich. Ak su chybne patenty ...to s patentami ako takymi nema nic. To je dany pripad ktory nemozes bagatelizovat. paten na sadnutie si na stolicku je HLUPOST a nikdy by som ho nerespektoval. Lebo viem za 2 hodiny spravit 'vyskum' o tom ako je najlepsie si sadnut na stolicku a predlozit ho hociakemu sudu ako svoj napad. BTW neokopiroval som to od mamy? (to je perfektne prirovnanie co hovori samo za seba - videl si ako niekto klepe do klaves, naucil si sa to a zacal si klepat aj ty a spravil sy system ANNUN, ktory bol taky super ze potopil okna a ty si bol hero a spravil si kode free , chapes ten rozdiel radov?) tu hranicu?

edit
Citát:
Citácia:
Abstract

A network-based sales system includes at least one buyer computer for operation by a user desiring to buy a product, at least one merchant computer, and at least one payment computer. The buyer computer, the merchant computer, and the payment computer are interconnected by a computer network. The buyer computer is programmed to receive a user request for purchasing a product, and to cause a payment message to be sent to the payment computer that comprises a product identifier identifying the product. The payment computer is programmed to receive the payment message, to cause an access message to be created that comprises the product identifier and an access message authenticator based on a cryptographic key, and to cause the access message to be sent to the merchant computer. The merchant computer is programmed to receive the access message, to verify the access message authenticator to ensure that the access message authenticator was created using the cryptographic key, and to cause the product to be sent to the user desiring to buy the product
.


ani dalej nejdem studovat lebo som pochopil celu pointu problemu....tu NIE JE patentovana myslienka predaj cez net ale jeho realizacia, kod a pod.....ak ty si cele toto vytvoris sam, a nebidaj si das ten svoj pohlad patentovat nikto ta bit nebude.....bude to iba stvorvalec typu V namiesto XYZ...

ta omacka a bludy okolo toho ze net je to a to to je omacka co potrebuje pomaly kazdy projekt eu...kurnik.

ane they lived happily ever after...

_________________
Obrázok


Naposledy upravil vratko dňa Št. 16. Jún 2005, 15:22, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Som toho nazoru, ze pokial niekto vymysli program, popripade algoritmus, moze si ho kludne dat patentovat a za jeho pouzivanie ziadat a vymahat peniaze. Je to jeho majetok... ak niekto argumentuje tym, ze sam (bez kradnutia ci kopirovania) vymyslel nieco rovnake, tak ma proste smolu, mal byt rychlejsi (mudrejsi, sikovnejsi) a patentovat si to skor.

Mam len jedinu vyhradu a to patentovanie beznych ci verejne znamych veci typu "dvojklik mysou" ci if/else/end zapis podmienky. To su v podstate len ulety, ktore mozu nadobudnut vahu jedine v sudnych sporoch.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
vratko napísal:
1. neviem ale ak funguje ako bod 5 tak treba vsetkym co tak robia. Ak maju taky nazor ze mozu svojvolne kopcit maju ho blby.

Ak nevieš, ako funguje, zdá sa mi zvláštne, že môžeš takto vyjadrovať. Naozaj. Ak programuješ, nemôžeš jednoducho všetko vyvíjať odznova a po svojom. Takto to nemôže fungovať a nikdy to tak nefugovalo.

Jeden z dôvodov, prečo sú IT snáď najrýchlejšie napredujúcim odvetvím súčastnosti je práve to, že existuje obrovská databáza nápadov a myšlienok, ktoré sú voľne dostupné a modifikovateľné každým. V momente, kedy toto prestane byť možné, vývoj sa minimálne značne spomalí.

A to ani nespomínam veci ako Open source komunita (ktorá by vďaka dôslednému kontrolovaniu patentov de facto zanikla), vďaka ktorej okrem iného funguje značná časť Internetu tak, ako funguje.
vratko napísal:
2. ano neverim existencii patentov ako si sadnut na stolicku....rad si ho precitam a zasmejem sa.

To, že existuje patent "ako si sadnúť na stoličku" si povedal ty. To nik iný nepovedal. My sme povedali, že v oblasti softwarových patentov existujú patenty, ktoré sú tomuto značne podobné, lebo chránia všeobecne známe myšlienky a postupy.
vratko napísal:
4. paten nemoze byt rozlisovany podla odvetvia....neda sa to. Ideologicky.

Toto jednoducho nie je pravda, práve kvôli tomu, že rôzne odvetvia fungujú rôznymi spôsobomi. S tým ideológia nemá nič spoločné.

Alebo vlastne... máš pravdu. Problém je v tom, že idea patentov sa jednoducho nehodí do prostredia vývoja softwaru. Tak isto, ako sa nehodí napríklad do prostredia umenia (ktoré je napríklad často práve k vývoju softwaru prirovnávané kvôli procesu samotnej tvorby). Práve tam napríklad tiež patenty fungovať nemôžu (alebo by fungovali veľmi zle, pretože patentovať myšlienky je choré), zatiaľ čo copyright tam funguje skvelo.
vratko napísal:
6. patenty vznikli podla mna preto, lebo existovali ludia ktory chceli polahky tazit z pracne nadobudnutej myslienky, prace vynalezu. To nahnevalo tych ktory do toho vlozili cely zivot a hoci v niektorych castiach sa to vymklo z ruk....neznamena to ze je to zle, bude to nejaky bic na inovacie, a podobne. A ano myslim si ze patenty a copyrighty chrania tych ktory si to zasluzia a vedia vtom chodit. Ak to spravia spravne chrani to ich. Ak su chybne patenty ...to s patentami ako takymi nema nic. To je dany pripad ktory nemozes bagatelizovat. paten na sadnutie si na stolicku je HLUPOST a nikdy by som ho nerespektoval. Lebo viem za 2 hodiny spravit 'vyskum' o tom ako je najlepsie si sadnut na stolicku a predlozit ho hociakemu sudu ako svoj napad. BTW neokopiroval som to od mamy?

To je síce pravda, ale nemá to nič spoločné so softwarovými patentami (všimni si slovo písané hrubým). Taktiež by som ťa rád upozornil na to, že proti patentom na software sa bránia práve tí ľudia, ktorí ho tvoria - poďla teba tí, ktorých by mali chrániť - a to programátori. Prečo, pre pána jána, je tendencia nanútiť ľuďom, ktorí tvoria software, akúsi snúšku pravidiel, ktorá ich má "chrániť", ak keď presne tí ľudia ju odmietajú? Nezdá sa ti čudné, že prvé hlasy, ktoré sa ozvali po tom, čo sa zverejnil zámer EU zaviesť softwarové patenty, boli z radov programátorov?
vratko napísal:
(to je perfektne prirovnanie co hovori samo za seba - videl si ako niekto klepe do klaves, naucil si sa to a zacal si klepat aj ty a spravil sy system ANNUN, ktory bol taky super ze potopil okna a ty si bol hero a spravil si kode free , chapes ten rozdiel radov?) tu hranicu?

Opäť, takto sa v dnešnej dobe software netvorí a tvoriť nedá. Nie je v ľudských silách stvoriť originálny software, ktorý by bol schopný funkcionálne prekonať wokna a zároveň s ním uspieť na trhu. Keď už nič iné, zabila by ho nekompatibilita so zvyškom sveta. Fakt. Nejde to.
vratko napísal:
ani dalej nejdem studovat lebo som pochopil celu pointu problemu....tu NIE JE patentovana myslienka predaj cez net ale jeho realizacia, kod a pod.....ak ty si cele toto vytvoris sam, a nebidaj si das ten svoj pohlad patentovat nikto ta bit nebude.....bude to iba stvorvalec typu V namiesto XYZ...

Dohodneme sa takto: ty si to naozaj aj prečítaš (nie len abstract) a za každý konkrétny riadok kódu, ktorý tam nájdeš patentovaný, ti ja kúpim pivo.

Ten patent som čítal. Okrem vecí typu "server odovzdá identifikátor nakupovanej položky zákazníkovi" a podobných, bežne zaužívaných programátorských praktík, tam nie je žiadne konkrétne riešenie.

Samozrejme, nemusíš mi veriť.
vratko napísal:
ta omacka a bludy okolo toho ze net je to a to to je omacka co potrebuje pomaly kazdy projekt eu...kurnik.

Nerozumiem.

A nedá mi ešte jednu rečnícku otázku: je naozaj také ťažké uveriť, že vývoj a proces tvorby môže v oblasti softwaru fungovať inak ako napríklad v strojárine, či elektrotechnike a že patenty tam môžu byť skôr na škodu ako na pomoc? Nerozumiem, prečo nie si schopný akceptovať túto myšlienku, hlavne preto, že jej hlavným šíriteľom sú práve ľudia, ktorý ten software tvoria.

Cyric: ja s tebou viac-menej súhlasím. Problém je jedine v tom, že v dnešom svete IT je už jednoducho nemožné odlíšiť, čo je bežne používaná programátorká prax a čo je patentovateľný vynález. Ďalší problém je, že kopec dobrých nápadov sa v priebehu niekoľkých mesiacov v tejto oblasti stávajú bežnou programátorskou praxou. Tak to jednoducho v tejto oblasti funguje a zdá sa, že jediný, komu sa to nepáči, nie sú programátori (teda autori nápadov), ale obchodníci. A to je tragédia celej tej veci.
Cyric napísal:
Mam len jedinu vyhradu a to patentovanie beznych ci verejne znamych veci typu "dvojklik mysou"

Na dvojklik myšou inak myslím tiež existuje patent. Týmto si niesom istý (a môžem sa mýliť), ale mám taký pocit, že som ho svojho času tiež čítal.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
ad annun -
1. dal si mi v tomto prispevku toho tolko do ust ze az neviem hovorit.
2. tomu ze patent nema konkretne softwerove riesenia neverim!!! Respektive ak je to tak nechcem take patenty. Ale skor neverim!!! Presiel som a videl som patentove dokumentacie a riesia od a do z vsetko (VSETKO) co s danou vecou suvisi. Inymi slovami myslienka a jej realizacia a podlozenie ako vznikla.
3. Open source ak sa nepatentoval a niekto ho okopiroval a patentoval doplatil na vlastnu nevedomost. Stacilo patent a nasledne free.
4. Ak nieco vivijas v prostredi programatorskom a nieco okopirujes je to taka ista zlodejina ako inde. ak pouzijes odkaz na nieco co uz je je to ok. Preco ty toto nechces pochopit? Skopirujem kod wina a nazvem si ho VRATKO 2000 SK, zlodejina. Ak zoberiem C++ a naprogramujem feadreadera NP.
Nevidim mimochodom velky rozdiel medzi patentom a copyrightom.BTW
5. Taky patent co ma uvedene iba blaboly nie je cely dokument patentu....zbytocne si podla toho robil zavery.

Citácia:
V momente, kedy toto prestane byť možné, vývoj sa minimálne značne spomalí.

to plati vsade, keby som kradol napaday automobilke a dalej to aplikoval tak je hned ina....ale vela ludi by nemalo chleba.....alebo aspon na inom principe......pleties hrusky s jablkami.....proste pre jedno odvetvie ma platit toto a pre druhe hento lebo je to lahsie a krejsie a nenarocnejsie a serieme na toho kto to vymyslel ze?

Citácia:
Toto jednoducho nie je pravda

podla mna je - na tom sa staci ak dohodneme...

Citácia:
A nedá mi ešte jednu rečnícku otázku: je naozaj také ťažké uveriť, že vývoj a proces tvorby môže v oblasti softwaru fungovať inak ako napríklad v strojárine, či elektrotechnike a že patenty tam môžu byť skôr na škodu ako na pomoc?

nie je to tazke uverit, ja si viem celkom dobre predstavit ako funguje vivoj, copy paste je velmi dobra vec . a rychla.
Patenty su na skodu vyvoju vsade ako som uz povedal. Aj copyrighty aj akakolvek cenzura a pod....ale o tom to nie je. Hrusky jablka.

Citácia:
Keď už nič iné, zabila by ho nekompatibilita so zvyškom sveta

to akoze nejde urobit vlastny system aby mal podporu napriklad citania stranok www. Bez toho aby si niekomu nieco ukradol? BLBOST alebo vysvetli.

Viac nic.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ak nevidíš rozdiel medzi patentom a copyrightom (ktorý tu bol inak už niekoľko krát vysvetlený), naozaj nevidím ďalší dôvod v diskusii s tebou.

Bohužiaľ.

Väčšina tvojich argumentov sa pohybuje v rovine "neverím", alebo hovoríš o veciach, ktoré sa týkajú práve copyrightu a nie patentu (viď tvoj posledný príklad s Win Commanderom, ktorý bol úplne mimo misu).

Citácia:
serieme na toho kto to vymyslel ze

Gratulujem, práve si zhrnul názor Rady Európy na softwarové patenty. Absolútne totiž serú na názor programátorov (= tí, čo vymýšľajú programy) a robia si po svojom.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
K tým veciam, čo si tam deoditoval:

Ak je niečo nezdravé pre prostredie, prečo to zavádzať? Vysvetli prosím.

Copy paste nik nespomínal a to je napadnuteľné a aj v dnešnej dobe bez patentov. Takýmito poznámkmi tak akurát urážaš programátorskú obec. Fakt ti doporučujem, zisti si čo je copyright a čo je to patent.

Ad prehliadač www: jediný spôsob, ako ti to vysvetliť, by bolo ho tu napísať a demonštrovať ti kód, čo, úprimene povedané nie je momentálne v mojich silách. Keďže ale nejakú tú tvorbu softwaru už za sebou mám, môžem ti povedať, že ak by som sa mal naozaj vyhýbať všetkému, čo je v dnešnej dobe patentované (napríklad na poli internetových technológií), tak napríklad hostinec by tu jednoducho nebol. Bodka. A to ti dávam svoje slovo, že som počas tvorby jeho smiešneho redakčného systému každý riadok kódu písal ručne.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
Citácia:
Ak nevidíš rozdiel medzi patentom a copyrightom
to si odkial vycital annun? - nezvrhavaj sa na uroven kde nebude diskusia ozaj mozna...

Citácia:
Ak je niečo nezdravé pre prostredie, prečo to zavádzať? Vysvetli prosím

ja som nepovedal ze je to nezdrave. Ja som povedal ze to brani vyvoju. Pre to iste preco mas cenzuru sexu.....pre ten iny pohlad. Preto ze z toho niekto zije. Ze sa to moze zneuzit je druha vec...
ja osobnenemam rad ani copyright aspon nie vecny - respektive by mal byt limitovany istou sumou ktory za copyright dostanes. Potom free.Ale to je o inom.

Citácia:
Copy paste nik nespomínal a to je napadnuteľné a aj v dnešnej dobe bez patentov. Takýmito poznámkmi tak akurát urážaš programátorskú obec. Fakt ti doporučujem, zisti si čo je copyright a čo je to patent.

no comment...

Citácia:
m, môžem ti povedať, že ak by som sa mal naozaj vyhýbať všetkému, čo

ja som nepovedal ze sa mas vyhybat, ale ze to nemas kopirovat.
nemas prist na stranku a pozriet aha ten to spravil tak a tak, a urobit si z toho svoju verziu , ale mas prist nastudovat jazyk, co umoznuje a potom spravit co potrebujes. A na tom trvam ze ak to urobis ako prvy krat tak si sa tiez nieco naucil ale jeho napad si okopcil!!!

Moja prva stranka (total sprosta) bola tak robena ze som spravil to co ma napadlo z toho co mi hlava vyprodukovala z naucenia kodu. Bolo to moje dielo a aj keby ho vytvoril niekto iny tak si to ohajim.
Potom som sa uchylil k tomu ze som kukol ako robia ostatny (ukradol, naucil? ) som sa to a modifikoval pre svoje potreby. Mozem to napisat aj rucne ale nie som debil a budem pouzivat copy paste. Stale ak to robim takto tak mam pocit ze kradnem - a kradnem. Vysledok je vsak taky ze ja sa viac ucim a je to krajsie. Ale je to zlodejstvo. Viac nemam co k tomu dodat - a toto je v strasne malickom.

Proste ak pride za tebou niekto ze potrebuje zaznamenat pacientov , hodnoty z pristroja na krvnu skusku, hodnoty z XYZ pristrojom na XYZ skusiek, cele ti to treba hodit do nejakej formy a ze to chce potom iba vytlacit po stisnuti enter....spravis mu to cisto s priruckou ktory prikaz co robi....NP

edit (zabudol som dodat ze ak to chces potom patentovat tak cely program(tu si das CP), myslienku, technologicky postup, atd a opakujem ti uz som cez to presiel - nehovor mi aby som sa ucil co je patent , znie to nedobre pre komunikaciu)

Ak zacnes hladat kody ako kto co poriesil a okopcis to bez jeho dovolenia - zlodejina. Narusil si cast o CR a nebodaj ak okopcis cely jeho postup....porusil si uz aj patent. Ak to vsak prejdes cele sam neexistuje aby tam neboli rozdiely takeho charakteru ze ci uz CR alebo Patent teta nepovedia ze ano spravil si to sam a nema to s tamtym hentym CR/patentom nic spolocne....aj ked je efekt mozno rovnaky....a nic neporusujes.
Tak existuje Linux s WindowsomCR (a preto sa aj biju lebo bohvia ako ktory vznikol - neurazam iba podla mna tam bolo vela 'copy paste', , tak existuju SKODA, LIAZ, a tak moze fungovat hocico. Vyvoj sa ti spomali, ale to je o inom. Cim jednoduchsia vec tym sa moze stat to ze uz to niekto vymyslel, hold prisiel si neskor a malo by to byt osetrene ze cim jednoduchsie tym skor je to free!!! a toto by sa malo presadit.Podla mna - tym sa odbura strasne vela)

Opet viac nemam co k tomu dodat.

Citácia:
Gratulujem, práve si zhrnul názor Rady Európy na softwarové patenty

si si isty? vytrhol si to z kontextu a pouzil na svoje potreby. Posli mi vyjadrenie rady europy kde o tom hovori...dakujem. Ked uz si ma donutil k citaniu - budem citat..

BTW celkom si sa vytocil annun :wink: az by sa mi chcelo povedat ze you get punked - ale to bi si ma asi zabil co?

_________________
Obrázok


Naposledy upravil vratko dňa Št. 16. Jún 2005, 19:02, celkovo upravené 2 krát.

Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
inak ja si predstavujem cely system asi takto - v total jednoduchosti.

priklad sadnutie si na stolicku -
1. niekto to vymysli.
2. da si to patentovat - kde je problem?
3. urad urci hodnotu a pribliznu cenu...alebo blokne napad na urcitu dobuaby on z toho vedel teoreticky vytazit istu sumu...v tomto pripade dajme tomu 5000 dolarov a 1 mesiac.
4. potom je to free. A vyvoj ide dalej. A aj on bol ohodnoteny aspon priblizne adekvatne.

priklad zo stredoveku.
1. vymyslim gulomet
2. kaslem na patent
3. zistim ze niekto to kopiruje....pridem postrielam lebo inak sa mzoe stat ze on postriela mna.

vitaj v stredoveku......naboje su patenty paradoxne.

a teraz uz absolutne na urovni a vazne - vies mi dat priklad niecoho co si myslis, ze je patentovane, nemalo by byt a preco? Ale aj s dokumentaciou? Prosim ta o to aby si ma presvedcil. Prosim si to co si urobil a sa bojis patentovat (resp. sirit ale rataj ze to niekto opatentuje za teba) + patent ktory tomu brani v plnom zneni(na tie prve stranky tu v treade ma neodkazuj tam nie su cele znenia). Viem je to vela ale inak neviem inak reagovat ako reagujem......a preto z mojej strany KONIEC.
Vela zdaru.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
vratko napísal:
Citácia:
Ak nevidíš rozdiel medzi patentom a copyrightom
to si odkial vycital annun? - nezvrhavaj sa na uroven kde nebude diskusia ozaj mozna...

vratko o post skôr napísal:
Nevidim mimochodom velky rozdiel medzi patentom a copyrightom.BTW

'nuff said.
vratko napísal:
Citácia:
Ak je niečo nezdravé pre prostredie, prečo to zavádzať? Vysvetli prosím

ja som nepovedal ze je to nezdrave. Ja som povedal ze to brani vyvoju. Pre to iste preco mas cenzuru sexu.....pre ten iny pohlad. Preto ze z toho niekto zije. Ze sa to moze zneuzit je druha vec...

Ok, tak toto môžme uzavrieť s tým, že máme odlišné názory. Ja nesúhlasím s tým, aby sa zavádzalo niečo, čo spomalí vývoj len preto, aby z toho niekto žil. V mojich očiach je taký človek parazit. Kopec ľudí v dnešnej dobe veľmi dobre žije z vývoja softwaru a nezdá sa, že by k tomu potrebovali patenty.
vratko napísal:
Citácia:
m, môžem ti povedať, že ak by som sa mal naozaj vyhýbať všetkému, čo

ja som nepovedal ze sa mas vyhybat, ale ze to nemas kopirovat.
nemas prist na stranku a pozriet aha ten to spravil tak a tak, a urobit si z toho svoju verziu , ale mas prist nastudovat jazyk, co umoznuje a potom spravit co potrebujes. A na tom trvam ze ak to urobis ako prvy krat tak si sa tiez nieco naucil ale jeho napad si okopcil!!!

Moja prva stranka (total sprosta) bola tak robena ze som spravil to co ma napadlo z toho co mi hlava vyprodukovala z naucenia kodu. Bolo to moje dielo a aj keby ho vytvoril niekto iny tak si to ohajim.
Potom som sa uchylil k tomu ze som kukol ako robia ostatny (ukradol, naucil? ) som sa to a modifikoval pre svoje potreby. Mozem to napisat aj rucne ale nie som debil a budem pouzivat copy paste. Stale ak to robim takto tak mam pocit ze kradnem - a kradnem. Vysledok je vsak taky ze ja sa viac ucim a je to krajsie. Ale je to zlodejstvo. Viac nemam co k tomu dodat - a toto je v strasne malickom.

Ok, toto sa dá pochopiť. Problém je ale v tom, že vo svete IT a vo svete Internetu zvlášť existujú určité nepísané normy a štandardy, bez dodržiavania ktorých jednoducho neuspeješ. Prečo? Lebo internetová komunita je tvorená miliardami stránok a miliónmi užívateľov a ak by každá stránka mala byť z tohoto pohľadu "originálna", bol by to chaos.

Dnes je bežný postup, že ak niečo vyvíjaš, pozrieš sa, ako to spravili iní, prejdeš si rôzne spôsoby riešenia problému a potom, ak nájdeš vyhovujúci, príslušne ho modifikuješ a použiješ, alebo, v prípade, že nevyhovuje nič, vyvinieš niečo nové (vždy ale musíš prihliadať minimálne na kompatibilitu so zvyškom sveta, čo v praxi znamená, že sa použitiu niektorých algoritmov a postupov aj tak nevyhneš). A teraz nehovorím o tom, že šlohneš niekomu kód. Teraz hovorím o tom, že niekde uvidíš, ako sa na úvodnej stránke nezobrazujú celé članky, ale len linky na najnovších päť. Povieš si "to je dobrý, praktický nápad" a nakóduješ si to aj ty, tak, aby ti to vyhovovalo.

To, že ty máš pocit, že kradneš... Ok. Tak máš nejaký svoj morálny štandard. V tomto svete sa to za krádež ale nepovažuje, pretože:
a) zjednodušuje to a v konečnom príklade aj zkvalitňuje prácu všetkých
b) máloktorý autor konkrétneho nápadu v tejto oblasti sa dá naozaj vystopovať, hlavne ak hovoríme o tých bežne známych a používaných riešeniach (a upozorňujem, že autor nápadu != majiteľ patentu, aspoň nie vždy)
c) práca každého jedného programátora by bola neporovnateľne zložitejšia v prípade, že by to tak nebolo
d) nepoznám nikoho, absolútne nikoho v tejto oblasti, kto by nepracoval týmto spôsobom. Dokonca si dovolím tvrdiť, že snažiť sa všetko riešiť vo vlastnej hlave sa v tejto oblasti považuje skôr za hlúpy nápad, pretože nik nechce znova vynachádzať koleso.
e) v konečnom dôsledku je to lacnejšie pre všetkých zúčastnených
vratko napísal:
Proste ak pride za tebou niekto ze potrebuje zaznamenat pacientov , hodnoty z pristroja na krvnu skusku, hodnoty z XYZ pristrojom na XYZ skusiek, cele ti to treba hodit do nejakej formy a ze to chce potom iba vytlacit po stisnuti enter....spravis mu to cisto s priruckou ktory prikaz co robi....NP

Samozrejme. Otázka je, nakoľko to bude efektívne, koľko to bude stáť a ako dlho bude vývoj takého programu trvať. Lebo to je to, čo je dôležité.

Jeden z najčastejších argumetnov proti softwarovým patentom je ten, že by neúmerne zdražili a predĺžili prácu programátora.
vratko napísal:
Ak zacnes hladat kody ako kto co poriesil a okopcis to bez jeho dovolenia - zlodejina. Narusil si cast o CR a nebodaj ak okopcis cely jeho postup....porusil si uz aj patent. Ak to vsak prejdes cele sam neexistuje aby tam neboli rozdiely takeho charakteru ze ci uz CR alebo Patent teta nepovedia ze ano spravil si to sam a nema to s tamtym hentym CR/patentom nic spolocne....aj ked je efekt mozno rovnaky....a nic neporusujes.

To je tvoj názor. Názor právnikov a všelijakých patentových obchodníkov je zrejme odlišný, lebo v amerike je ročne toľko žalob a patentových sporov, až sa mi hlava točí.

Samozrejme, môžeš povedať, že to je normálne a správne. Ja si to nemyslím.
vratko napísal:
Tak existuje Linux s Windowsom CR (a preto sa aj biju lebo bohvia ako ktory vznikol - neurazam iba podla mna tam bolo vela 'copy paste', , tak existuju SKODA, LIAZ, a tak moze fungovat hocico. Vyvoj sa ti spomali, ale to je o inom. Cim jednoduchsia vec tym sa moze stat to ze uz to niekto vymyslel, hold prisiel si neskor a malo by to byt osetrene ze cim jednoduchsie tym skor je to free!!! a toto by sa malo presadit.Podla mna - tym sa odbura strasne vela)

Neviem, akým spôsobom chceš v tejto oblasti rozoznávať, čo je jednoduché a má byť skoro "free". Neviem si to ani len predstaviť. A neviem, kto by mal to rozoznávanie robiť. Ale fajn, nie som dokonalý. Fakt je ten, že podľa toho, čo som čítal o patentoch v EU ja, toto nie je ten prípad.
vratko napísal:
Citácia:
Gratulujem, práve si zhrnul názor Rady Európy na softwarové patenty

si si isty? vytrhol si to z kontextu a pouzil na svoje potreby. Posli mi vyjadrenie rady europy kde o tom hovori...dakujem. Ked uz si ma donutil k citaniu - budem citat..

Jedno vyjadrenie neexistuje, ale stačí sa pozrieť, ako as vyvíjali softwarové patentu v EU za posledných sedem - osem rokov. Už niekoľko krát bol návrh zamietnutý parlamentom, alebo boli vyžiadané značné úpravy v jeho texte a už niekoľko krát sa Rada pokúsila toto rozhodnutie obísť.

S malým srdiečkom si dovolím ti ponúknuť túto stránku: http://swpat.ffii.org/ , ktorá je síce protipatentová, ale poskytuje informácie o aktuálnom dianí v tejto oblasti a aj niekoľko jednoduchých príkladov na choré dianie v tejto oblasti.
vratko napísal:
BTW celkom si sa vytocil annun :wink: az by sa mi chcelo povedat ze you get punked - ale to bi si ma asi zabil co?

Za posledný rok ma zrejme nik nevytočil v žiadnej debate cez Internet tak, ako ty teraz. Kľudne si to daj za klobúk.
vratko napísal:
inak ja si predstavujem cely system asi takto - v total jednoduchosti.

Ono je síce pekné, že ty si to predstavuješ tak, ale ja nebrojím proti tvojej predstave. Aby som bol brutálne úprimný, mne je tvoja predstava ukradnutá (bez urážky), lebo o nej sa v EU nerokuje. Ja brojím proti tomu, aby sa prípadný patentový zákon o softwary nedostal na takú úroveň, ako v USA. A že to tak zatiaľ vyzerá, že sa tam aj dostane.
vratko napísal:
a teraz uz absolutne na urovni a vazne - vies mi dat priklad niecoho co si myslis, ze je patentovane, nemalo by byt a preco? Ale aj s dokumentaciou? Prosim ta o to aby si ma presvedcil. Prosim si to co si urobil a sa bojis patentovat (resp. sirit ale rataj ze to niekto opatentuje za teba) + patent ktory tomu brani v plnom zneni(na tie prve stranky tu v treade ma neodkazuj tam nie su cele znenia). Viem je to vela ale inak neviem inak reagovat ako reagujem......a preto z mojej strany KONIEC.

Jeden príklad za všetky:
http://webshop.ffii.org/

Poznámka bokom: niektoré z tam spomínaných patentov mi osobne nevadia (napríklad kompresia JPG nech si je kľudne patentovaná). Nájde sa tam ale aj kopec vecí, ktoré sú ako patenty jednoducho choré a často chránia postupy, na ktoré pri písaní programu prídeš intuitívne, alebo logicky bez toho, aby si niekoho vykrádal (a to je inak ďalší z kameňov úrazu pri patentoch na softwarové riešenia).

Čo sa týka konkrétne mojich "vynálezov", neviem. Neviem, či niečo z toho, čo som niekedy napísal, je patentované a neviem kým. Nie je v mojich silách kontrolovať pri písaní programu existenciu súvisiacich patentov a už vôbec nie je v mojich silách nechávať si patentovať svoje veci.

A poviem celkom narovinu, že ak nastane doba, kedy budem ako programátor nútený toto robiť, zabalím to a pôjdem na trh predávať zeleninu.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
vratko napísal:
ani dalej nejdem studovat lebo som pochopil celu pointu problemu....tu NIE JE patentovana myslienka predaj cez net ale jeho realizacia, kod a pod.....


Akoby povedal pan profesor Lev, ,,a praveze NIE!". Praveze ja to chapem tak, ze tam ziadna realizacia, kod, implementacia nie je (nevsimol som si ju? nie je na webe? je tajna?). Ked toto je najvacsi spor, tak preco vsetci ,,halekaju"?

Citácia:
to akoze nejde urobit vlastny system aby mal podporu napriklad citania stranok www.


Vazeni zakaznici. Vymysleli sme vlastny system citania stranok cez www. Kupte si novy kabel, novu sietovku (nas protokol je trikrat lepsi!), novy prehliadac (nas protokol je trikrat lepsi!), doinstalujte si devatoro ovladacov (nas protokol je trikrat lepsi!). Zakaznici sa iste pohrnu (lebo nas protokol je trikrat lepsi!)

Bocny dosledok je ten, ako uz viackrat povedal Annun, ze v IT nikdy nevyvijas zgruntu. To akoby maliar obrazov musel vypestovat lan na platno, natrhat byliny z ktorych vyskvari farbu, oskalpoval kona na stetec a potom sa mohol pustit do prace.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
Citácia:
Za posledný rok ma zrejme nik nevytočil v žiadnej debate cez Internet tak, ako ty teraz. Kľudne si to daj za klobúk.

kroch, kroch, :lol:

BTW - prepac ze som ti ukrojil z casu - vsimol som si to na stranke (hlavnej) az teraz... :roll:

_________________
Obrázok


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
vratko napísal:
Citácia:
Za posledný rok ma zrejme nik nevytočil v žiadnej debate cez Internet tak, ako ty teraz. Kľudne si to daj za klobúk.

kroch, kroch, :lol:

BTW - prepac ze som ti ukrojil z casu - vsimol som si to na stranke (hlavnej) az teraz... :roll:

Tak teraz neviem, to znamená, že debata skončila?

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
no z mojej strany neviem viac reagovat ako som reagoval, chapando?
edit - dialog nikdy nekonci/to sa vola SMRT - iba som akysi unaveny....a je potrebne robit aj nieco uzitocnejsie ako natahovat sa o chapani patentov ci ucit niekoho co je arogantna poznamka, alebo nie (teraz som nemyslel teba)...proste unava...
ak chces niecok tomuto - najprv sa spytajte pravnika potom na petentovom urade, tak a spitajte na nazor ludi z brandze a tak sa podla toho zariadte....tak som to cele myslel....pretoze ako z viliamovho prispevku - hlavne konca je JASNE ze aj clovek z brandze sa kruto sekne vo vyrokoch pravneho charakteru.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
vratko napísal:
ak chces niecok tomuto - najprv sa spytajte pravnika potom na petentovom urade, tak a spitajte na nazor ludi z brandze a tak sa podla toho zariadte....tak som to cele myslel....pretoze ako z viliamovho prispevku - hlavne konca je JASNE ze aj clovek z brandze sa kruto sekne vo vyrokoch pravneho charakteru.

Celkom krátko: neplánujem to spraviť. Prečítal som toho na túto tému dosť z všakovakých zdrojov (za aj proti), videl som hafo patentov a návrhov na patenty, ktoré by boli vymáhateľné po prejdení tohoto zákona a taktiež som čítal niekoľko čiastkových analýz konkrétneho textu zákona (takých, aby to pochopil aj laik, ktorým ja určite som).

Z môjho pohľadu mám v tomto dostatočne široký obzor na to, aby som si dokázal spraviť vlastný názor aj bez toho, aby som behal po právnikoch (inak to mi naozaj pripadalo ako trochu absurdný návrh). Čo sa týka názorov ľudí z branže, keďže som nimi denno - denne obklopený, akosi sa im ani vyhnúť neviem.

Ty konkrétne si neposkytol nič (ani vo forme argumentov, ani vo forme otázok / pochybností), čo by ma prinútilo zmeniť názor a tak akurát si ma značne vytočil.

Čo sa týka konca Viliamhovho postu, dal som si tu námahu a našiel si konkrétny paragraf v európskom patentovom zákone ( http://www.european-patent-office.org/l ... 4.html#REC - článok 4 a následne http://www.european-patent-office.org/l ... /ar60.html - článok 60, paragraf 1). Celkom jasne sa tam píše, že v prípade, že vynálezca patentu je zamestnanec firmy, vzťah medzi ním a firmou a taktiež vlastníctvo patentu rieši zákon v krajine vynálezcu. Tak som si klikol na našu elektronickú zbierku zákonov a našiel si zákon o patentoch (435, zo 4. októrba 2001). Paragraf 11 daného zákona rieši presne tento vzťah a ver tomu, alebo nie, vynálezca ako taký ma zo zákona tak akurát právo na odmenu od svojho zamestnávateľa (paragraf 11, odsek 5). Inak je čisto na dohode medzi firmou - zamestnancom, kto sa stane majiteľom patentu (paragraf 11, odsek 1). Zákon teda vynálezcovi vôbec negarantuje, že získa právo na riešenie, ak vec vynájde v rámci, citujem "plnenia úloh z pracovnoprávneho vzťahu, obdobného pracovného vzťahu alebo členského vzťahu".

Povedané polopatisticky, Viliam má bohužiaľ celkom pravdu.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 02.04.2005
Príspevky: 631
Body: 5

Neprítomný
Citácia:
Povedané polopatisticky, Viliam má bohužiaľ celkom pravdu

nema , precitaj si clanok o pracovnej dobe...par 11 / ods...1
ine...
par5/1 + 3
ine...
cely par 7
ine...
par17/1
ine...
par 18/1f

_________________
Obrázok


Naposledy upravil vratko dňa So. 18. Jún 2005, 0:26, celkovo upravené 5 krát.

Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 59 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun