HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 4 ] 
Autor Správa

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
http://zpravy.idnes.cz/zmeny-v-dedeni-i ... _domaci_hv

je niekde toho viac? co konkretne sa meni? navrhy?
aky ma zdejsi pravnicka komunita k tomu postoj?

dak

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podrobne informace aj s textom navrhu najdes TU

Pravnicka komunita ma na to (ako ostatne na vsetko :) ) rozdielne nazory. V skratke..zastancovia argumentuju tym, ze sucasny OZ je reliktom komunizmu a je treba pokracovat v prvorepublikovej tradici, zjednotit sukromne pravo do jedneho kodexu, atd. Odporcovia namietaju ze za 20 rokov porevolucnej historie sa uz sucasny OZ stihol pretvorit na moderny zakon, je k nemu vytvorena rozsiahla judikatura sudov, ludia si na neho zvykli, atd. Novemu zakonu sa tiez vytyka archaicky jazyk a obnovenie starych pravnych institutov, ktore su dnes uz zbytocne (pravo pastvy apod.)


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
a ty? :)

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ja na to zatial nemam vytvoreny jednoznacny nazor. Novy OZ je megazakon s 3000 paragrafmi..cely ho este neprecital asi nikto, takze vacsina nazorov (vratane mojho) je zalozena len na utrzkovitych informaciach vacsinou z medii. Z toho co som videl sa mi niektore casti pacia, ine su podla mna lepsie upravene v starom zakone. Celkovo asi bude novy zakon o nieco lepsi ako povodny, ale ja si nie som isty ci ta mierna zmena k lepsiemu stoji za tie problemy, ktore s jeho aplikaciou do praxe budu spojene. Ceske sudy uz teraz maju velke problemy s dlzkou konania v obcianskopravnych a obchodnych veciach, neni vynimkou ze na vysledok sa caka roky.. a ak sa do toho uplne zmeni zakladny zakon tak sa obavam ze situacia sa est eviac zhorsi. Hlavne na odvolacich sudoch sedia povacsinou sudcovia vo veku 45+ ktori vyrastli na sucasnom OZ, su nauceni s nim robit a vykladat ho, maju k nemu rozhodnutia najvyssieho ci ustavneho sudu, atd. a vo velkej casti pripadov rozhoduju viac-menej mechanicky. Nerad by som im krivdil, ale mam strach ze ak dojde k tak razantnej zmene pravnej upravy akou je novy OZ tak cast tychto sudcov proste nebude vediet co si s nou ma pocat, budu vznikat zmatky a minimalne prvych 5 rokov, kym vyssie sudy stihnu rozhodovaciu prax aspon trochu zjednotit, si bude kazdy sudca zakon vykladat inak, takze pravna istota ucastnikov sudnych konani, ktora je uz tak dost nastrbena pojde uplne do haja. To co som pisal samozrejme plati aj o advokatoch a dalsich pravnickych profesiach, ale na sudoch to bude najviac vidiet.
Takze hlavne z tohto dovodu si myslim, ze teraz neni uplne vhodna doba na taku radikalnu zmenu. Najprv sa mali vyriesit sucasne problemy justicie, ktore su skor procesneho charakteru a az potom sa malo menit hmotne pravo.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 4 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun