HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 53 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
http://www.aktuality.sk/clanok/215072/k ... nedorazil/

hm. takze ak to chapem spravne. tak ak na mojom pozemku vznikne naraz viacero nelegalnych stavieb, tak nemam legislativne pravo ich zburat? prave naopak, z mojich dani sa este zaplatia policajne zlozky, ktore budu branit majitelov nelegelnych stavieb? wtf? inym slovami - smer pekne, krasne kalkuluje, ktoru volicsku "zakladnu" je vyhodnejsie si hýčkať.
....

http://www.youtube.com/watch?v=0Jy8jdf777U

fakt som hocico, len nie fanusik kotlebu. ale tuna az rozum ostava stat.

Slovakia, little big country. Need a land? You can have it all, just come and bring some boxes.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nemas.

Od roku 1950 sa moze stat, ze vlastnik pozemku a vlastnik domu su dve odlisne osoby. Cize ked vlastnis pozemok a dobehnes s bagrom a zburas nepovolenu stavbu, tak si vyrabas pruser. Oficialne sa mas sudit.

Presne z tohto dovodu nezoberu zeleznice bager a nezburaju haciendu Cyrila Talapku na vlastnych pozemkoch.

Ono sa tiez moze stat, ze tvoja stavba stoji, ale sa ukaze, ze vznikla neopravnene, napr. vdaka administrativnej chybe; alebo naopak, ze mas pozemok a niekto ti na nom nieco postavi (pratete tak natiahlo SPP plyn krizom cez pozemok) a vtedy nemozes tiez zobrat letlampu a ist vybijat spravodlivost.

My nie sme Rusi, ktori to riesia buldozermi, bohac-nebohac, prisposobivy-neprisposobivy.

Kotleba akosi na to pozabudol, resp. obetoval v mene lacneho PR a policajti presli do rezimu <1989, ked sa disidenti zavierali na vyznamne sviatky len z principu.

Citácia:
You can have it all, just come and bring some boxes.

Vsak to je defaultny modus operandi: stavbu postavis, neskolaudujes, pohadas sa so stavebnym uradom, a nakoniec zaplatis pokutu, ktoru si zahrnul uz do predbeznych nakladov.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 1779
Body: 213
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no co ja viem, branit protizakonne konanie dalsim protizakonnym konanim ... no neviem neviem

+ vzhladom k tomu, ze uz k buraniu nelegalnych staviem uz na sk doslo tak tiez neviem neviem

_________________
"Si vis pacem, para bellum" ("If you wish for peace, prepare for war") -"Publius Flavius Vegetius Renatus"

hell yeah


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
cele je to postavene na hlavu kvoli komunistom - do roku 1945 platilo u nas pravidlo superficies solo cedit, co znamena "povrch ustupuje spodku", teda ak niekto postavil stavbu na mojom pozemku, patrila mi aj stavba. Komunisti to zrusili, teda dnes plati, ze ak ja postavim stavbu na cudzom pozemku, tak je mojim vlastnictvom. Najhorsie vsak este len pride - otazka co je to stavba: za rozostavanu stavbu, ale predsa stavbu sa berie, uz ked mas zarovnany povrch a postavenu jednu stenu...

A teraz k buraniu: (§ 88 stavebneho zakona)

(3) Na odstránenie stavby, pokiaľ nebolo nariadené, je potrebné povolenie stavebného úradu. O povolenie môže žiadať vlastník stavby. V žiadosti o povolenie vlastník stavby uvedie druh, účel, miesto a označenie stavby, dôvody odstránenia stavby a dátum predpokladaného začatia a skončenia prác, či stavbu odstráni svojpomocne alebo prostredníctvom zhotoviteľa, ako sa naloží s odpadom a s uvoľneným pozemkom a aké opatrenia sú potrebné na zabezpečenie susedných pozemkov a stavieb.

Sankcia za porusenie: (§ 105 stavebneho zakona)

Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto

c) odstráni stavbu bez povolenia príslušného orgánu,

Teda ak by som to mal zhrnut - vlastnik si poda ziadost na stavebny urad, ktorym je v obci obec, o odstranenie ciernych stavieb, a ten nema povinnost mu vyhoviet. Zaroven vsak je mozne stavby zburat aj na vlastnu past, ale clovek sa vystavuje riziku, ze dostane za kazdu stavbu pokutu do 25 000 Sk. Je to brutalne chory stav - nie ze by som teraz isiel robit reklamu SDKU, ale prave Freso s Kanikom navrhovali zmenu zakona, aby stavebny urad POVINNE nariadoval odstranenie akychkolvek ciernych stavieb. Samozrejme, nepreslo to - preco by Smeraci schvalovali nieco proti svojim volicom :)

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
To ale neni problem, ktory vznikol teraz :-)

To je dvojsecna zbran: velmi lahko by sa mohlo stat, ze by museli ist dole niektore vily zbohatlikov, a to len tak nenechas prejst,

EDIT:

Citácia:
Šírenie čiernych stavieb na Slovensku má obmedziť návrh zákona z dielne SDKÚ, ktorým navrhujú zbúranie všetkých novovzniknutých čiernych stavieb po 1. októbri.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
samozrejme ze az po 1. oktobri, zakon nemoze platit spatne, to by sme tu nemali pravny stat.

...wait what? pravny stat? lol

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Stavebny urad ma uz teraz povinnost nariadit odstranenie stavby, ak sa dozvie ze ohrozuje zivot alebo zdravie osob, pripadne ak stavba bola postavena bez stavebneho povolenia (pritom ak sa ma stavat na cudzom pozemku tak stavebnik bez suhlasu vlastnika pozemku stavebne povolenie nedostane). Jedina zmena v tej slavnej novele navrhovanej SDKU sa tykala toho, ze mali byt zavedene konkretne lehoty, v ktorych malo byt o odstraneni stavby rozhodnute (tusim 30 dni). Pritom vsetci zucastneni museli vediet, ze to je uplny nezmysel, pretoze za 30 dni sa to, vzhladom k administrativnej zlozitostim, jednoducho neda stihnut. Cela akcia vcetne prezentacie pred romskou osadou tak bola len lacnou PR prezentaciou Fresa s Kanikom.

edit: A samozrejme, ako vacsina jednoduchych rieseni, ani toto neriesi zakladny problem. Ak by sa aj predmetne cierne stavby odstranili, co s ich obyvatelmi, ktori si na najblizsom pozemku spravia novu ciernu stavbu, pripadne zostanu bez strechy nad hlavou.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Medzicasom v Kosiciach.

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6551362/c ... burat.html

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 1779
Body: 213
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
edit: A samozrejme, ako vacsina jednoduchych rieseni, ani toto neriesi zakladny problem. Ak by sa aj predmetne cierne stavby odstranili, co s ich obyvatelmi, ktori si na najblizsom pozemku spravia novu ciernu stavbu, pripadne zostanu bez strechy nad hlavou.


no minimalne to riesi problem, pravnej rovnosti v spolocnosti. Ci povazujes Kotlebov zvacsujuci sa fanklub za prijatelne riesenie ? Ja osobne Kotlebu neznasam, ale neviem preco by mal na neho "zakon" platit viac ako na nasich kocovnych apacov.

_________________
"Si vis pacem, para bellum" ("If you wish for peace, prepare for war") -"Publius Flavius Vegetius Renatus"

hell yeah


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Áno, ľudia potrebujú, aby ich problémy začal štát brať vážne, aby ich kompetentní vypočuli, aby ohrozených ochránili. Ale potrebujeme aj odvahu na opatrenia, ktoré také populárne ako pochody na rómske osady nebudú. Potrebujeme pochopiť, že tento problém je predovšetkým ekonomický a sociálny, že je to prioritný problém a prioritné problémy si vyžadujú prioritné financie. Je neobyčajne hlúpe až primitívne očakávať, že na rozvojové programy pre Rómov nedáme ani cent a poriadok s nimi urobia policajti. Potrebujeme spoločenskú zmluvu, v rámci ktorej zodpovední politici občanom konečne vysvetlia, že fungujúce riešenia v prospech nás všetkých budú túto spoločnosť niečo stáť, že je to investícia do našej pokojnejšej budúcnosti. Sme ochotní dohodnúť sa na tom? Alebo len nadávať v krčme a za počítačom? Je hrozné vidieť, ako otrávenému ovociu rasizmu podlieha čoraz viac vážených osobností, ako sa extrémne názory vytlačené v zdravej spoločnosti na okraj, stávajú mentálnou výbavou médií hlavného prúdu, ako protofašistické prejavy prenikajú do najsilnejších politických strán.

Vseobecne, Chmelara moc nemusim, ale tento clanok sa mu myslim celkom podaril a pod vacsinu z toho by som sa podpisal.

Plus este jedna zaujimava paralela medzi sucasnym "romskym problemom" a situaciou na Slovensku na prelomu 19. a 20. storocia od M. Simecku.
Citácia:
Takto s láskou píše o slovenských šuhajcích český učitel a spisovatel Karel Kálal v roce 1905 v knize Slovensko a Slováci. „Hej, mám rád krásné Slovensko, mám rád jeho milý lid,“ píše v úvodu. Přestože se Slováků mnohdy štítil. Takto popisuje svoji návštěvu kysucké vesnice v roce 1897: „Uvítala mne žena, skoro nahá, nečistá, s vlasy rozcuchanými, hubená… Chtěl jsem otevřít okno, ale bylo přibité, tož jsem otevřel dvéře, abych se neudusil. Stálo tu jedno lůžko, bez peřin, jen černá sláma v něm, stolu žádného. Chorý syn leží před domem, jedno děvče je blbé a němé, druhé jako divoch špinavé a rozcuchané“.

O sto let později se mnozí Slováci dívají se stejnou štítivostí na Romy. Ale na rozdíl od Kálala, který měl Slováky rád a chtěl jim pomoct, většina Slováků Romy ráda nemá a pomoct jim nechce.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ano. kotleba jednoznacne hra na istu kartu, je to naplanovany tah bla bla bla...v konecnom dosledku vsak, who cares?

predstav si for the sake of the argument, ze by sa to stalo tebe. ze by bol ten pozemok tvoj. ako by si sa domohol toho, aby z neho vypadli? to je pravdepodobne aj jeden z dovodov, preco ten chlapik daroval kotlebovi ten pozemok. poda = financna hodnota, s ktorou mozes narabat, predat ju whatever. kto ti ju kupi s ciganmi na nej? ergo hladat tu paralely s fasistickym slovenskom je smiesne a ucelove. toto nema nic spolocne s rasizmom. teda minimalne nie z mojho uhla pohladu. ak by sa ti tam nastahovalo 30 bielych bezdomovcov, tiez by si ich chcel poslat do riti z tvojho pozemku.

vymyslat prekomplikovane politicky korektne riesenia je imo tiez blbost. staci osekat welfare a budu mat v podstate len dve riesenia, bud sa prisposobia situacii, odidu alebo pomru od hladu. lenze to je nerealne v dnesnom svete. a ziadne realne riesenia (minimalne take, ktore by bola schopna implementovat efektivne vlada) neexistuju. teda sme naspat v tejto zdanlivo neriesitelnej situacii. a zostaneme v nej nasledujucich niekolko destatroci imho.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrazok pana farara bol vtip. Urcitu paralelu so slovenskym statom sice vidim, ale to nebolo predmetom mojho postu. Jedina paralela na ktoru som poukazoval bola ta s obdobim vzniku CSR, ked cesi slovakov tiez vnimali (a zrejme do znacnej miery opravnene) ako zaostaly a problematicky narod, no aj napriek tomu investovali znacne mnozstvo penazi aj "ludskych zdrojov" do rozvoja vzdelanosti, infrastruktury,...

Tvoju argumentaciu "predstav si ze sa to stane tebe" neberem. To je ako ked sa argumentuje v prospech trestu smrti sposobom, "predstav si ze to bude tvoje dieta koho nabuduce zavrazdia". Tento sposob argumentacie vtahuje do debaty emocie, ktore ju robia neobjektivnou. Clovek, ktoreho sa problem bezprostredne dotyka ma tendenciu ho riesit najlahsim moznym sposob, pricom zohladnuje len svoj zaujem, ktory nemusi byt (a vacsinou neni) zhodny so "zaujmom spolocnosti". V danom pripade nepochybujem o tom, ze vlastnikovi pozemku neni prijemne ze na nom ma nelegalnu romsku osadu a jeho prioritou je dostat tychto ciganov zo svojho pozemku co najskor prec. Lenze uz neriesi kam to bude. Je mu v zasade jedno, ci sa prestahuju na susedov pozemok, do vedlajsieho statu, alebo ked to trochu pritiahnem za vlasy, budu odsunuti do nejakeho tabora. Dolezite je, aby sa problemu zbavil on sam. A prave to je rozdiel medzi "beznym clovekom" ktory ma na takyto nazor v zasade pravo, a ktory brani predosvetkym svoje vlastne zaujmy, a politikmi, ktori by sa imho nemali znizovat k tomu, ze tieto "sebecke" nazory jednotlivcov podporuju a vyzuzivaju ich k zvysovaniu svojej popluarity, ale naopak by sa mali snazit, aby sa tento problem neodsuval a neprehadzovat si ho medzi sebou.

Na tom, ze riesenie "osekat im davky s tym, ze nech bud zacnu pracovat, odidu alebu umru od hladu" je nerealne sa zhodneme. Ale nesuhlasim s tym, ze je blbost vymyslat komplikovane politicke riesenia. Ano riesenie tohoto problemu, ak sa vobec najde, bude komplikovane a bude drahe. A budu to musiet zaplatit danovi poplatnici. Ale je to urcite lepsia varianta nez nerobit nic, pripadne pristupit k nejakemu "jednoduchemu riseniu" z predstavy ktoreho mi beha mraz po chrbte...

a este edit k tomuto citatu:
wormwood napísal:
ano. kotleba jednoznacne hra na istu kartu, je to naplanovany tah bla bla bla...v konecnom dosledku vsak, who cares?

Ty sa pytas, ze komu zalezi na tom, ze sa nazory Kotlebu a jemu podobnych stavaju sucastou beznej "politickej kultury" (bohuzial dnes skoro oxymoron), ze tito vypatlanci plnia stranky a obrazovky vsetkych medii, a co je najhorsie, ze s nimi suhlasi podstatna cast verejnosti? No mna to teda zaujima a poviem ti, ze z toho nemam ani trochu dobry pocit. Pretoze nech su problemy s romami akokolvek vazne, tak "riesenia" ktore ponuka tento typ ludi by boli neprovnatelne horsie.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nightfallovi tisicky dekovnych dopisu.

To je take iste, ako sa ma ta moja prateta dohodnut s SPP, aby ten plyn natiahnuty cez pozemok isiel prec (ked povodne oznamenie bolo uplne ine nez realita; detaily neviem, ale v oznameni hovorili, ze natiahnu rury, a potom sa tam magicky zjavila betonova vec, mala, ale predsa len natolko viditelna, ze sa nezhodovala s povodnym zamerom.)

Situacia, ked ti niekto zergrushne zahradku, je napr. v KE velmi casta a realita je taka, ze s tym nemozes nic: aj keby si zahradu predal, tak za tri koruny, lebo prostredie na okoli je take zdemolovane, ze ti tam nik okopavat bandurky nebude (a majitel v Krasnej Horke prakticky vyhral epicky :D)

Ano, toto rozhodne nevyriesi nikto len tak zo dna na den, a rozhodne nie Kotleba, ktoreho cielom je vytrieskavat uz stratene medialne P. R. a ani Freso s Kanikom. A hlavne to nie je situacia, ktora plati od teraz.

AFAIK ani Kotleba nevie, co s nimi: vzdy, ked sa rozpustila jedna osada, tak sa problem objavil inde, lebo ti ludia neevaporuju, ako by si poniektori zelali.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Suhlasim s Nightfallom.

Toto nie je problem, co sa da vyriesit buranim, vystahovanim a pokutami.

Tak to nikdy nefungovalo.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 53 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun