HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
film Meno ruze sa mi velmi pacil...
knihu (edicia sme) som zacal citat ale po par kapitolach ma zacalo strasne otravovat neustala nutnost listovat do prekladoveho slovnika na konci knihy... keby bol preklad vzdy na spodnej casti stranky tak by to bolo o dost lepsie...


:-) Nuz, to je este v pohode. K Ostrovu vcerajsieho dna sa vydavatelstvo neunuvalo uviest preklady.

Ja neviem, ja som preklady preskakoval a az na konci kapitoly som ich dostudoval masovo. V kazdom pripade sa do filmu dostala len ta vrchna supka (a aj tam sa pomenili niektore veci).

Niet nad prudko filozoficke debaty nad tym, ci sa Jezis smial a ci bol chudobny. A niet nad finalny sen.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Sanjuro
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2006
Príspevky: 6707
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
to by som asi nevydrzal cakat na koniec kapitoly ;) mal by som pocit ze mi daco dolezite uslo... Eco to jednoducho s tymi cudzimi slovami doslova prehnal.

ale chystam sa to precitat...

_________________
Barbarism is the natural state of mankind.
Civilization is unnatural. It is a whim of circumstance.
And barbarism must ultimately triumph.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No, to je vec pohladu. Pohlad jedna je pohlad historika. Pohlad dva je pohlad postmodernisticky. Vsetky texty takychto potvor sa hmyria cudzimi jazykmi (latincinu nevynimajuc). Edgar Allan Poe, Borges a mnohi ini.

A pohlad tri je atmosfera: latincina ju nepochybne podporuje. Nehovoriac o tom, ze viacero fundamentalnych vtipov v knihe je na tomto jazyku zalozenych.

Ako sa vyjadril Eco v doslove: citatel bud hru prijme, alebo nie.

A inak: latincina je v pohode. Prva kapitola Foucaultovho kyvadla sa zacina hebrejskym citatom. Alefy zlava, alefy sprava.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Eco píše pre ľudí, ktorým intelektuálne ambície a s nimi spojený vkusový snobizmus znemožňujú vnímať jeho tvorbu s odstupom. Svojho čitateľa nevníma ako rovnocenného partnera, skôr literárny text využíva na sebaprezentáciu v tom najúbohejšom slova zmysle a hrá s čitateľom hru „kto z koho“. Do textu, ktorého základná kostra je skonštruovaná presne podľa formálnych pravidiel toho ktorého románového žánru (detektívny román, iniciačný román, robinsoniáda, moralita), nasúka také množstvo odkazov a zvýznamnení, aké je len schopný uniesť bez toho, aby sa nerozpadol na sled nepravdepodobných historiek s banálnym koncom. Foucaultovo kyvadlo, Ostrov včerajšieho dňa, Baudolino, čo román, to príklad vykalkulovanej mechanickej transformácie formálnych pravidiel, rešerší a zápletky do literárneho textu, ktorý bude programovým postmoderným románom.


Zdroj TU


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
That made my day happier than ever. :-)

Preco si nenapastoval aj zvysok?

Citácia:
Meno ruže vzniklo ako spontánny úlet, v ktorom sa popredný európsky intelektuál vyrovnáva s láskou k detektívke, podceňovanému stredoveku, tomistickej filozofii a hermetickej tradícii. Vytvoril pútavý príbeh obohatený košatým aparátom zvýznamnení, ktorý si však mohol vychutnať skutočne ktokoľvek. Ten zvyšok, to sú už len výplody narcisa, ktorý potrebuje neustále celému svetu dokazovať svoju intelektuálnu prevahu. Spáliť, samozrejme, okrem Mena ruže komplet a do vatry by som prihodil i zopár teoretických prác tohto vkusového fašistu.


Rad by som vedel, kde je hermeticka tradicia v Mene ruze (zeby si to pomylil s Kyvadlom?)


V kazdom pripade je posledna veta (i clanok) dokazom o erudovanosti a dostojnosti recenzenta.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ta recenzia je umyselne pisana takym prehnanym sposobom, ale to nic nemeni na tom, ze ma v niektorych veciach pravdu


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ktore konkretne?

Veci sa maju takto:
* Tajomny plamen kralovny Loany je k zaveru nudny haluzny grafomanom sen.
* Niektore komentare jeho Ecovosti v Sme su z celade ,,he?" [povedane recou Forestmarka ,,wtf?"]

Na druhej strane, styl onej recenzie ma fakt ehm... rozosmieva. Take viem aj ja.

Hviezdoslavom by si deti na zakladke mali utierat rit! Cervenakom si podopieram doma stolik! Splachnite ten monumentalny portret obstarozneho teplosa, co zdochne v Benatkach! Kupte si bielobradeho starca, co vychlastal more whisky!

Pardon, ironiu som zabudol dopisat. Nech posluzia nasledovne smajliky:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Banned
Obrázok používateľa

Založený: 23.08.2004
Príspevky: 4230
Body: 5
Bydlisko: Korova Milkbar

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
fskutku fundovana recenzia :lol:

_________________
We are legion, voice of anarchy
This is revolution, new disorder
So take my hands and come with me
We will change reality...


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ak si vsimnes tak styl celej tej rubriky sa nesie v podobnom duchu (pravdepodobne vsetky recenzie pisal jeden clovek). Je to pisane provokativne, ale pri citani Foucaltovho kyvadla som citil nieco podobne. Nedostal som sa ani do polovice, pretoze som sa uplne stratil v zaplave cudzich slov a odkazov. Mal som dojem ze pan autor sa prilis snazil, aby ta kniha posobila co najviac intelektualne a vysledkom je, ze sa neda precitat bez pouzitia aspon 5 encyklopedii a slovnikov. Ak toto ma byt beletria tak dakujem pekne.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun