HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 26 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Existuje vôbec niečo také. Videl som viaceré stránky kde sa dajú stiahnuť knihy a nie som si istý či je to legálne a nakoľko. (Pokiaľ viem aj abandonware je len tak pololegálne.) Vie o tom niekto?

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Twoflower napísal:
Existuje vôbec niečo také. Videl som viaceré stránky kde sa dajú stiahnuť knihy a nie som si istý či je to legálne a nakoľko. (Pokiaľ viem aj abandonware je len tak pololegálne.) Vie o tom niekto?

Autorske, resp. majetkove prava na knizne dielo platia pocas zivota autora a 70 rokov po jeho smrti. Po tomto case sa kniha stava verejne pristupnou, cize sa moze sirit v lubovolnej forme zadarmo.
Vsetky knihy, u ktorych nie je vyhlasene, ze su volne k dispozicii resp. nemaju prislusne povolenie autora, su umiestnene na nete nelegalne.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Vacsinou plati, ze autorske prava ku kniham (plati aj pre ine diela) vyprsia 50 rokov po smrti autora a kniha sa tak stane verejne pristupnou.
Digitalizaciou takychto knih sa zaobera vela spolocnosti. Vacsinou su to rozne americke univerizty a v poslednom case som cital nieco o tom, ze podobne projekty pripravuju aj Yahoo a Google (v akom je to stadiu neviem).
Ak chces nejaky link tak znamy je napriklad Projekt Gutenberg  :wink:

EDIT: ah tak Cyric ma predbehol :) S tou dobou 70 rokov si nie som celkom isty. Mozno podla slovenskeho zakona je to tak. Ale myslim, ze v USA plati tych 50 rokov.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
EDIT: ah tak Cyric ma predbehol :) S tou dobou 70 rokov si nie som celkom isty. Mozno podla slovenskeho zakona je to tak. Ale myslim, ze v USA plati tych 50 rokov.

je to 70 rokov a myslim, ze to plati aj medzinarodne. http://www.copyright.cornell.edu/traini ... Domain.htm

inac, ako sa staviate k masovej digitalizacii knih, ktoru prevadzkuje google? jedna sa o projekt, kde google prevadza do elektornickej podoby stotisice knih bez povolenia autorov, aby ich spristupnil v databaze a umoznil v nich vyhladavanie (vysledky takeho vyhladavania su len uryvky z knihy, nie cele diela)

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No hej, ale niečo podobné platí aj pre software a abandonware ten zákon len nejako obchádza. Mňa práve zaujíma či ho takto možno obísť aj pri knihách.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Twoflower napísal:
No hej, ale niečo podobné platí aj pre software a abandonware ten zákon len nejako obchádza. Mňa práve zaujíma či ho takto možno obísť aj pri knihách.

bez povolenia autora, resp. vlastnika prav k dielu nie je mozne legalne publikovat alebo dat volne k stiahnutiu dane dielo.

abandonware su vacsinou hry a programy, ktore dali ich tvorcovia k dispozicii k volnemu stiahnutiu

edit: alebo ma napadla este moznost, ze by to mohli byt hry, pri ktorych zanikla spolocnost, ktora ich vytvorila a teda nie su jednoznacne dane majetkove pomery

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cyric: mas pravdu, je to 70 rokov

Twoflower: No vsetko sa da ked sa chce :) Ide o to, ze kazda krajina sa riadi svojim autorskym zakonom a tie doby pocas ktorych sa poskytuje ochrana su v roznych statoch odlisne, pripadne niektore staty tuto ochranu neposkytuju vobec.


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cyric napísal:
abandonware su vacsinou hry a programy, ktore dali ich tvorcovia k dispozicii k volnemu stiahnutiu

edit: alebo ma napadla este moznost, ze by to mohli byt hry, pri ktorych zanikla spolocnost, ktora ich vytvorila a teda nie su jednoznacne dane majetkove pomery

A čo abandon z titulu, že sa už 5 rokov neojavil na trhu???

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Twoflower napísal:
A čo abandon z titulu, že sa už 5 rokov neojavil na trhu???

O takejto lehote nic neviem... Myslim ale, ze prave u softwerovych produktoch by zalezala od legislativy danej krajiny.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pokial viem, abandonware nie je pravne pokryty. Skor nastavaju pripady, ked vyrobcovia sami vypustia program k volnemu pouzivaniu (lebo uz z neho nemozu mat nijaky komercny zisk, ci vyhodu). Vacsina abandonwaru je vsak ,,abandonwareom" len podla akehosi uzusu - ved kto by uz pouzival Windows Commander 1.0? Z pravneho hladiska si dovolim tvrdit, ze stale plati autorsky zakon a prislusne licencie.

S abandonknihami je to tak, ako povedal Cyric - je tam ta niekolkodesatrocna doba. Mam pocit, ze sa dokonca predlzovala - bola tam nejaka hadka nad tym, ze na Hobita uz mali prestat byt prava. Ale v principe su v suchu knihy do konca 19. storocia :-)
Pozri si onen projekt Gutenberg :-)

Podla mna argumenty, ze o zaniknuti spolocnosti nemaju opodstatnenie. To rovno mozes povedat, ze Beatles sa rozpadli a teda ich skladby su volne k dispozicii.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Podla mna argumenty, ze o zaniknuti spolocnosti nemaju opodstatnenie. To rovno mozes povedat, ze Beatles sa rozpadli a teda ich skladby su volne k dispozicii.

a co situacia, ked zanikne spolocnost a vsetci jej konatelia su mrtvy? :) ale asi bude aj v tom nejaky hacik  :P

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cyric napísal:
a co situacia, ked zanikne spolocnost a vsetci jej konatelia su mrtvy? :) ale asi bude aj v tom nejaky hacik  :P

Každá zaniknutá spoločnosť má svojho právnrho nástupcu - fyzickú či právnickú osobu, ktorá prevezme jej majetok a záväzky. Ak nie...

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
..tak prechadzaju na stat.


Hore
 Profil ICQ  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Pokial viem, abandonware nie je pravne pokryty. Skor nastavaju pripady, ked vyrobcovia sami vypustia program k volnemu pouzivaniu (lebo uz z neho nemozu mat nijaky komercny zisk, ci vyhodu). Vacsina abandonwaru je vsak ,,abandonwareom" len podla akehosi uzusu - ved kto by uz pouzival Windows Commander 1.0? Z pravneho hladiska si dovolim tvrdit, ze stale plati autorsky zakon a prislusne licencie.

S abandonknihami je to tak, ako povedal Cyric - je tam ta niekolkodesatrocna doba. Mam pocit, ze sa dokonca predlzovala - bola tam nejaka hadka nad tym, ze na Hobita uz mali prestat byt prava. Ale v principe su v suchu knihy do konca 19. storocia :-)


To potom nie je abandon, ja mám skôr na mysli knihy, na ktoré sú autorské práva ešte platné, ale nik ich už roky nevydal (respektíve nepredával) v tomto štáte. Teda presne to, čo je aj abandon software. Je mi jasné, že ich ako abyndon nemožno tlačiť a predávať, ale ani takýto software nemožno napalovať a predávať.

PS: k autorským právam, ktoré už "prepadli" - pozor na rok copirightu pri preklade. Shakespeare už chránený nie je ale jeho preklady stále sú (ak nezoženiete nejalý spred 70 rokov).

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
S abandonbooks by takato argumentacia pravnika asi len rozveselila, tak ako vravis.

Co s knihami, ktore este vobec nevysli? To by sa tiez ratalo?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 26 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun