HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 57 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dominator napísal:
ale to iste mi mozu ponuknut hry


jeednu novu ktora by sa vyrovnala knihe.
+nesuhlas s urovnou prezitku kniha vs vizualno

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
ale to iste mi mozu ponuknut aj filmy, hry atd (teda knihy mi skor neponukaju nic unikatne, co mi nic ine ponuknut nemoze)

Tuto mam trochu iny nazor: kniha vzbudzuje predstavivost a prud myslienok, ktore mi film nutne nemusi dat a hra takisto.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.03.2005
Príspevky: 281
Body: 4
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
jeednu novu ktora by sa vyrovnala knihe.
+nesuhlas s urovnou prezitku kniha vs vizualno


dreamfall (samozrejme - neni to podavane zdaleka tak podrobne, ako by bolo v knihe, ale samotny pribeh je tam na urovni a atmosfera celkom tiez)

alef: to je presne ako som pisal... nevravim, ze v knihach toho nie je viac ako vo filmoch a hrach... ja len vravim, ze tam toho nie je viac pre MNA
nepochybne je ta moznost "predstavovat si to" pre mnoho ludi dost klucova, ale mne proste nechyba


aby som to este raz uviedol na pravu mieru: ani nahodou nepodavam svoj nazor za 100% pravdu... ja len hovorim, ako to vidim ja (vychadzajuc z toho, co od zabavy ocakavam a co od nej pozadujem)

_________________
The best ideas often come from the worst minds.


Hore
 Profil  

naivný cynik
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2006
Príspevky: 3124
Body: 14
Bydlisko: doma
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
/troll hyperbola mode on/

dominator:

absencia imaginacie indukovanej literaturou koreluje s narastom vizualnej konzumnosti a dobrovolneho analfabetizmu
dufam ze dalsie generacie budu rozoznavat aspon piktogramy.

/mode off/

_________________
Adults with imaginary friends are stupid.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Quicci napísal:
dufam ze dalsie generacie budu rozoznavat aspon piktogramy.


tak toto je tvoj masterstuck!! :ikonka18:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
dreamfall (samozrejme - neni to podavane zdaleka tak podrobne, ako by bolo v knihe, ale samotny pribeh je tam na urovni a atmosfera celkom tiez)

Ja sa s tebou ani nehadam, proste ked to vidis tak, tak je to v pohode.

Kazdy zaner vie priniest svoj sposob zabavy s roznymi formami. Navyse, Dreamfall je mnohymi ludmi hodnoteny ako jeden z najlepsich PC kuskov (nehral som).

To je asi o tom, k akym veciam sa clovek dostava a ako je na ne nacviceny a naladeny.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.03.2005
Príspevky: 281
Body: 4
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Quicci napísal:
/troll hyperbola mode on/

dominator:

absencia imaginacie indukovanej literaturou koreluje s narastom vizualnej konzumnosti a dobrovolneho analfabetizmu
dufam ze dalsie generacie budu rozoznavat aspon piktogramy.

/mode off/



knihy mozno su najznamejsim a najrozsirenejsim sposobom "vyuzivania predstavivosti", ale rozhodne nie jedinym
osobne si myslim, ze take ad&d (a ine...) maju na rozvijanie predstavivosti velmi podobne ucinky, ako citanie knih

kym budu mat ludia zaujem o zapajanie predstavivosti, tak si budu vytvarat dalsie moznosti ako na to (koniec koncov si staci pozriet niektore fanfictiony k takym hviezdnym vojnam, na ktorych krasne vidno, ze ludia dokazu vyuzivat predstavivost aj pri filmoch)

a analfabetizmus by som do toho netahal vobec - knihy nie su jedinym zdrojom pisaneho textu

_________________
The best ideas often come from the worst minds.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Rolove hry su tiez netradicnym sposobom a mam skusenosti, ze zo zadarenej hry je vacsi zazitok nez z genialneho filmu, o knihe ani nehovoriac (Mountain Witch len okrajovo). Nie kazdy vsak ma stastie na okolnosti, ktore hra vyzaduje, niekolko spoluhracov na rovnakom mieste a trochu vynalozenej namahy.

Opat by som oddeloval, ci je cielom nechat sa obohatit alebo zabit cas. (Ja napriklad vehementne ignorujem sucasne moderne serialy, nemam na ne cas.)

Citácia:
a analfabetizmus by som do toho netahal vobec - knihy nie su jedinym zdrojom pisaneho textu

Ktore povazujes za dalsie?

Analfabetizmus plynie z toho, ze generalne povedane, tempo sa zvysuje, mainstreamovemu divakovi sa nechce stracat cas, nechce sa mu rozmyslat, diela mu treba predzut, "mladez je leniva, necita".

Ci sa to postupom casu zhorsuje, netrufam si odhadovat, mozno je to len mytus.

Quicci: +1!

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Cisárovná
Obrázok používateľa

Založený: 17.04.2006
Príspevky: 893
Body: 3
Bydlisko: intrákové podzemie Bratislavy
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dominator napísal:

knihy mozno su najznamejsim a najrozsirenejsim sposobom "vyuzivania predstavivosti", ale rozhodne nie jedinym
osobne si myslim, ze take ad&d (a ine...) maju na rozvijanie predstavivosti velmi podobne ucinky, ako citanie knih

kym budu mat ludia zaujem o zapajanie predstavivosti, tak si budu vytvarat dalsie moznosti ako na to (koniec koncov si staci pozriet niektore fanfictiony k takym hviezdnym vojnam, na ktorych krasne vidno, ze ludia dokazu vyuzivat predstavivost aj pri filmoch)

a analfabetizmus by som do toho netahal vobec - knihy nie su jedinym zdrojom pisaneho textu


podla mna je potrebne rozlisovat striktne medzi konzumaciou filmu a tvorbou> je potom otazne, kolko ludi realne len pasivne konzumuje a kolko z nich aj nieco kreativne tvori

pri tejto diskusii mi napadla takato charakteristika... pekne vidiet, ktora zabava prinasa aj aky uzitok ak sa do toho napr. este zoberie aj cas straveny pri danej zabave

filmy

podpora imaginacie - mala resp. ziadna (vsetko je vopred naservirovane)

podpora schopnosti porozumiet citanemu textu atd. - ziadna (jedine ze titulky? :))

podpora soc. schopnosti - nizka (vynimka ak clovek pozera filmy, aby sa na nich bavil spolu s priatelmi)

RPG a rolove hry>
podporuju imaginaciu - ano (imaginacia ako schopnost vymyslat zaujimave elementy)

podporuju schopnost porozumiet citanemu textu a vyvodzovat z neho logicke zavery - suhlasim v pripade, ze sa aktivne citaju prirucky, ktore su potrebne pre hranie (nie take, ze raz precitam 100 stran a hram 4 roky)

podporuju socialne schopnosti - t.j. schopnosti vychadzat s ludmi, recnicke schopnosti, prostrednictvom stretavania s ludmi sa rozvija socialna stranka cloveka atd. - urcite

knihy
podpora imaginacie - ano (imaginacia ako schopnost predstavivosti na zaklade precitaneho)

podpora schopnosti porozumiet citanemu textu atd. - velmi vysoka a nesmierne dolezita

podpora socialnych schopnosti - nizka (jedine, ze by clovek sa aktivne stretaval s inymi ludmi v citatelskych kruzkoch a debatoval o tom)

_________________
Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music.
Don't try to change things you can't change. Try to learn how to accept them.


Hore
 Profil ICQ  

Cisárovná
Obrázok používateľa

Založený: 17.04.2006
Príspevky: 893
Body: 3
Bydlisko: intrákové podzemie Bratislavy
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Aký máte vzťah ku knihám?

Milujem ich... mam ich vsade vo velkych mnozstvach a chcem este viac :)
Citácia:
Podkladáte nimi nohy stola?(odporúčam paperbackové väzby)

nikdy
Citácia:
Čítate len do školy?

nie, citam toho ovela viac
Citácia:
Čítate, aby ste zabili čas?

citam preto, aby som cas dobre stravila
Citácia:
Čítate klasiku, lebo sa to patrí?

v klasike mam medzery, preferujem knihy podla mojho vyberu
Citácia:
Čítate fantasy, lebo máte utajených elfských predkov a v podkrovnej kováčskej vyhni vyrábate brnenia pre trpasličiu armádu?

rada citam fantasy, ktora prave taketo prvky v sebe nema ;)
Citácia:
Čítate, aby ste dýchali?

nie
Citácia:
Dýchate, aby ste čítali?

dycham, aby som robila vela veci a jednou z nich je citanie
Citácia:
Čo máte na knihách najradšej, čo vám na nich prekáža?

prekaza mi, ze nemam dost miesta a penazi, aby som kupila vsetky, ktore by som chcela
najradsej na knihach mam ich fyzicku formu, ze ich mozem nosit so sebou a mat ich poruke

_________________
Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music.
Don't try to change things you can't change. Try to learn how to accept them.


Hore
 Profil ICQ  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.03.2005
Príspevky: 281
Body: 4
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef: internet? :) teraz fakt nemam na mysli nejaky azet kde sa kazdy loviskuje... skor seriozne weby, ktorych je pozehnane... (nielen citanim beletrie clovek prestava byt analfabetom)
to, ze clovek necita knihy este neznamena, ze necita vobec (noviny, casopisy, seriozne clanky na internete...)
to co pisem dalej pre theru si mozes zobrat aj ako reakciu na zvysok tvojho prispevku

thera: rozdelenie to je celkom pekne a nepochybne aj pravdive, ale ked sa na to pozriem z druhej stranky, tak je viac menej zbytocne
ako knihy, tak RPG, tak filmy su v prvom rade zabavou... to ze maju knihy aj nejake pozitivne "ucinky" je pravda, ale to snad nie je hlavny dovod preco ich ludia citaju :)
normalne fungujuci clovek, ktory ma vychodenu zakladnu (popripade strednu) skolu (a ktory vyrastol z pubertalneho prznenia jazyka neologizmami ako "xixi") s takymi vecami ako gramatika, alebo vyjadrovanie sa nemoze mat nejake valnejsie problemy (vynimkou su rozne vady, ktore ale citanie knih nezmeni)

suma sumarum: knihy so sebou nesu aj mnoho pozitivnych veci (napriklad uz spominana gramatika)... pre normalne a "zdravo" fungujuceho cloveka ale tie veci uz nie su prinosom, ale skor samozrejmostou, ktora ho uz velmi neovplyvni

_________________
The best ideas often come from the worst minds.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
(Paci sa mi, akym prefikanym sposobom sa rolove hry dostali medzi umenie :-))

Suhlasim s tym, ze nielen citanim webu je clovek analfabetom. Mozeme vsak porovnavat krasnu literaturu s naucnou? Kazda sluzi na nieco ine a ucel Chramu Matky Bozej v Parizi je zrejme odlisny (nie horsi ani lepsi) nez ucel The Art of Computer Programming, pripadne ucel forum.annun.sk (i ten mozno povazovat za literarny zdroj). Ak sa niekomu podari napisat clanok, ktory je erudovany, zabavny a poucny, je to zazrak.

Opat budem v opozicii (toto je vsak velmi pekna debata!) a zopakujem, ze vnimam diela, ktore maju zabavit (zabit cas), pre mna je tym napr. Pratchett a okrem toho vnimam diela, ktore maju poucit / obohatit, pre mna je tym napr. Meno ryže.

Cize suhlasim s tebou, ze ludia citaju, aby sa zabavili, lez su aj niektori, ktori sa chcu poucit. Casto vidim v knihach presne to, co sa opakuje v zivote a naopak.

Citácia:
normalne fungujuci clovek, ktory ma vychodenu skolu s takymi vecami ako gramatika, alebo vyjadrovanie sa nemoze mat nejake valnejsie problemy

Kiezby bol zivot okolo mna takyto jednoduchy.

Citácia:
suma sumarum: knihy so sebou nesu aj mnoho pozitivnych veci pre normalne a "zdravo" fungujuceho cloveka ale tie veci uz nie su prinosom, ale skor samozrejmostou, ktora ho uz velmi neovplyvni

Neviem, ci som to pochopil spravne, ale v tomto pripade mas na mysli vyhradne knihy alebo veškeré umění? (Aby som to nepochopil zle.)

Plati ,,All art is quite useless"? [,,Umění je zcela zbytečné a neužitečné", Oscar Wilde].

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
zas ale ja chapem domina... kolkokrat sa od kompu divam na nejaku buchtlu a frflem, ze cital by som ... ale ked ono v takej knihe, sebelepsej, nezazijes pocit ako ked v SH III sam vypocitas trasu torpeda, das mu 1-2 metre detonaciu pod trupom lode a potom len vidis ako ju zlomi v polke.
to je proste. iny zazitok :)

Citácia:
normalne fungujuci clovek, ktory ma vychodenu skolu s takymi vecami ako gramatika, alebo vyjadrovanie sa nemoze mat nejake valnejsie problemy


lol takze som nenormalny. ja som to uz dlho vedel

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Murphy Payne
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2005
Príspevky: 1625
Body: 0
Bydlisko: Noir York City
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Aký máte vzťah ku knihám?(Verte či nie, toto nie je blbá otázka.)

Mam knihy rad. Nie som literarny fanatik a vedel by som si zivot celkom urcite predstavit aj bez nich, ale citil by som ze daco tam chyba. Najme citanie na zachode by mi neuveritelne chybalo, to by som snad dostal nejaky chronicky zapal criev. :)

Citácia:
Podkladáte nimi nohy stola?(odporúčam paperbackové väzby)

Nespominam si konkretne ale mam taky neurcity pocit ze parkrat som podlozil nejakou knihou stol v skole. Asi to bola ucebnica.

Citácia:
Čítate len do školy?

Bohuzial, citam len "na doma". :)

Citácia:
Čítate, aby ste zabili čas?

Obcas. Ked citam nejaku bichlu co ma nejako vyrazne nechytila len aby som zabil cas smerujuci k nejakej zmysluplnej aktivite, to hej, viem si to predstavit. :)

Citácia:
Čítate klasiku, lebo sa to patrí?

Najmä v skole. Potom to uz len zalezi ako si kto vylozi pojem "klasika". Cital som portet Doriana Greya ale i Tolkiena.

Citácia:
Čítate fantasy, lebo máte utajených elfských predkov a v podkrovnej kováčskej vyhni vyrábate brnenia pre trpasličiu armádu?

No v sucasnosti mam rozcitanu ASOIAF a tam ten fantasy prvok nie je az tak vyrazny ale hej, mam rad fantasy ako zaner a rad si precitam dobru knihu z tohoto kuta.

Citácia:
Čítate, aby ste dýchali?

Akurat tak kycham z prachu na knihach.

Citácia:
Čo máte na knihách najradšej, čo vám na nich prekáža?

Najradsej mam ked po dni si vecer pred spanim otvorim dobru knihu a citam si a prijemne oddychujem. Cez den uz malokedy citam ale ked to je dobra kniha (ako napr HP7, ktoreho som hltal, ale napriklad i spominane ASOIAF, ale to si setrim na vecery lebo tato kultova kniha ide prilis rychlo). A prekaza mi to ze tie dobre knihy su prilis kratke. A teraz nenarazam na pocet stran :)

_________________
<insert cliché quote here>


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
zas ale ja chapem domina... kolkokrat sa od kompu divam na nejaku buchtlu a frflem, ze cital by som ... ale ked ono v takej knihe, sebelepsej, nezazijes pocit ako ked v SH III sam vypocitas trasu torpeda, das mu 1-2 metre detonaciu pod trupom lode a potom len vidis ako ju zlomi v polke.
to je proste. iny zazitok :)

To je to, co druha strana nevie pochopit a naopak :-)

Niekomu sa pacia vybuchy, mne sa paci jedina Borgesova veta, z ktorej sa da urobit pat dalsich pribehov. Niekto zase sa veseli nad RPG.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 57 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun