HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 10 ] 
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Tisíc písmen za Olgu Stadnicku

Kdesi sa našlo tisíc toliarov. Zopár bankoviek, niektoré pohromade, niektoré zviazané, niektoré zlepené a hlavne mince rôznych veľkostí, hodnôt a dátumu vyrazenia. To všetko v papierovej škatuli s dvadsiatimi siedmimi priehradkami a čudným nápisom na obale. V azbuke, ktorý znie nemecky. A s dovetkom ,,venované Olge Stadnickej".

Cyklus dvadsiatich siedmich poviedok možno v mnohom pripodobniť týmto minciam a knihu spomínanej škatuli. Dvadsaťsedem poviedok je v skutočnosti skôr dvadsaťsedem nezávislých pasáží, ktorých jednotiacou hrdinkou je Olga Stadnická - stodeväťdesiat centimetrov a vlasy farby mamutej srsti. Jej rozličné zážitky, úryvky a náznaky príbehov tvoria základ každej z pasáží odohrávajúcich sa na pozadí snovo absurdného sveta súčasnej alternatívnej histórie niekde na Sibíri. Sibíri, kde mestá majú nemecké a ľudia poľské mená a kde možno prežívať zážitky na zasnežených tundrách, no i na plážach Kaspického mora.

Prečo však pasáž a nie poviedka? Prezeraním jednotlivých mincí a bankoviek môže v hlave skrsnúť príbeh či spomienky. Ak vieme, čoho sa peniaze týkajú alebo kto bol ich predošlým majiteľom, pôjde to ľahšie. Ľahko sa však môže stať, že pre objaviteľa budú jednotlivé mince len bezcennými kúskami kovu, ktorými nemá zmysel sa zaoberať.

Samotné pasáže sú veľmi často bezdejové a svojou skladbou majú bližšie k poézii než k próze. Olga Stadnická má síce povesť hrdinky, ktoré nosí schmiedty proklatě nízko, ale je to postava osternu (pomyselného protipólu westernu), ktorá strieľa, uteká a zachraňuje, ale predovšetkým premýšľa, uvažuje nad minulým, prítomným i budúcim a necháva sa unášať zážitkami. Možno s ňou cválať na chrbte mamuta či uháňať transsibírskou magistrálou, kde sa v polospánku vyvolanom monotónnymi pohybmi začnú rodiť myšlienky lucidného bdenia. V automatickej riave vedomia nemusí existovať dej, celé nemusia dávať zmysel, a konieckoncov si ani na zmysel nemusia nárokovať. Tento prúd je len náš a ostatným ho vysvetľovať nemusíme. Prirodzene, často sa v nich nájdu perly či elementy, ktoré sa v nás odrazia o to viac, že za bdelého stavu by nám nikdy nenapadli. Alebo na ne prídeme až s odstupom času. Hoci dosť často je možné, že už na druhý deň zabudneme, o čom sme vlastne snívali.

A práve takýmto prúdom sú autorove texty. Možno ich tiež prirovnať k bankovkám, ktoré sú zviazané a patria k sebe a vo vnútri balíčka nájdeme poznámku, na čo boli určené. Alebo kôpke zlepených mincí, ktoré pohromade dávajú zmysel, ale samy o sebe by boli roztrúsené a roztratené.

Prizrime sa ešte výzoru mincí i samotnej škatule. Tá škatuľa je z biedneho kartónu a mince vyzerajú navonok ako robota minciara-tovariša. Samozrejme, že v ošumelom obale sa môžu skrývať perly, lenže... cieľom tejto škatule nie je ostať v zabudnutí povaly, ale byť na svetle sveta. To isté sa týka vnútra. Nepodarok môže byť raritou, lenže tieto mince sú ešte platné a preto je nežiadúce, aby boli krivé, či chybne vyrazené. Žiaľ, v tomto prípade je chýb skutočne nadmieru, až sa natíska otázka, či toto dielo vôbec videlo skúsené oko niekoho iného než autora.

,,Túto knihu [...] môžu prečítať len básnici alebo blázni," tvrdí sa v doslove. A naozaj, je dôležité mať v sebe kúsok básnictva či bláznovstva (alebo oba elementy naraz) alebo sa ich aspoň pokúsiť v sebe nájsť. Bez nich zrejme nedokážeme preniknúť do zážitkov a odrazov mysle Olgy Stadnickej.

Miloš Ferko - Tisíc toliarov za Olgu Stadnickú
Rok vydania: 2008
Vydavateľstvo: Artis Omnis

_________________
Light hand of Empelol.


Naposledy upravil alef0 dňa Po. 23. Mar 2009, 10:42, celkovo upravené 6 krát.

Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
toto si mi nemal urobit :(
prečítam, až keď tá moja bude hotová

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Musel som to napisat teraz, lebo uz by som to nenapisal nikdy.

Pokojne precitaj a vykradni. Sprvoti som tiez nechcel citat doslov v knihe, aby ma neovplyvnil, ale potom som si uvedomil, ze sa s nim v mnohom zhodujem a konieckoncov mi pomohol utriedit myslienky.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
prehliadol som nazov a ako som cital vybavil sa mi projekt kolektivu reziserov Grindhouse.
a toto by bol skvely kandidat do slovenskeho literarneho grindhouseu: recenzie na fiktivne knihy.
zena, 190 cm, vlasy farby mamutej kozusiny, nemecky sibir v alternativej historii...kocky boli hodene spravnym smerom.
potom som docital a uvedomil si fakty :cry:

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
njn, slovenske umenie. WTF?

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
som ti to tazkym sposobom znasilnil, mal si tam kopec preklepov a nejake tie stylisticke chyby, dufam, ze sa nehnevas

taktiez uvazujem, ze ti to presuniem ku stolu knihy, preco to je tu v kniznici?

aha a mozem to pripadne publikovat?

inak je to dost metafyzicky text. bola snaha napodobnit samotneho pana Ferka? :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
om ti to tazkym sposobom znasilnil, mal si tam kopec preklepov a nejake tie stylisticke chyby, dufam, ze sa nehnevas


Citácia:
bola snaha napodobnit samotneho pana Ferka?

Zjavne nevedoma a to vratane aj preklepov. Err. Vdaka za kontrolu, pisal som to v neludskej hodine a nemal som cas urobit este jedno preklepove kolo. Dopisal som tam inak este jednu vetu, ktora tam myslim patri.

--------------
Toto nie je fiktivna kniha. Neviem ci zial alebo nastastie. A kedze uz nie sme v recenzii, nemusim si brat obrusoque pred usta.

Predovsetkym ta kniha je z hladiska formalneho prevedenia hrozna. To, ze obalka vonkoncom nesedi k obsahu, je moje sukromne presvedcenie. Ale cim viac som sa blizil ku koncu, tym viac som mal chut to nazvat "Tisic preklepov za Olgu Stadnicku". Kym na skole sa traduje, ze po piatej hrubke oponent necita dalej, tuto by to malo platit pre preklepy. V tirazi je uvedeny akysi Michal Spada (:-() zodpovedny za jazykovu upravu, ale podla mna ta uprava neexistovala. To iste sadzba a typografia: vypadnute medzery, kilometrove medzery, uvodzovky ako pride, vymenene znaky, neukoncene vety (ktore rozhodne nie su autorskym zamerom), odseky zalomene strasnym sposobom (tiez nie autorsky zamer), font Times New Roman. Mam neodbytny pocit, ze sa len zobrali autorove wordovske dokumenty, ktore sa rovno vytlacili a zviazali. Chapem obcasny uleteny preklep, ale tuto toho bolo nadmieru.

Co sa tyka obsahu, mal som seriozny problem pocas prvych troch poviedok pochopit, ze o com to je, kto su postavy, a kam idu a kde je dej. Poviedky podla mna museli vznikat v dost dlhej dobe. Prve su pisane pozoruhodnym sposobom ultrakratkych staccatovitych viet, co mi prislo celkom experimentalne. Popri tom su vsak (hlavne na uvode) pisane strasne fragmentarne, myslienky skacu zhora zdola, tvorene su odsekmi, ktore spolu suvisia len hmliste (ku koncu sa to trochu "normalizuje"). Toto mi pride automaticky text, ktory fici. Zakladny "problem" tohto celeho spociva v tom, ze na rozdiel od westernu tu nie je ziadna akcia a nie je ziadny dej. Co nie je kritika, ale na to, aby to malo atmosferu a vyvolavalo dojmy, je to prilis roztrusene. (Alebo som nebol na tej istej linii ako autor.) To sibirske prostredie je milo uletene, ale v podstate je to len taky backdrop (cize pozadie), ktore je vypracovane ako pozadie sna (to ked sa vam sniva stale z toho isteho prostredia).

Nemohol som sa zbavit dojmu, ze su to ehm dojmy vyjadrene nie v kratkych basnach, ale natiahnute na poviedku. Na basne su to zazitky prilis roznorode a mnohorake a na poviedku prilis nedejove. Pozitivom su vsak autorove postrehy, su tam vety, ktore samy o sebe stoja za citat, ale casto to znamena hladat ihlu v kope sena.

Obavam sa, ze mnozstvo citatelov (najma typickych navstevnikov Brlohu) to zahodi po tretej poviedke ako prud textu bez zmyslu a jednotiacej linie s radostnym vykrikom "WTF" na perach.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
Musel som to napisat teraz, lebo uz by som to nenapisal nikdy.

Pokojne precitaj a vykradni. Sprvoti som tiez nechcel citat doslov v knihe, aby ma neovplyvnil, ale potom som si uvedomil, ze sa s nim v mnohom zhodujem a konieckoncov mi pomohol utriedit myslienky.


je iné si prečítať doslov a je iné si prečítať iné recenzie :)
so, neprečítam a nevykradnem :D

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 13.01.2005
Príspevky: 165
Body: 6
Bydlisko: do na Košicoch

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no akoze Ferko, to je pan oneeeee ..... ako sa to vola .... neviem si spomenut .... Warrior .... pomoz
jaaaaj intelektualny gatohrud, u ktoreho clovek nepochopi co chcel povedat knihou/poviedkou
proste znoska "intelektualnej literatury pre intelektualov" od karovanopasikovanoflanelovogatohruda.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ty si nevidel jeho tanecne kreacie, ty si on hubu neobtieraj. o genia péra, nestora slovenskej litherathury a inthelektu!!

ty!

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 10 ] 

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun