HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 27 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2
Autor Správa

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Thuriazs napísal:
odkial vies, ze je obsadeny do filmu? :o
ja mu tam vidim len Bioshock (to je tiez prekvapenie a navyse aj related)


http://www.csfd.cz/film/242658-bioshock/

sry ja som hodil zly post prvy krat

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
minule ma potulky po wiki a hladanie quotov mojho oblubeneho Andrew Ryana z Bioshocku dostali az k osobe Ayn Rand a jej dielku Atlas Shrugged.

Docital som toto dielko.

Nedivim sa, ze to ma rovnaky pocet odporcov, ako velebcov. Setting je uplne skvele vybraty, bude platit dovtedy, kym budu chodit zeleznice, atmosfera postupneho upadku a to len vdaka ludom bola mega husta (najma ked si otvorim noviny a citam o tom, ako sa zoberie na Cypre z uctov dan). Ta starosvetska atmosfera z toho cpie naplno, mozno o to viac, o co sa vzdalujeme od doby napisania.

Je to ako anticka drama, kde si treba zvykat na svojsky styl rozpravania. Postavy vykreslene ako grecki bohovia s mocou nad svetom, ktore neriesia nakup kapusty, ani vobec nerozoberaju medziludske vztahy, kazda z nich je tak jeden a pol rozmerny charakter s designovanym archetypom; a ich ulohou je stretnut sa na ulici a zacnu si odriekat repliky, co su trojstranovymi monologmi.

Ten rozmach v popisanom papieri je poplatny filozofii, ktoru Rand chcela silou mocou oznamit urbi et orbi -- hlavne vo finale uz zhodila zabrany a vyklopila sumar celej podstaty... na 60 stranach. Je to viac filozoficky traktat nez roman (a z hladiska literarneho ach jaj zloba des), preto myslienok odfukujucich mysel je tam na tony. Mne prislo vela z nich uz zastaranych (uz samotna hlavna motivacia postav by dnes nemala dopad), ale na druhej strane je tam nemenej na uvahu, priam do zivota.

To je naozaj kniha, ktoru mohla napisat len rusko-americka dusa: silny individualizmus bez emocii na titanskej skale.

-----------------

Minuly rok vysla dvojka z filmu, vraj je to strasne.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja som od rand cital Fontanovuhlavu aj Atlas Pokrčsa a mam radšej fontanovuhlavu.

ta kniha ma v podstate nakopla do života a kickstartla pre mna iste obdobie. atlas už mi prisiel ako to iste len plytsie a roztiahnute na viac stran. chcel by som vsak zit v tom case v usa, ked bola na vrchole slavy a pozyvali ju normalne do TV atd.; musela to byt troska ina doba. inak dobra mini recenzka, myslim, ze si to vystihol velmi dobre

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Cital som tiez, ze Fontanohlava je myslienkovy prequel k Atlasovi, na druhej strane presne z dovodu nechutne velkeho rozsahu sa to prve predava omnoho viac nez to druhe.

Kdesi som videl dobove recenzie, kde ju doradu vsetci zvozili: jednak za literarne prevedenie, jednak za filozofiu, ktora bola tak trochu mimo. Ten individualizmus je na mna prilis ... bez emocii a dosledkov na vztahy; som si predstavil scenu Reardena a rodiny naopak.

Pekne to tiez ktosi vystihol, ze kniha drzala atmosferu 50. rokov, ale mentalne a z hladiska spolocnosti to bola pravoverna industrialita 19. storocia, kde bola ekonomicka moc v rukach niekolkych tycoonov -- a dnes; keby sa stalo to, co v knihe; by to preslo azda jednoriadkovou notickou, lebo kazdy je nahraditelny. (S vynimkou autokratickych spolocnosti ako Apple.)

Napr. rovnako ma fascinovala ta rovina mimo knihy: Randova upadla po precitani do depresie. Este viac to, ze ked mala mimomanzelsky vztah so svojim followerom, ktory ju potom "podviedol", naco sa rozlutila a prerusila s nim vsetky kontakty... mi to prislo ako presny opak toho, co robili knizne postavy.

Tie totiz boli riadne nerdy :-)

Citácia:
a kniha ma v podstate nakopla do života a kickstartla pre mna iste obdobie.

Ked uz nic ine, je tam presne toto.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
https://sites.google.com/site/atlassucked/

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Why are there no children in Rand's books?

Toto napadlo aj mne :-) V tomto ohlade je to rovnaky mytus ako Tolkienovci.

There are two novels that can change a bookish fourteen-year old's life: The Lord of the Rings and Atlas Shrugged. One is a childish fantasy that often engenders a lifelong obsession with its unbelievable heroes, leading to an emotionally stunted, socially crippled adulthood, unable to deal with the real world. The other, of course, involves orcs.


Suvisi to s tym vyssie: tam sa vobec neriesia medziludske vztahy a ak nejake existuju, tak su do radu pokazene, alebo zanechavaju za sebou pokazene veci, bez toho, aby sa cokolvek riesilo. Tie nerdy :-) A filozofia ich vobec neadresuje.

Citácia:
Isn't Rand's attack on altruism really an attack on Christianity and Christian values?

Lebo v tej filozofii sa ma za vsetkym vidiet obchod (nieco za nieco). V pripade charity: ak das nahodnemu zobrakovi desat centy len preto, aby si potlacil svoj pocit viny/hanby, nie je to obchod; este horsie je, ak zobrak zacne apelovat, ze si povinny mu dat viac len preto, ze on to potrebuje a len preto, ze ty mas viac.

To je vidiet napr. na Reardenovom bratovi Phillipovi, ktory sedi a whinuje, a apeluje na Reardena, ze je povinny mu dat pracu.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Si to precital cele (klikni vlavo na Response to Atlas :lol: )?

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hej, preletel som to. Ono je to presne v linii knihy, ktora sa stala bibliou: ma analogickych fanatikov i vykladacov i oponentov ("is the stupidest, most useless book I have ever read" :D) Tento tu je miestami taky uchvateny bashovanim, ze podklada svoje argumenty WTF vecami (argument komunistickou Cinou).

Citácia:
The success of Linux does not mean that profit motive is not an important motivator for software engineers, but it does prove that other motivations have the potential to be just as important (if not more so).

Prekvapivo, GNU, ako ho na zaciatku videl Stallman, bolo presne v protipole: znalosti mali patrit vsetkym a nik sa na nich nemal prizivovat tym, ze ich vezme a vydoji.

Ale tam sa nikde nehovorilo, ze peniaze su primarny faktor, za cim treba ist.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja nechapem doteraz preco rand lezi tak strasne v zaludku niektorým ludom, ze maju chut zakladat proti nej cele webstranky, aj ked uz je davno po smrti. ak sa mi predsa nieco nepaci, trocha si powhinnujem, ale v konecnom dosledku [vymazané] na to a zijem s svoj zivot.... :ikonka05: lenze stale tu mame postavicky, ktore si na jej bashovani vystavali celu karieru :lol:

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ako vravim, kolko worshipperov, tolko haterov.

Inak ma prekvapilo, ze Alan Greenspan bol v povodnom uzkom kruhu jej followerov.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
neviem ci si videl toto - BBC All Watched Over By Machines Of Loving Grace; ak nie, odporucam aspon prvu cast, ktora je cela venovana rand a objektivizmu. spomina sa greenspan aj nathaniel branden etc. aj ked zase nemozem povedat, ze uplne suhlasim s celou agendou, ktoru autor tlaci v tomto dokumente, je to minimalne zaujimave

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ha pozriem :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 27 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun