HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 2889 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120 ... 193  Ďalšia
Autor Správa

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No a presne prave preto ma pohanstvo u mna taky postoj ako ma. Teda ignorujem ale nechapem. A ked jeho priaznivci bud odmietaju debatu, alebo trollia (nie tvoj pripad, tak tazko nieco zmenit na povedomi.

V kazdom pripade, ked trollim ja alebo MR. W, napis a upozorni.

Viera neznamena zahodenie racionalnych argumentov.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
v tych dlhych prispevkoch rozhodne netrollim
ale pan spriadac zrejme sam nema moc ucelenu predstavu o svojom pohanstve, ked ju vlastne nevie nejako uchopitelne prezentovat

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna je uplne jedno pri rituale alebo dostavani sa do tranzu v co veris a ci ten Perun alebo Siva alebo kyho das existuje.Ci v mantre alebo v modlitbe spytujes Jagu alebo krestanskeho Boha ci hovoris o svojich ponozkach
Pri dodrzani urcitych zakonitosti t.j rytmicka nemenna hudba.mantroidny spev alebo hucanie atd
sa dostanes do tranzu alebo budes mat pocit "spojenia s bohom" aj pri soche spagetoveho monstra
zhrniem to....FORMA JE NEPODSTATNA TAK JE NA KAZDOM S NAS AKU SI VYBERIEME a ak sa dodrzi obsah tak je to v podstate jedno. A ked sme uz pritom obsahu, tak praveze krestanstvo zacina byt dost pozadu za ostatnymi nabozenstvami a zacina byt len maskarada bez obsahu....

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
obavam sa, ze princip nabozenstva a viery niezacina a nekonci len pri sfetovani/ztancovani sa pri motlitbe/rituale.
malo by ta sprevadzat vicemene kazdodenne a mat dopad na tvoje ciny, myslienky.
oprav ma, ak sa mylim

krestanstvo ma nahodou obsah. tak isto ako islam a judaizmus. su to velmi silne nabozenstva s velmi silnym obsahom, ktory mas tisice rokov budovany a upravovany.
aky ma obsah pohanstvo?
ake ma principy viery?
okrem toho, ze som pohan to znamena co?
forma bez obsahu je naopak toto pohanstvo. aj tu vidis od spriadaca hype formy (muzika, moda, ziarislav, obrady) ale nic o obsahu (comu veri). nedokaze dat (a nielen on. v zasade seci pohania co som kedy meetol) nieco konkretne
v tomto su wiccania(wiccanky ehm ehm :D ) lepsi... aspon maju matku zem etc. vieru v zakony prirody, vieru v kuzla zeme & shit

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.03.2005
Príspevky: 281
Body: 4
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior: Mam pocit, ze pre tuto miestnych pohanov nie je pohanstvo o viere, ako skor vyjadrenim svetonazoru. Teda kombinacia narodniarstva (Slovanska tematika) a "lasky k prirode" (or such). Teda nemyslim, ze by to ktokolvek z pohanov bral ako nabozenstvo (postavene na viere v nejake bozstva / sily / whatever), ako skor suhrn veci, ktore ich nejakym sposobom pritahuju (ci uz sa jedna len o samotnu vizualnu stranku, alebo o Ziarislava :))
Napriek tomu nemyslim, ze by to bolo nejakym sposobom podradne oproti nabozenstvam (haha, vy vlastne neviete povedat v co verite). Skor je to uplne ina cast spektra, ktora nie je postavena na viere ako takej.
To, ze s klasickym pohanstvom to nema vela spolocneho uz holt treba pominut - ina doba, ine zvyky.

_________________
The best ideas often come from the worst minds.


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
cize skor nez viera ci nabozenstvo je to filozoficko/politicky smer? moralny rebricek?

narodniarstvo & laska k prirode hh hej

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 11.03.2005
Príspevky: 281
Body: 4
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Nie priamo extremnejsi nacionalizmus ako sa u nas rozmaha v poslednej dobe (wadari za dunai), skor nejaka hrdost na "svoje korene". Bez ohladu na to, ako ti to moze prist podivne... Niekto je hrdy pri futbale, niekto je hrdy na svoje korene a niekto ich vsetkych nechape - budiz.

Ale jo, nieco jak ten prvy riadok co si pisal.

_________________
The best ideas often come from the worst minds.


Hore
 Profil  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ak je to tak ako som tvrdil ze v podstate vsetky dobre spravene modlitby funguju a je jedno v co veris
do nabozenskeho vytrzenia sa dostanes tak ci tak.Potom uz prichadza len ta omacka ktoru ti namiesali knazy a guruovia a je uz na tebe aku komplikovanu omacku potrebujes ci ti staci
-Thor je velky a silny,ked budem velmi prosit tak mi pomoze s nepriatelmi inak namna dost serie ale ked zomriem a bol som udatny a dobry tak sa s nim budem ozierat vo vallhallle
alebo
-Boh je vsemocny a vsevidiaci .Ako som sa narodil tak som hriesny.Nemam robit hriech.toto desatoro mam dodrziavat.ked budem dobry a nebudem mat hriechy tak sa dostanem k nemu do neba
ci
-Existuje len tvoja mysel.vsetko ostatne je iluzia co uveznila tvoju mysel a brani ti splynut s nicotou
musis pretnut koleso prevtelovania a splynut s nicotou.Vsetko co urobis sa ti vrati

a zato ze maju niektore nabozenstva lepsie zdokladovanu historiu a ich zakladatelia su historicky zdokladovany neznamena ze su lepsie alebo uveritelnejsie
samotne slovo viera neguje akekolvek logiku a ohananie logikou u nabozenstva sa mi zda trocha odveci

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

Murphy Payne
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2005
Príspevky: 1625
Body: 0
Bydlisko: Noir York City
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
pre mna osobne je viera tabuizovana tema lebo ja neverim ze dokazem zanietenmu veriacemu cloveku (ci uz krestan, zid, moslim, budhista) ponuknut argumenty a dokazy, ktore by nedokazal negovat zazrakmi a nadprirodzenymi silami, zasahmi bozstva, vyssou silou atd. Taktiez by to bolo aj proti mojmu presvedceniu brat mu tento nazor, pretoze ak mu to prinasa spokojnost a nachadza v piete zmysel zivota, nebudem mu to brat, mozno ho este potlapkam po chrbte a atta boy.

ale co nedokazem pochopit, ako tito dnesni neopaganisti/vyznavaci severskej mytologie/greckeho-rimskeho panteonu dokazu ist si to svoje a pritom popierat/odmietat svetove nabozenstva, ktore maju dokazatelne historicke poznatky, dokumenty, tisicrocne tradicie a dlhodobu pritomnost na svete, zatialco tie ich mi z velkej casti pripadaju ako LARP, kde tu druhu cast si musis ty domysliet, vytvorit a zahrat. a ak aj su rozvinutejsie/prepracovanejsie tieto mikronabozenstva tak ten povodny aspekt sa davno stratil-resp. nikdy nebol znamy. preto dneska nenajdem pohana ale iba neopaganistu, nie vodou samana ale "liecitela"-amatera atd...

_________________
<insert cliché quote here>


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Chlapi, konecne dobra debata!

Myslim, ze nik neprotestuje proti filozofii, ked vzyvanie stromov, matky Prirody, O Velkeho ci ineho bozstva prinasa tomu konkretnemu cloveku radost a zmysel pre zivota - buči to zhrnul dobre.

Zamyslel som sa, ci ,,som pohan" je prave tak nabozenstvo ako ,,som metalista" (v dobrom i zlom). Principialne ide o vacsinou o vonkajsie ritualy, takmer identicke odmietanie krestanstva (pricom tu, ako uz som viackrat povedal, je vidiet najcastejsie selfpwny) ako elementu, ktore znicilo povodnu pohansku formu alebo ako elementu, ktory je zodpovedny za mnozstvo sucasnych problemov a akonahle existuje nejaka zhoda, tak len na rovine ,,ja som pohan aj ty si pohan, aj ked neviem co to znamena"

Podla mna problem je presne v tom, ze pohania sa vzajomne identifikuju len na zaklade vonkajsich, formalnych znakov - vyznavaju rovnake vonkajsie ritualy, pocuvaju rovnaku hudbu, boli na rovnakych akciach (pripadne rovnako neznasaju krestanov).

To je podla mna rozdiel oproti inym nabozenstvam, ktore dokazu exaktne uviest svoje ,,programove vyhlasenie",

Mozno Spriadac, ako najvacsi znalec tuto sa hybuci by mohol nieco k tomu.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

poet
Obrázok používateľa

Založený: 30.10.2008
Príspevky: 1862
Body: 1
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
OFF-TOPIC....lol

Mumford and Sons ma chytili za srdco, dik

OFF-TOPIC....lol

_________________
Každého umelca kvôli niečomu považujú za šialeného; ja som pre iných šialený, lebo sa považujem za umelca.


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 04.05.2010
Príspevky: 252
Body: 5
Bydlisko: Hvozdy Trenchinus
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hej ja neviem prezentovať uchopytelne svoju vieru ale to že spomínal že sa jedná nie len o svojích predkov a a krajinu v ktorej žijem(príp.pochádzaju moji predkovia) ale aj o ctenie prirody( v čom su podľa warriora lepší wiccani) a ako aj to že sa jedná nie len o ctenie božstva v podobe či už v podobe prírodných živlov a zákonov alebo určitých plazmatických javov a neposlednom rade morálnych a medziludských vztahov, ktore boli uznávané v dobe pred mierumilovnými kresťanmi ,taktiež po stránke filozofie, resp. filozofie ludí tej doby ,ktorá určite bola daleko viac popredu ako krestanstvo....a určite daleko viac "ludskejšie sa žilo vtedy ako teraz" to je akože nič

ja že som pohan, ano zneje to kliše a ani sa nečudujem, kedže v dnešnej dobe je paganic/viking/folk metal boom time- čož je na škodu ponevač vznikajú tí tzv.pseudo-pohania....čo su pohanmi tak možno cez víkendy a na metalových akciach a o mytologii a filozofii daneho národa,tak o sučasnej a celkovo historickej téme vedia velke prd,tak potom sa pohanstvo degraduje do pozície trápneho boom- childish- trendu....

a čo je to byť pohanom, pre mna je to filozofia života, napr.stretnut s priatelmi alebo dat si medovinky pri ohniku niekde na chate(/aj ked to zneje uplne normalne) ale je rozdiel ako sa pri tom človek cítí a že pohania su pohania nie po metale a vyzore ,ae po zdravých názoroch a vedmostiach o danej veci...darmo niekdo bude mat 5 mjolnerov na krku..keď ani nebude vediet čo to je.......a nie som žiadny pohan, to je dost hanlive, som len človek čo verí v starú obyčaj ......myslím že vám to na vysvetlenie stačit nebude..takže verím že warrior a spol. budu dalej podpichovať :wink: :wink:

_________________
Inside - so deep inside
you will die if I don't dream anymore?


Hore
 Profil ICQ  

Murphy Payne
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2005
Príspevky: 1625
Body: 0
Bydlisko: Noir York City
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
fuuuj metal nema nic spolocne s pohanstvom, neonacizmom, satanizmom, homosexualitou atd, metalisti povodne boli cistokrvnou hudobnou subkulturou (aj hip-hop a ano mily kohutari, aj punk, ragga...) to len ludia si ho prisposobuju a myslia ze ked pocuvaju vikkernesa a snivaju o paleni kostolov ze huhuhu som antikrestan. tak isto metalisti, ktore maju texty/nazvy/znaky na albumoch co maju nejaky co i len vzdialeny suvis s danymi temami, su uplne mimo, si myslia ze ked o tomto hraju hudbu ze zrazu su z nich nejaki velki privrzenci satana/hitlera/peruna... a kludne moze byt aj hiphopova pesnicka o velkom budhovi, drum'n'bass na namety perunskeho spevokolu ci popova pesnicka o satanovi. Takže IMO by som tu hudbu neplietol, prislusnost k nejakemu hnutiu je na zaklade hodnot a nazorov a nie na zaklade vonkajsich znakov a hudbz(to uz su len sekundarne znaky, adolf tiez nebol nacek kvoli hakovemu krizu...)

dalej, neber to ako podpichovanie ale uvedz mi konkretny priklad kedy sa prejavuje tvoja pohanska filozofia/stary obycaj teda. lebo medovinu si rad vypijem aj ja a najradsej predsalen s kamaratmi alebo rodinkou a pod starym obycajom si predstavim, ze na vianoce trebars jedavame kapustnicu a predsa sa kvoli tomu nepovazujem za folkloristu

_________________
<insert cliché quote here>


Hore
 Profil  

Weretroll
Obrázok používateľa

Založený: 19.09.2005
Príspevky: 1637
Body: 57
Bydlisko: Bratislava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna alef davas kompletne vsetky tieto skupiny do jedneho vreca
Samozrejme ze zopar metalovych a postpunkovych stylov berie a inspiruje sa pohanskym feelingom
a nasledne aj jej fanusikovia sa pomaly ale iste menia na dlovlasych pohanou alebo uctievacou babylonskych demonov a su v tej komunite ludia ktory absolutne nevedia o com sa vlastne toci v pohanstve ale lubi sa im hudba alebo presny opak co pravdaze este rozduchavaju metalove labely a tlacia chudakom metalistom tento zivotny styl do hlavy.Tak kludne uvidis na ulici typka ktory vyzera ako viking ktory ti vymenuje vsetky vikingmetalova kapely ale s vikingskej historie ti povie velke hovno
No a ma tak trocha pravdu lebo o pohanskych ritualoch sa aj velke hovno vie
wicca sa nepocita wicca je new age vymysel ktory je kompletka vymysleny par desatroci dozadu
Podla mna vsetci ludia co sa chcu tym vazne zaoberat maju vazny problem zohnat dobre informacie
a nakoniec aj tak skoncia v nejakom zromatizovanom new age culte ako je wicca napr
tak ak chces nejaky pohansky smer co ma hlavu a petu tak see wicca

_________________
Neplač, že zapadlo slnko, lebo slzy ti zabrania uvidieť hviezdy.
Albert Einstein


Hore
 Profil  

Žoldnier
Obrázok používateľa

Založený: 04.05.2010
Príspevky: 252
Body: 5
Bydlisko: Hvozdy Trenchinus
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak určite by som niekoho kdo počuva metal resp.viking metal napr.nepovažoval za pohana len preto že počuva viking metal....sú však kapely čo beru pohanstvo vážne a preto maju texty ake maju etc.
tak napr. dodržujem havamal,čož je moderná forma 9 cnosti AFA a ASATRU..

a na vianoce hovoríš že ješ kapustnicu a prekrajuješ jablčko,ale nerobíš nič čo súvisi s pohanstvom..vieš....ide o to ak je to pre teba len prežitok historicky a berieš to ako daky opakujuci sa proces, tak potom to nemožeš chápat ako zvyki pohanov....

a presne ako povedal buči..niektorí to beru preto že tak vyzeraju kapely ,nie preto že sa im páči myšlienka toho čo tie kapely prezentujú a už vonkoncom nie to, že vedia o čom vobec ta kapela hovorí....základ je im uplne neznámy

_________________
Inside - so deep inside
you will die if I don't dream anymore?


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 2889 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120 ... 193  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 21 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun