HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 41 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Autor Správa

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Kreslo nedostanes instantne tiez si nanho par rokov pockas a niektorym sa mu uz tak podarilo vyhnut.
Je to mimo ine sposobene prave tym, ze sa snazia vysetrovat aby nedoslo k justicnym omylom.

Nedavno som toto celkom aktivne riesil ale z pohladu ci trest smrti ano alebo nie a tazke tresty (praca v baniach) ano alebo nie. Som za v oboch otazkach. Argumentujte justicnymi omylmi kolko chcete, system sa da zneuzit aj bez trestu smrti a ked je niekto fakt nepohodlny tak ho daju zastrelit pocas procesu nebolo by to prvy krat. Akurat sa tak pri tom riskuje zivot dalsich ludi (policajti, nahodni okoloiduci).
Ergo je prislis vela sposobov ako obist justicny system ale ked sa ten vrah konecne dostane pred sud mala by byt moznost odsudit ho na smrt.
Kazdy chce zit.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

*meh*
Obrázok používateľa

Založený: 06.08.2004
Príspevky: 1866
Body: 6
Bydlisko: Košice....
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
noze sa pridam aj ja trocha
prvorady fail je to, ze spolocnosti ako takej ( nadherny to pojem...) je vsetko v zasade jedno.. preto teraz u nas su z veznic 5* hotely a za vrazdu idu na masaz...
tvrde tresty ano.. jednoznacne
trest smrti nie .. ALE len v pripade ze zvysne tresty budu primerane tvrde a podmienky na urovni thajskej veznice
jednoznacne by ty darmozruti mali na seba makat ..tvrda praca za par halierov a tak si zarobit na kus sucheho chleba a misku odstatej vody
to sa ovsem nestane ..kedze zlociny bielich golierikov (financne zlociny a korupcia) by boli automaticky trestane tiez dost razantne
kazdopadne realne by mohli zaviest verejnoprospesne prace za trest ( a aj ich pouzivat) ala USA kde to funguje povedal by som aspon do takej urovne ze ked sa aj vinnici nenapravia aspon si daju pozor..

_________________
Obrázok
http://www.eve-online.com
for those better gamers :p


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 22.07.2004
Príspevky: 612
Body: 10
Bydlisko: Kosice

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
jeeeej, jaka tema :) suhlasim so Zrudim, ze konecne daco zaujimave :)

ja ako presvedceny American samozrejme za trest smrti som :) a vsetci co ste citali moju odpoved v mojej spovedi viete aj preco.
Annun napísal:
Stoji proti vam 5 tisic rokov historie, ktora jasne dokazuje ze tvrde tresty neznizuju kriminalitu a NIKDY ju neznizovali.

Annun napísal:
Kriminalitu znizuje vzdelanost, zvysovanie zivotnej urovne a zvysovanie zamestnanosti.

nie, nestoja proti nam tisice rokov historie. Tvrde tresty sa v minulosti pouzivali bezne a boli uspesne. Ked archont Drakon zaviedol v starovekych Atenach naozaj mega krute tresty, urobil tak preto, aby stabilizoval vtedajsiu situaciu v Atenach. a aj ju stabilizoval. kratkodobo.
Annun ma pravdu, ze vzdelanost, zivotna uroven, zamestnanost, to vsetko znizuje kriminalitu. avsak to vsetko chce cas. ak potrebujem niekde stabilizovat situaciu rychlo, musim urobit razne opatrenia, napr. zaviest vysoke tresty.
Annun napísal:
Práve naopak, vyššie tresty majú často za následok zvýšenie počtu brutálnych trestných činov, pretože sa prudko zvyšuje potreba zlikvidovania akýchkoľvek stôp (je najjednoduchšie svedkov postrieľať).

funguje to aj opacne. zlocinec bude vrazdit aj dalej, pretoze trest za tu vrazdu je nizky, tzv. sa mu to oplati.
Annun napísal:
Vysoké tresty majú taktiež za následok zmenu mentality spoločnosti ako takej, násilie sa stáva akceptovanejším spôsobom boja proti systému (oni nám popravili nášho, my im zastrelíme ich).

ano. ak by sa trest smrti rozsiril na velke mnozstvo zlocinov, a ak by sa za kradeze (a podobne) sekali ruky a ine casti tela, tak to plati. ked sa vsak bavime o pocte rokov ci mesiacov, ktore musi clovek stravit vo vazeni, vtedy to myslim neplati.
Annun napísal:
Netreba ísť ani príliš ďaleko do minulosti, ešte pred sto rokmi bol trest smrti vo väčšine civilizovaného sveta úplne bežnou záležitosťou a kriminalita bola podstatne vyššia ako dnes. V USA si pred dvesto rokmi mohol odvisnúť za každú hovadinu, to nič nemení na fakte, že tam na boj proti organizovanému zločinu v tom čase viac krát povolávali armádu (doporučujem si prečítať napríklad Gangy New Yorku - film bol hovadina, kniha je normálne faktografická - je to veľmi poučné čítanie).

no.. pred sto rokmi bola v takej Velkej Britanii OVELA nizsia kriminalita ako dnes. nejake tie grafy - http://www.bunker8.pwp.blueyonder.co.uk/misc/inaug.htm (clanok je nepodstatny, potreboval som tie grafy. tieto statistiky boli aj v knihach od F. Fukuyama - Great disruption alebo od E.A.Wrigley - Nineteenth-Century society, ale grafy z nich som na nete nenasiel). V polovici 19. storocia dosiahla kriminalita vrchol a potom, napriek vymyslom Ch. Dickensa, postupne klesala, az napokon zacala zase stupat vo vacsine vyspelych statoch cca v obdobi 40. rokov 20. stor.
teorii, preco to klesalo a stupalo je vela. (napr. ze kriminalita v UK klesala v druhej polovici 19. stor. lebo stat prestal zasahovat do ekonomiky a v 40. rokoch zacala stupat lebo stat zacal zasahovat do ekonomiky :P )
Zrudi napísal:
jo. a co usetris na 100ludich ktorych dozivotne zivis v base, mozes dat na vychovu a vzdelanie
:D :D :D Ach Zrudi :)
Zrudi napísal:
vzdelanie a peniaze. nejsom rasista, ale kolko sa uz dalo vzdelania a penazi do vecne diskriminovanej mensiny? zda sa ti, ze pocet kriminalnych cinov romov klesol? nie.

No mozno je problem prave v tom, ze sa tam tie peniaze "leju", namiesto aby sa romovia motivovali aby si nasli pracu a sami si na tie veci zarobili.
Annun napísal:
Oko za oko je retardovene zo vsetkych dovodov.

Jednak z moralneho dovodu -> nebudem sa znizovat na uroven zlocinca.
Jednak z dovodu ekonomickeho -> kazdy nasilny trestny cin by miesto jedneho invalida vyprodukoval invalidov dvoch
Jednak zo spolocenskeho dovodu -> spolocnost akceptujuca nasilie ako normalnu formu riesenia problemov (kriminalita je problem) je imho chora spolocnost

Oko za oko je este horsi pristup ako trest smrti.

ked mi niekto ukradne 1000sk, kolko mi ma vratit? 500? 800? nie. ma mi vratit minimalne 1000sk. Oko za oko neznamena, ze kto mi zdemoluje ksicht, tak mu teraz ja zdemolujem jeho ksicht. znamena to, ze ak mi niekto sposobi ujmu, ma mi to nahradit v aspon ROVNAKEJ hodnote.
Z moralneho dovodu - takze ak mi niekto ukradne a zdemoluje mercedes, budem od neho ako nahradu pytat len staru fiatku a 2 dni v base? tu nejde o znizovanie zvysovanie mojej urovne voci zlocincovi, ale o spravodlivu nahradu a spravodlivy trest pre zlocinca. a spravodlive je trest a nahrada v minimalne rovnakej miere ako bola ujma.
z ekonomickeho dovodu - toto suhlasim. je zbytocne niekomu osekavat ruky, ked to mozeme vyriesit penaznou formou.
zo spolocenskeho dovodu - toto som pisal uz vyssie.

kriminalita, ako vsetko na svete, sa neda riesit len jednou vecou. ak budeme mat vysoke tresty, ale sudy budu posielat ludi na kreslo tym istym stylom ako sa losuju vitazi v spanielskej loterii, tak to kriminalitu neznizi. a ani ak by sme mali perfektne sudy, ktore by davali do vazenia iba skutocnych zlocincov, ale posielali by ich tam na 2 mesiace za vrazdu, tak to kriminalitu tiez neznizi. rovnako ak nebude spolocnost informovana o tom, AKE tresty su za ten ci onen zlocin (preto je dobre, ze Lipsic tak spopularizoval zasadu "3x a dost"). atd. atd.
preto vysoke tresty sami o sebe zrejme velmi kriminalitu neznizia, ale v sucinnosti s dalsimi opatreniami ju mozu vyrazne obmedzit.

_________________
Česť je život

Byť prezidentom USA je nevďačná úloha. Ak sa svetu darí, pripisuje sa to svetu. Ak sa nedarí, na vine je Amerika. - Stefan Hrib

Nízke duše neveria vo veľkých ľudí. Nerestní otroci sa posmešne usmievajú nad slovom sloboda - J.J. Rousseau


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
erken ja to nerad robim, ale :-*

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ta erkenova cast oko za oko je neskutocny bullshit, zvysok som necital k teme sa nevyjadrujem

_________________
Blep


Hore
 Profil  

*meh*
Obrázok používateľa

Založený: 06.08.2004
Príspevky: 1866
Body: 6
Bydlisko: Košice....
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ozzy napísal:
ta erkenova cast oko za oko je neskutocny bullshit...

preco ?
ked pojdem k tebe a oberiem ta o polku majetku nebudes po mne chciet polku majetku naspet ? :P
ci verime ze tyzdenny pobyt v relaxacnom zariadeni (rozumej veznica) ma *napravi* ?
(bolo obrazne povedane samozrejme..)

_________________
Obrázok
http://www.eve-online.com
for those better gamers :p


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
najme toto penazne prirovnanie je uplne scestne, jednoducho lebo to tak nefunguje

ked ti postavim krivu garaz spadne a zabije ti syna, zabijes mi syna?

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ozzy napísal:
ked ti postavim krivu garaz spadne a zabije ti syna, zabijes mi syna?


pokial viem, otec DéTéčka požaduje od hakošov finančnu kompenzaciu. či? nefunguje to teda tak?
ked mi tvoja garaz zabije syna, vypytam si od teba cash.

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
hej ale to neni oko za oko

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ozzy napísal:
hej ale to neni oko za oko


so sayeth erken

Citácia:
Oko za oko neznamena, ze kto mi zdemoluje ksicht, tak mu teraz ja zdemolujem jeho ksicht. znamena to, ze ak mi niekto sposobi ujmu, ma mi to nahradit v aspon ROVNAKEJ hodnote.

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no ked to vravi erken asi ma pravdu

prezijem to

_________________
Blep


Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Erken, pleties si trest s nahradou skody.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ja nevim ja sa v tom pixlu vyznam ozzy :)
mne sa to len zdalo rovnake. kludne ma oprav, nejsom z fachu :wink:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Cisárovná
Obrázok používateľa

Založený: 17.04.2006
Príspevky: 893
Body: 3
Bydlisko: intrákové podzemie Bratislavy
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Erkenbrand napísal:
Annun napísal:
Práve naopak, vyššie tresty majú často za následok zvýšenie počtu brutálnych trestných činov, pretože sa prudko zvyšuje potreba zlikvidovania akýchkoľvek stôp (je najjednoduchšie svedkov postrieľať).

funguje to aj opacne. zlocinec bude vrazdit aj dalej, pretoze trest za tu vrazdu je nizky, tzv. sa mu to oplati.


dovolila by som sa vyjadrit k tomuto bodu, pretoze takto to podla mna jednoducho nefunguje

mame viacero druhov ludi, ktori vrazdia (myslim, ze Annun ich kdesi pekne spomenul)

psychopati> tam je uplne jedno ci je trest 1 alebo 10 rokov, jednoducho pri svojom konani a stave nieco take vobec neberu do uvahy
vrazdy a nasilne ciny v afekte > myslim, ze v rozpolozeni, v ktorom sa vrah nachadza, ked vrazdi svoju obet, je mu uplne jedno ci za zlocin, ktory vykona, dostane 5 alebo 50 rokov, kedze v tom momente asi rozmysla nad uplne inymi vecami
planovana vrazda> v tomto pripade som mozno ochotna akceptovat, ze to, ci sa rozhodne vrazdit, zavisi aj od vysky trestu, myslim si vsak, ze aj v tomto pripade hraju prim skor ine faktory, ci tu vrazdu spachat, ako toto

podla mojho nazoru, vacsina vrazd sa deje v pripade c. 2> myslite, ze chlapec, ktory prepadol staru babicku, lebo chcel 1000 a pritom ju zabil, by to neurobil, keby trest bol napr. 10 a nie 5 rokov?

pokial sa bavime o treste smrti za vrazdu> v tomto pripade ide asi o zvlast brutalne ciny
tu mam dojem, ze tieto ciny pachaju predovsetkym mentalne naruseni jedinci (nemyslim teraz len intelektualne, ale predovsetkym citovo)... nemyslite, ze takymto ludom je sumafuk, ci dostanu za vrazdu 5 alebo 50 rokov? podla mna su v takom stave, ze tento fakt u nich nehra primarnu rolu

_________________
Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music.
Don't try to change things you can't change. Try to learn how to accept them.


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Podla mna logika ,,nizky trest = oplati sa" sa berie do uvahy bud pri maximalne vykalkukovanych cinoch alebo pri jedincoch, co sa chcu ohriat v base.

Neverim, ze ked niekomu prepne a zacne znasilnovat, tak uvazuje nad dlzkou trestu.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 41 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun