HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 54 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Autor Správa

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.10.2007
Príspevky: 726
Body: 5
Bydlisko: ríša stredu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Názov témy myslím hovorí za všetko. Písal som to začiatkom júla, keď ma to "zastihlo", ale keďže som bol cez prázdniny veľa preč, uverejňujem to až teraz. Zasa, prijímam akúkoľvek konštruktívnu kritiku, básne ako vždy píšem v rýmoch, takže ak ich nemáte radi, nemusíte ani čítať. Inak želám príjemný zážitok.

Osemnásť

V živote človeka je mnoho chvíľ
keď cíti zmenu.
No keď už chlapec stáva sa mužov
tak myslí na jednu.

Myslí na jednu a na tú podstatnú
keď všetko je inak.
Veď bol veľkým dieťaťom a zrazu mu už nik
nepovie synak.

Stále je v domove, stále sa učí
no nie je už dieťa.
A hoc je ešte slabý a maličký
musí už sám čeliť nástrahám sveta.

Keď prichádza zmena je akoby nemá
a zdanlivo nemení.
Sám človek má konať a zodvihnúť hlavu,
už nezostať vo snení.

Už sám môže splniť tie pradávne ciele,
čo si sťa dieťa dal.
No kde tak mladý odvahu vezme,
keď predtým by sa bál?

No je tu niekto, kto pomoc mu núka
veď pozná ho pridobre.
On môže ho viesť a dávať mu rady
veď on sám všetko vie.

_________________
Nie je múdry ten, kto to o sebe tvrdí, ale ten, o kom to vravia iní.
Žiadny učený z neba nespadol


Hore
 Profil ICQ  

Murphy Payne
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2005
Príspevky: 1625
Body: 0
Bydlisko: Noir York City
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Basen je hrozne naivna. Teda prinajmensom je pisana akokeby z pohladu cloveka, ktory este NEMA 18, ale hrozne si to zela a ani netuzi po nicom inom.

Niektore slova boli dopasovane nasilu do rymov, preto su akokeby vytrhnute z kontextu, napr. synak v druhej strofe (dovrsenim 18 neprestavam byt synom), slaby a malicky v tretej strofe (seriously WTF? tomuto absolutne nerozumiem, viem ze vela ludi ani po 18ke nedozrie, ale slaby a malicky? to je az podcenovanie). Dalej nechapem prvym dvom versom v stvrtej strofe. Posledna strofa je akokeby uplne z inej basne. Vooobec nepasuje.

A predposlednu strofu som si nechal na koniec, lebo k tomu sa chcem vratit. Ano, 18ka v zivote cloveka je vyznamna meta ale ty to tu opisujes akokeby jediny dovod, kvoli ktoremu zijem prvych 17 rokov svojho zivota bol dosiahnutie 18ky. Ja nemam 18 a zivot si tak hrozne uzivam, ze si ani nemyslim ze sa 18kou nieco zmeni. Co budem moct robit co som doteraz nemohol? Pit alkohol? Kupovat si cigarety? Jazdit na aute? Najst si full-time pracu? Vsetko to je pekne, a su to hrozne klady zivota po 18ke ale to neznamena ze zivot pred nou je boring. Prave naopak. Oficialnym dovrsenim dospelosti na seba berem [vymazané] vela zodpovednosti. :)

Ber to ako konstruktivnu kritiku. Skus sa v tvorbe odklonit od zauzivanych konvencii a trosku vybocit zo stylu a formy, ktoru pouzivas doteraz.

_________________
<insert cliché quote here>


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Keď prichádza zmena je akoby nemá
a zdanlivo nemení.

Toto je zamer? Mne to pride ako pozitivna hra so slovami, hodna Feldekovho prekladu Shakespeara.

Citácia:
No keď už chlapec stáva sa mužov
tak myslí na jednu.

Toto by som ehm preformuloval, su tu totiz mnohoraki ludia (i pod 18), ktorym sa pod "jednou" vynara kadeco.

--------------------

Inak do velkej miery suhlasim so Saimonom. (Pre Saimona: poslednu strofu som pochopil tak, ze rodicia sa uz o teba nebudu starat, lebo si papierovo "velky", ale mas tu Najvyssieho (a tu nemyslim Annuna), ku ktoremu sa vies upriet.

------------------
K obsahu: sice to je na inu debatu, ale vzdy, ked sa osemnastrocnych spytate, co sa zmenilo v ich zivote, tak povedia ze nic. (Okrem prava na vodicak a pravo si kupit alkohol a cigarety.)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Murphy Payne
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2005
Príspevky: 1625
Body: 0
Bydlisko: Noir York City
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
(Pre Saimona: poslednu strofu som pochopil tak, ze rodicia sa uz o teba nebudu starat, lebo si papierovo "velky", ale mas tu Najvyssieho (a tu nemyslim Annuna), ku ktoremu sa vies upriet.


Vidis tato asociacia ma vobec nenapadla, aj som zabudol na nabozensky background Jokiho tvorby. :)

_________________
<insert cliché quote here>


Hore
 Profil  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 22.04.2006
Príspevky: 606
Body: 48
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:

mas tu Najvyssieho (a tu nemyslim Annuna), ku ktoremu sa vies upriet.


:D :D

_________________
dharmovej tulák / psí voják


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tak toto precitat bol teda nadludsky vykon
az sa preberiem z epilepsie, nieco k tomu napisem

edit:
alef0 napísal:
Toto by som ehm preformuloval, su tu totiz mnohoraki ludia (i pod 18), ktorym sa pod "jednou" vynara kadeco.


:ikonka53:

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.10.2007
Príspevky: 726
Body: 5
Bydlisko: ríša stredu
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hl. Saimon
- díky za kritiku (aj ostatný) ale báseň sa nemôže brať od slova do slova. Mala metaforicky vyjadriť to, ako sa človek na prahu dospelosti (resp. čerstvo dospelý) cíti. Nehovorím, že sa všetko zmenilo (a sám som nepísal o tej zmene, ktorá zdanlivo nemení), skôr hovorím o tom, že človek už môže splniť svoje sny, hoci predtým možno nemohol, takisto, že sa cíti sám slabí, aby ich plnil a preto potrebuje istú pomoc.
- to, že ti nikto nepovie synak, bolo metaforické. Myslím, že sa tu dá nájsť viacero významov ohľadom toho, že človek už dospel a preto už (Aspoň oficialne určite) nie je dieťa. Necítim, že by som niečo dával na silu. Niekoľko krát som si báseň prešiel, čo sa týka obsahovej stránky, a nezdá sa mi, že by tam bolo niečo na silu alebo inak ako to má byť. Ešte raz hovorím - každú báseň treba brať metaforicky (niektoré až príliš, čo sa týka iných výtvorov tu na fóre), takže skôr než povieš "a toto je hlúposť" alebo "toto mi sem nesedí" zamysli sa nad skytými významami a na to, ako to asi myslel autor.

Tiež opakujem, díky za kritiku, ale toto si treba uvedomiť.

_________________
Nie je múdry ten, kto to o sebe tvrdí, ale ten, o kom to vravia iní.
Žiadny učený z neba nespadol


Hore
 Profil ICQ  

TaliBAN
Obrázok používateľa

Založený: 13.08.2004
Príspevky: 4287
Body: 3
Bydlisko: Bansville

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Abysmal abhorrent abberant abomination.

_________________
Siel som na vylet do Himalayasu, ale stretol som tam Polyneikesa z Thebesu, a isli sme pit do Los Angelesu.


Hore
 Profil ICQ  

Murphy Payne
Obrázok používateľa

Založený: 05.02.2005
Príspevky: 1625
Body: 0
Bydlisko: Noir York City
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Joki napísal:
Hl. Saimon
- díky za kritiku (aj ostatný) ale báseň sa nemôže brať od slova do slova. Mala metaforicky vyjadriť to, ako sa človek na prahu dospelosti (resp. čerstvo dospelý) cíti. Nehovorím, že sa všetko zmenilo (a sám som nepísal o tej zmene, ktorá zdanlivo nemení), skôr hovorím o tom, že človek už môže splniť svoje sny, hoci predtým možno nemohol, takisto, že sa cíti sám slabí, aby ich plnil a preto potrebuje istú pomoc.
- to, že ti nikto nepovie synak, bolo metaforické. Myslím, že sa tu dá nájsť viacero významov ohľadom toho, že človek už dospel a preto už (Aspoň oficialne určite) nie je dieťa. Necítim, že by som niečo dával na silu. Niekoľko krát som si báseň prešiel, čo sa týka obsahovej stránky, a nezdá sa mi, že by tam bolo niečo na silu alebo inak ako to má byť. Ešte raz hovorím - každú báseň treba brať metaforicky (niektoré až príliš, čo sa týka iných výtvorov tu na fóre), takže skôr než povieš "a toto je hlúposť" alebo "toto mi sem nesedí" zamysli sa nad skytými významami a na to, ako to asi myslel autor.

Tiež opakujem, díky za kritiku, ale toto si treba uvedomiť.


Ked teda chces pisat v metaforach pouzivaj na to vhodne vyrazy, ono je tazke sa odosobnit od "nikto ti nepovie synak" do metaforickych vysin, je to napisane a ked to prilis bije do oci je tazke si pod tym predstavit nieco ine. Potom by ludia mohli pisat totalny bullshit a argumentovat alee ved to je preneseny vyznam pre XYZ. Navyse, nie kazda basen = metafora, epiteton (etc. co este ucia v skole). Obcas sa ta krasa skryva v jednoduchosti (napr si vezmi take haiku, uz neviem kto to "doniesol" tu na forum ale nobelovku mu za to, v zivote som o tom nepocul a je to hrozne shexy).

Dalej, nezovseobecnuj, tato basen nevyjadruje to ako sa citi clovek na prahu dospelosti, vyjadruje to ako sa citi AUTOR na prahu dospelosti, lebo to ako si to opisal, tak sa neciti 98% ludi pred dovrsenim 18ky.

And it's not cause I'm black. :flame:

_________________
<insert cliché quote here>


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Silverbow napísal:
Abysmal abhorrent abberant abomination.


second to that gentleman

joki: prosim ta nevysvetluj to siahodlho. basen ma nieco hovorit, nieco v tebe otvorit, niekam ta vziat, nieco ti ukazat, namalovat ti na dusi (lol ake poeticke) nejaky obrazec.
proste basen sa ma s tebou hrat na zaklade slov a obrazov vytvarajucich
nema byt "pochopitelna" az ked k nej das koment na pol strany. to proste nie

+forma basne je strasne kostrbata a detinska. ale to uz vies

napad (aspon ako ho vidim ja, tj dospelost, vybehnutie od rodicov akesi a uvedomenie si vyssiej entity, ktora na rozdiel od rodicov je tu s tebou navzdy) je vcelku ok. aj ked ja som ateista. ale dal by sa spracovat FAAAR better. dokonca aj tak, ze by sa mi, zo symbolickeho hladiska, pacil

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ty vole.....

človeče, prečo pises basne? čo ta k tomu vedie?
ako chapem ze sa chces zbavit nejakych pocitov alebo čo, ale toto je horšie ako zo šlabikara a to ako sa tu ohanas tvojimi uzasnymi metaforami ktore tu teraz vymyslas za chodu tiez neni bohvieco...

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Spominal som nedavno "ty debil kritiku"? Je tu!

Ale bez ohladu na to dobra diskusia.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
myslim, ze nik tu nepouzil expresivne vyrazy priamo na Jokiho osobu
len nie kazdy vladne kludom Zida a slovom RNDR aby to veel napisat civilizovane. to vies, u nas v Cimmerii...

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
ne, len proste, joki ma evidentne uplne anti basnicky gén a s tym nic nenarobi nech robi co chce, postoval tu uz viacero veci a kazda bola maximalne ze wtf, tak nech radsej zbytocne nemrha casom nad tymto a nech skusa nieco ine holt....

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
to bolo dost priame. temer az kontroverzne :D

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 54 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun