HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalšia
Autor Správa

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Toto je pokračovanie začatej debaty z témy "PhotoGallery Anňúnákov".

Venovať sa má všetkým analýzam, otázkam a riešeniam problémov fotovýbavy.

Toť citáty, ktorými to začalo:

Dragonlord napísal:
Annun aky fotak pouzivas?


Annun napísal:
Olympus Camedia 740 Ultra Zoom

Je to nie veľmi dobrý foťák a nedoporučujem veľmi kupovať si prístroje z tejto rady.

Momentálne mám založený FnF (Fond na Foťák) a sporím na Canon. :)

Ale to je na inú debatu.


farar_metod napísal:
digital alebo klasicky ? alebo digitalnu zrkadlovku ?


A moja odpoveď pre farara: ten Olympus je taká nepravá digitálna zrkadlovka (v hľadáčiku je ďalšie malé LCD, obraz z objektívu sa tam neprenáša pomocou zrkadiel a nedajú sa meniť objektívy).

Vyhladnutý Canon je populárny Canon EOS 350 (400), čo je digitálna zrkadlovka. Analógová fotografia ma priťahuje, no momentálne nemám vhodné priestory na tmavú komoru a neviem si predstaviť, že by som mal každú chvíľu kupovať filmy / chémiu.

A nie som dostatočný maniak na to, aby som plakal po večeroch do vankúša kvôli tomu, že digitál nemá zrno. Fotím pre zábavu a na to mi ten vyhovuje podstatne viac.

Inak o fototechnike toho veľmi veľa neviem, takže na nejakú sofistikovanú debatu si dvakrát netrúfam. :)

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 29.03.2007
Príspevky: 18
Body: 5
Bydlisko: BA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun napísal:
A nie som dostatočný maniak na to, aby som plakal po večeroch do vankúša kvôli tomu, že digitál nemá zrno. Fotím pre zábavu a na to mi ten vyhovuje podstatne viac.


He..? Tak digitalna fotka ma pri nevhodnych podmienkach alebo nastaveniach toho zrna viac nez by mi bolo mile.
Ale inak ja fotim vacsinou s Canon Powershot co je velmi kvalitny kompakt. Obcas mam moznost zafotit si so zrkadlovkou Canon EOS350 alebo Konica Minolta (neviem presne typ). A niekedy ked mam masochisticke chutky tak fotim mobilom se d750i a potom trenujem skill vo photoshope a snazim sa vymackat maximum z takej fotky.

_________________
whut?


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Aj ked fotografovia dostavaju pri slovnom spojeni "mobil a fotoaparat" tanec sv. Vita, som viacmenej spokojny s tym, co produkuje Sony Ericsson k750 a hlavne je vzdy po ruke.

A uz som sa ako-tak naucit zmykat z neho amaterske fotky zo stretiek v primeranej kvalite (akurat ma problem v tme - tam musia obete ustrnut na tri sekundy, inak su hrozne rozmazane).

Do Prahy som si po hroznej dileme kupil Canon PowerShot 710ku a teraz sa oboznamujem s hroznou kopou tlacidiel a so zahadnostami typu clona a uzavierka (a ano, mozno je to tak, ako ked date opici moderovat fora ;-)).

A tiez nemienim bedakat nad tym, ze digitalna zrkadlovka pobije kompakty lavou zadnou a ze najnovsi Gckovy model Canonov je hanba jeho doterajsej povesti lebo hento a toto :-)

A ked budem velky, budem vediet fotit ako Annun :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
teraz sa oboznamujem s hroznou kopou tlacidiel a so zahadnostami typu clona a uzavierka


tuto problemattiku poznam ale ani po roku som sa s ňou nedokazal dostatočne zoznamiť

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 29.03.2007
Príspevky: 18
Body: 5
Bydlisko: BA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Warrior napísal:
alef0 napísal:
teraz sa oboznamujem s hroznou kopou tlacidiel a so zahadnostami typu clona a uzavierka


tuto problemattiku poznam ale ani po roku som sa s ňou nedokazal dostatočne zoznamiť


Toto nazyvat problematikou. :DD
No tieto a dalsie zakladne pojmy sa cloveku dostanu do krvi velmi rychlo ked sa o to zaujima a ak aj aktivne foti, tak je otazka par minut.

_________________
whut?


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Rinc3wind napísal:
He..? Tak digitalna fotka ma pri nevhodnych podmienkach alebo nastaveniach toho zrna viac nez by mi bolo mile.

No, je zrno a je Zrno.

Nie som žiaden veľký zástanca analógovej fotografie, ale je fakt, že nie je možné nahradiť zrno normálneho filmu na digitálnom prístroji. Digitál ho jednoducho nedokáže vyprodukovať.

To, čo ti pri zlých podmienkach vyrobí na fotke čip, je tzv. "noise", teda náhodný zhluk pixelov, ktoré farebne nezapadajú do fotky samotnej - má to dočinenia s technickou nevyspelosťou čipov a je všeobecná tendencia toto odstraňovať.

Zrno na filme je naopak tvorené prirodzenou textúrou filmu, ktorá vzniká pri jeho výrobe a má celkom iné optické, aj estetické vlastnosti.

Hádzať tieto dve veci do jedného vreca nie je celkom rozumné, hlavne ak sa okolí vyskytujú profesionálni fotografi (ja sa medzi nich nerátam), lebo im v takom prípade zvykne vybuchovať hlava.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
Toto nazyvat problematikou. :DD

Ja neviem, mne to pripada ako spanielska dedina :-) Mas nejake zdroje, ci odkazy na nejake internetove zdroje, kde to vysvetluju po lopate?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 29.03.2007
Príspevky: 18
Body: 5
Bydlisko: BA

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Annun: Aha, hmm tak v analogovej fotografii sa zas ja velmi nevyznam. Zrovna robim pokusy so starou analogovou zrkadlovkou, ale este som nesiel vyvolavat film. A zrno na digitalnej fotke je humus, preto som nechapal preco by za tym mal niekto plakat. :>

alef0: No to ani nie, ja som sa vsetko naucil priamo v praxi. Ale nemyslim, ze by bolo tazke nieco vygooglit.

_________________
whut?


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Prepacte, ze sa mozno pytam hlupo, ale:

V analogovej fotografii je vyssie ISO spojene s vacsim zrnom. V digitalnej fotografii je vyssie ISO spojene s vyssim sumom. Je aj v digitaloch nieco ako zrno?

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
V analogovej fotografii je vyssie ISO spojene s vacsim zrnom. V digitalnej fotografii je vyssie ISO spojene s vyssim sumom. Je aj v digitaloch nieco ako zrno?

Nie.

Tieto dva pojmy sa zvyknú zamieňať, ale nie je to celkom správne, sú to dve rôzne veci a naozaj vyzerajú inak. Digitálny šum vzniká celkom inak ako zrno (je spôsobený tým, že senzor pri vyšších citlivostiach zaznamenávaj aj iné ako svetelné signály).

Samotný pojem ISO bol v digitálnej fotografii zavedený len kvôli orientácii, aby mali fotografovia predstavu o tom, ako veľmi je momentálne foťák citlivý na svetlo (keďže čím vyššie ISO, tým vyššia citlivosť senzoru na svetlo a teda aj "svetelnosť" obrázku).  Údaj ale treba chápať len ako približný ekvivalent analógovej fotke, nie ako rovnocenného partnera.

Rovnaké ISO v rovnakých podmienkach na digitále a analógu môže poskytnúť podobné, no nikdy nie rovnaké výsledky.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zvlastne je, ze sum na vysokom ISO si predstavit viem, ale nemam predstavu, ako sa prejavuje vacsie zrno na klasickom filme.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

Bezpečnostná manažérka sociálnych zariadení
Obrázok používateľa

Založený: 21.03.2007
Príspevky: 595
Body: 26
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Chcela by som sa spytat osadenstva ktore vlastni nejake digitalne zrkadlovky ake s nimi maju skusenosti,pripadne ke maju chyby a nevyhody...mne sa celkom pozdavaju canony,konkretne 400...kedze su dost drahe tak by som chcela nejaky fakt dobry.Inak chcela by som s nim robit umelecke a naladovo zafarbene fotky co s obycajnym digitalom velmi nejde takze tak..dakujem za nazory :)


Hore
 Profil  

I am your father!
Obrázok používateľa

Založený: 16.07.2004
Príspevky: 6471
Body: 222
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Phinea napísal:
Chcela by som sa spytat osadenstva ktore vlastni nejake digitalne zrkadlovky ake s nimi maju skusenosti,pripadne ke maju chyby a nevyhody...mne sa celkom pozdavaju canony,konkretne 400...kedze su dost drahe tak by som chcela nejaky fakt dobry.Inak chcela by som s nim robit umelecke a naladovo zafarbene fotky co s obycajnym digitalom velmi nejde takze tak..dakujem za nazory :)

Umelecké a náladovo zafarbené fotky sa dajú robiť s každým foťákom - zrkadlovky ti tak akurát poskytujú viac možností (ale za určitú cenu - veľkosť, zložitosť a v neposlednej rade cena). Ak ale zvládaš techniku fotenia, dobrý a kvalitný snímok spravíš aj s lacným automatom.

Väčšina moderných digitálnych zrkadloviek poskytuje všetky vymoženosti tých analógových plus veľa vecí naviac - od hladiny nejakých 30 tis. vyššie naozaj rozhodujú detaily, keďže v základných vlastnostiach veľa rozdielov nenájdeš.

Osobne môžem Canon len doporučiť, sú relatívne ergonomické, cenovo dostupné, majú kopec štandardizovaného príslušenstva a veľa toho vydržia.

Netreba ale zabúdať, že telo foťáku je len jedna vec - ak chceš mať naozaj otvorené možnosti, treba pripočítať ďalších pár tisíc za objektívy, filtre a iné príslušenstvo.

_________________
Tak sme konečne so ženou boli v tom Westerose.
- sent from my iPhone


Hore
 Profil ICQ  

Bezpečnostná manažérka sociálnych zariadení
Obrázok používateľa

Založený: 21.03.2007
Príspevky: 595
Body: 26
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
mne ide skor o to,ze s lacnym automatom sa vynimocne zle robia fotky pri serosvite,pritmi atd.,bud to hodi blesk alebo to odfoti naozaj hrozne rozmazane (pri mojich trasucich sa rukach :D ) Nechystam sa nakupovat prislusenstvo,nejde mi o technicky dokonale fotky...len velmi casto narazam na nadherne veci,ktore by stali za fotku,ale po odfoteni digitalom to straca atmosferu..a s obycajnou zrkadlovkou je prilis vela prace s filmom..leniva.. :P


Hore
 Profil  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Neviem, este stale sa tomu rozumiem ako hus pivu, ale podla podla turistov na nocnom Karlovom moste mam pocit, ze stativ je tradicnou vybavou fotografov (pozdravujem Annunov stativ Bozenu). Teda moj ubohy kompakt Canon v tme musi davat dlhy expozicny cas a sanca, ze sa to udrzi v ruke bez trasenia je aj u mna dost mala.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 200 ]  Prejsť na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun