HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 19 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
mám pre vás takú malú onú..anketku...potrebujem to do školy, na letný sem. ako seminárku, tak hádam dovtedy sa tu niečo udeje...

ide o jednoduché zamyslenie...
možnože tu už boli aj podobné témy, neviem, nechce sa mi tu nejako hladať, ak to považujete za problém, tak to teda zrušte... :)

-prečo čítate literatúru? a nie, že lebo mama/učitelka/profka/jedna pani povedala, že je to dobré...
-prečo čítate prózu, prečo poéziu?
-myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? / prečo?
-čo od takého diela očakávate? ja neviem, humor, námet na zamyslenie, sociálnu kritiju, alebo opis brata koňa z hornej dedinky...

ked vás ešte napadnú podobné otázky, kľudne na ne odpovedajte....ale nezabudnite ich aj napísať.... :lol:

so...ak niekto aj niečo napíše, tak dik.... :)

++++
pre tých, čo si občas aj sadnú a niečo hodia na papier alebo v dnešnej super dobe, na klávesnicu....

-píšete lebo.... chcete byť slávni a zarábať na tom ťažké penízky.... / potrebujete, aby vás aspoň niekto počúval a všetci majú tak strááášne vela práce / máte skrytú potrebu zahmliť svoje základné myšlienky tak, aby nikto nevedel, o čo vám vlastne ide....
 hádam chápete, že? :D  
-a prečo napíšete báseň a nie prózu / opačne?

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Naposledy upravil andelika dňa Po. 09. Jan 2006, 0:07, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil  

vis maior
Obrázok používateľa

Založený: 20.07.2004
Príspevky: 4458
Body: 21
Bydlisko: Morava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Nieco co sa ti bude hodit najdes mozno aj tu: http://forum.annun.sk/viewtopic.php?t=2390


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
hmm...to som si pozerala, ale nie je to presne to, co som mala na mysli, myslim, ze toto by bolo skor k literature ako vseobecne, nie preco sa cita fantasy, sci-fi a podobne....ale dik...:)

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

Konateľ
Obrázok používateľa

Založený: 13.03.2005
Príspevky: 1811
Body: 7
Bydlisko: Drakulovce nad Torysov
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ak to počká, tak ti aj nejakú vedecky znejúcu definýciu vymyslím........... :?

_________________
"Vincent, Tiger s ručaním obmedzeným..."
P.S.:Nechceš šalátik?


Hore
 Profil ICQ  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
samozrejme.... :lol: končím až v máji, takže času je habadej.... 8)

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

The Great Space Sheep
Obrázok používateľa

Založený: 04.01.2005
Príspevky: 1079
Body: 5
Bydlisko: Košice
Pohlavie: Muž

Neprítomný
andelika napísal:
1. prečo čítate literatúru? a nie, že lebo mama/učitelka/profka/jedna pani povedala, že je to dobré...

2.prečo čítate prózu, prečo poéziu?

3.myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? / prečo?

4.čo od takého diela očakávate? ja neviem, humor, námet na zamyslenie, sociálnu kritiju, alebo opis brata koňa z hornej dedinky...

++++
pre tých, čo si občas aj sadnú a niečo hodia na papier alebo v dnešnej super dobe, na klávesnicu....

1.píšete lebo.... chcete byť slávni a zarábať na tom ťažké penízky.... / potrebujete, aby vás aspoň niekto počúval a všetci majú tak strááášne vela práce / máte skrytú potrebu zahmliť svoje základné myšlienky tak, aby nikto nevedel, o čo vám vlastne ide....
 hádam chápete, že? :D  

2.a prečo napíšete báseň a nie prózu / opačne?


1.To zavisi od toho, aky typ literatury citam, ale vseobecne preto, lebo je to pre mna relax.Okrem toho to poskytuje taky unik z reality aspon na chvilku(ano, to robia aj drogy, ja viem, ale knihy menej skodia peceni :) ) A stale naivne verim, ze sa v kazdej knizke da najst nieco hodnotne...

2.prozu citam viac ako poeziu, hlavne preto, ze je vacsinou jednoznacnejsia a taka...hm..no, pre mna zaujimavejsia. Su aj basne, ktore ma dokazali chytit a doteraz ich mam rad, ale prozu mam radsej hlavne preto, ze je rozmanitejsia a da sa nou povedat viac ako basnou (aj ked na vyjadrovanie zivotnych frustracii/ radosti/ sklamani su lepsie basne)

3.Tazko povedat, kedze neviem, kolko sa jej citalo predtym, ani kedy je to "predtym" :)
Ale vseobecne si myslim, ze sa cita menej, ci uz je to poezia alebo proza

4. Viac-menej vsetko co si napisala :)
Opat to zalezi na tom, aku knihu citam. Ak si povedzme, vezmem do ruky Pratchetta alebo Hellera, tak v prvom rade cakam humor, v druhom "nieco medzi riadkami", nieco na zamyslenie. Ale hlavne mi ide o to, zasmiat sa.
Ak otvorim nejaky vojnovy roman a lá Na Zapade nic nove alebo Nahí a mŕtvi, tam asi moc humoru nenajdes(aj ked sa obcas vysyktne)

+++++
teraz k tomu pisaniu...
1. pisem, lebo chcem. Ciastocne je to preto, ze chcem nieco povedat inym a ciastocne preto, lebo niektore veci sa najlahsie hovoria papieru :) Ale ludia, co ma poznaju, vacsinou vedia o co ide, resp. kolko je v tych mojich "dielach" skutocnosti a co je uz fikcia

2. Simple. Basne nepisem jednoducho preto, lebo to neviem. Skusal som to, a doteraz sa za tie pokusy hanbim. Okrem toho, ako som uz povedal vyssie, proze je pre mna osobne prijatelnejsia aj preto, lebo je viac informativna

uff ale som sa rozpisal...uz by som asi mal skoncit, kurnik

_________________
When in doubt, set something on fire!


Hore
 Profil ICQ  

Chaos Sorcerer
Obrázok používateľa

Založený: 05.03.2005
Príspevky: 1277
Body: 16
Bydlisko: the Screaming Vortex
Pohlavie: Muž

Neprítomný
andelika napísal:
-prečo čítate literatúru? a nie, že lebo mama/učitelka/profka/jedna pani povedala, že je to dobré...
-prečo čítate prózu, prečo poéziu?
-myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? / prečo?
-čo od takého diela očakávate? ja neviem, humor, námet na zamyslenie, sociálnu kritiju, alebo opis brata koňa z hornej dedinky...


- pretože sa mi už od detstva viac páčilo predstavovať si dej v mysli, než sa pozerať na bednu
- prózu preto, lebo nemám rád veršovanie a zložité básnické figúry :lol:
- áno / už to ľuďom nie je až tak blízke ako v minulosti
- prepracovaný dej, bez toho to nie je ono ;)

_________________
Chaos is the only answer


Hore
 Profil ICQ Facebook  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 29.10.2005
Príspevky: 110
Body: 5
Bydlisko: Spisska Nova Ves

Neprítomný
-prečo čítate literatúru? a nie, že lebo mama/učitelka/profka/jedna pani povedala, že je to dobré...
-prečo čítate prózu, prečo poéziu?
-myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? / prečo?
-čo od takého diela očakávate? ja neviem, humor, námet na zamyslenie, sociálnu kritiju, alebo opis brata koňa z hornej dedinky...



-Hmmm na literature som sa stala zavislou nie preto zeby ma do toho niekto nutil ale preto ze ma fascinovali ludia ktori si vytvorili svoj malicky svet a dali to na papier v nejakom diele.
- citam viac prozu svetovu ako slovensku alebo cesku poeziu pisem:)neviem dovod preco menej poezie citam:)
- poezia sa cita menej pretoze ludia  objavili internet:) PC games atd mladi ludia uz nenachadzaju v poezii tolko vzrusenia ako ked si mozu zastrielat v nejakej hre a vacsinou sa vyhovaraju na to ze poezii nechapu a prozu sa im citat nechce lebo je  dlha:) myslim ze dalsim  dost zavaznym dovodom je citanka v skole ktora obsahuje najnudnejsie diela sveta typu Hviezdoslav ktoremu nikto nerozumie a Stur atd
- od diela ocakavam samozreje pointu:)a musi mat strhujuci dej musi ma zaujata musi mat nejake posolstvo je vela knih ktore som precitala a uz si nepametam  o com boli ale knihy alebo basne ktore autor precitil sa mi vryli do pamete ako keby som  to prezila spolu s postavami v dielach

_________________
If you are taking a walk through the garden of life
and your steps are always on the Path
So You’ve NeverTried The Creaminess Of Grass
… try! But Don’t TrampleThe Flowers


Hore
 Profil  

Kráľ
Obrázok používateľa

Založený: 08.03.2005
Príspevky: 788
Body: 5
Bydlisko: BA
Pohlavie: Muž

Neprítomný
andelika napísal:
-prečo čítate literatúru? a nie, že lebo mama/učitelka/profka/jedna pani povedala, že je to dobré...
-prečo čítate prózu, prečo poéziu?
-myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? / prečo?
-čo od takého diela očakávate? ja neviem, humor, námet na zamyslenie, sociálnu kritiju, alebo opis brata koňa z hornej dedinky...

- Je len jedna krajsia cinnost, ako prijemne sobotnajsie popoludnie stravene lezanim v posteli, pojedanim tyciniek a citanim knihy: sex. Citam, lebo to je dokonaly sposob, ako zabudnut na svet okolo mna.
- Prozu, pretoze je to Pribeh. Poeziu, lebo je to Ulet.
- Ano, cita. Nechcem nikoho urazit, no poeziu pise dnes takmer kazdy a 99% je uplny srot. Hlavny dovod, preco citanie poezie upada je podla mna prechod na masovy konzum. Poezia ustupuje do uzadia, pretoze nie je urcena pre kazdeho resp. nie kazdy dokaze pochopit takto vyjadrene myslienky.
- Ocakavam, ze ma dielo nebude nudit. Nepotrebujem nejaku socialnu kritiku ci nejake vyjadrovanie alebo upozornovanie na spolocenske problemy. To si radsej zapnem spravy.
Citácia:
-píšete lebo.... chcete byť slávni a zarábať na tom ťažké penízky.... / potrebujete, aby vás aspoň niekto počúval a všetci majú tak strááášne vela práce / máte skrytú potrebu zahmliť svoje základné myšlienky tak, aby nikto nevedel, o čo vám vlastne ide....
 hádam chápete, že? :D  
-a prečo napíšete báseň a nie prózu / opačne?

- Lebo ma to bavi a nechcem svoje napady drzat len v hlave... a samozrejme tajne dufam, ze dostanem Nobelovu cenu  :lol:
- U mna to zalezi od nalady, no prozu pisem ovela radsej, lebo mi dava viac, ako poezia.

_________________
Miskatonic University, external student


Hore
 Profil  


andelika napísal:
-prečo čítate literatúru? a nie, že lebo mama/učitelka/profka/jedna pani povedala, že je to dobré...
-prečo čítate prózu, prečo poéziu?
-myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? / prečo?
-čo od takého diela očakávate? ja neviem, humor, námet na zamyslenie, sociálnu kritiju, alebo opis brata koňa z hornej dedinky...


-pretoze to je ulet z kazdodenneho stereotypu, ulet z reality..rad si vzdy nieco pekne predstavujem a knihy mi dopomahaju rozvijat moju fantaziu..a nemusim pri tom mysliet na ten zivot v ktorom zijem, ktory sa mi nelubi... asi tolko..
-prozu citam, lebo to ma proste dej, nieco mi to aj da.. poeziu necitam, absolutne jej nechapem...ja mam problem ze neviem pochopit vacsinu basni :)
-ano, cita sa menej mozno teraz uz nie je na takej urovni ako napr. v minulosti..
-jednoznacne to, ze mi to nieco dusevne da.. niekedy si precitam knihu, co ma donuti sa zamysliet nad nejakymi vecami, ze necitam tak "konzumacne".. snad chapete..


Hore
   

Barónka
Obrázok používateľa

Založený: 06.09.2004
Príspevky: 147
Body: 5
Bydlisko: LM
Pohlavie: Žena

Neprítomný
-  Citam, lebo chcem, lebo to mam rada, bavi ma to, je to proste krasne; mam rada slova... myslim, ze z literatury sa da ziskat strasne vela informacii o zivote a o ludoch (a to aj ked je ta literatura "nerealna")
-  prozu lebo je putavejsia, viac dejova, casto sa mi zda "uprimnejsia", pravdivejsia ako poezia. Poezia je zas citovejsia a "skratovejsia", poezia je na take "vykyvove stavy". U mna asi vyhrava proza, lebo je tam viac miesta pre veci co mam rada: ironia, sarkazmus a pointa, ktora sa vynori az po hrbe stran...
- asi preto, ze na poeziu treba mat cas a naladu, a hlavne chut.. vacsina ludi poeziu necita, lebo sa im zda nudna a nerozumeju jej (ani sa nesnazia rozumiet). Asi je vela inych, "pritazlivejsich" druhov umenia...  :? ale hlavny dovod je asi ten, ze sa im nechce  :wink:
-  myslienku..ci uz na zamyslenie alebo na zasmiatie, proste Napad.. a nejak ocakavam/vyhladavam nieco protispolocenske, antihumanne, zvrhle, krute, psychopaticke a zaroven strasne strasne usmevne...  :P

_________________
Gänsehaut statt Gänsemarsch


Hore
 Profil ICQ  

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
andelika napísal:
1. Prečo čítate literatúru?

Pretože sa chcem odpútať od reality, ktorá sa mi mnohokrát vôbec nepáči. Alebo preto, lebo som príliš lenivá na to, aby som sa ňou zaoberala. Napríklad by som sa mala učiť na skúšku, ale radšej si prečítam dobrú knihu a zabudnem na to, že sa mám vlastne stresovať. :mrgreen: Literatúru beriem do rúk tiež vtedy, keď si chcem oddýchnuť a nemám záujem o bezduché zízanie na televízor. No a tiež ju čítam, keď sa nudím a mám veľa voľného času. Ešte som neprečítala všetko, čo by som chcela. Okrem toho čítam, lebo chcem písať recenzie. :)

andelika napísal:
2. Prečo čítate prózu, prečo poéziu?

Čítam prevažne prózu a to hlavne z toho dôvodu, že chcem prežiť nejaký emotívny, reps. estetický zážitok z opisov a deja. Hlavne prostrednístvom fantasy sa môžem dostať do minulosti a vžiť sa do prežívania hlavných postáv. V podstate chcem byť účastníkom dobrodružstva, preto čítam prózu.

Poézia je krásna, ale čítam ju menej. Je kratšia, číta sa rýchlejšie a je väčšinou hlboko emotívna. Vyvoláva mnoho pekných ale aj smutných pocitov. Cez poéziu môžem zistiť, čo pri písaní cítil autor. Je to príjemné odreagovanie sa. :)

andelika napísal:
3. Myslíte si, že dnes sa číta menej poézie ako predtým? Prečo?

Poézie? určite. Mladých ľudí už nezaujímajú "bezduché básničky". Sú proste leniví. Nechce sa im zaoberať sa tým a namiesto čítania buď sedia znudene pred telkou alebo chodia von chlastať. Pripadá mi to také... poňižujúce. Alebo ako to povedať...

andelika napísal:
4. Čo od takého diela očakávate?

Všeobecne od knihy očakávam, že ma zaujme. Predovšetkým musí dielo čitateľa zaujať, inak to nejde. Keď ma to unudí po prvých piatich stranách, kniha putuje preč z mojich rúk s veľmi malou nádejou, že to ešte neiekdy skúsim prečítať. Dej by mal byť pútavý, snáď aj akčný, heh. :) proste niečo napínavé, od čoho sa neviem odtrhnúť a čo chcem čítať stále ďalej a ďalej až do konca. A na konci musím byť smutná, že to už skončila. Nemám rada konce dobrých kníh. Chcem viac!  :twisted: A okre tohto všetkého očakávam, že príbeh bude dávať zmysel a nebudú tam gramatické chyby...

andelika napísal:
5. Ak píšete, tak prečo?

Lebo ma to baví. :) Vymýšľanie príbehov je skvelé! Je to ako pri čítaní, tiež sa ponorím do iného sveta, ale tentoraz použijem svoju vlastnú fantáziu. To, čo napíšem, je niečo, čo je MOJE. Moja tvorba. je to príjemný pocit toho, že som niečo urobila. Niečo, čo sa mi páčilo a čo bolo fajn. :)

andelika napísal:
6. Prečo napíšete báseň a nie prózu alebo opačne?

Píšem aj jedno aj druhé. Mám síce viac básní ako poviedok, ale poviedky ma bavia oveľa viac.  :wink: Básne sú jednoduchšie, preto sa snažím písať niečo, čo mi nepripadá jednoduché.

P.S.: Dúfam, že som aspoň nejak pomohla. :)


Hore
 Profil Facebook  

insomniak
Obrázok používateľa

Založený: 23.01.2005
Príspevky: 5461
Body: 46
Bydlisko: dočasné
Pohlavie: Žena

Neprítomný
:)  diky tym, co nieco napisali, normalne aj dlhe prispevky.... :lol:

a nikto dalsi? :oops:

_________________
'Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
'That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
'I don't much care where--' said Alice.
'Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.


Hore
 Profil  

prekladateľ
Obrázok používateľa

Založený: 27.10.2004
Príspevky: 1558
Body: 10
Bydlisko: Pratscha on Wineroad
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Ja čítam lebo ma to bavííííí a z kníh sa dá dozvedieť veľa zaujímavého aj poučného. knihy sú taký malý stroj času, môžeš sa cez ne dozvedieť ako na svet pozerali ľudia v minulosti. Ale aj čo si myslia ľudia v iných častiach sveta.
Len dávaj pozor na ich "zákernosť", každý kto píše dáva do knihy aj svoje názory a predsudky, musíš sa aj zamyslieť nad tým čo čítaš.

_________________
Personally, I like the university. They give us money and facilities, we don't have to produce anything! You've never been out of college! You don't know what it's like out there! I've *worked* in the private sector. They expect *results*.


Hore
 Profil  

Sage
Obrázok používateľa

Založený: 28.01.2006
Príspevky: 1076
Body: 5
Bydlisko: Rivendell
Pohlavie: Žena

Neprítomný
1. Prečo čítam literatúru?

Lebo nič úžasnejšie (umm....WoW? Ehe, nie, žartujem) a poučnejšie človek ešte nevymyslel. Debilobedňa je momentálne hanba "výdobytkov" ľudskej civilizácie. A ja to študujem  :ikonka09:  


2. Prečo prózu, prečo poéziu?

Pre to isté. Umelecký zážitok, ako by povedala moja profka z autorského literárneho praktika. Okrem toho človek ak sám píše, tak rád číta, aby sa trebárs vedel porovnať, podučiť, zahanbiť nad svojou neschopnosťou, and so on. Poéziu potom ešte špeciálne preto, lebo naši piataci majú pravidelne diplomovky vo forme poézie a to je jednoducho... ehm... jedna báseň  :D

3. Myslíte si, že sa teraz číta menej poézie ako predtým? Prečo?

Čo to znamená, predtým? Pred takými dvesto rokmi bola ešte aj každodenná korešpondencia poetická, alebo aspoň poetizujúca. Takže človek čítal básne v jednom kuse. Teraz je to otázka vkusu ľudí, a vkus išiel s vynájdením debilobedne rapídne dolu (alebo možno náročnosť na "zábavu"). Takže v porovnaním s dávnejšími vekmi sa určite teraz číta poézia menej, a je to práve kvôli našej nenáročnej spoločnosti. Ľudia poézii okrem toho často nerozumejú (viem podľa vzorky mojich spolužiakov, ktorí na hodinách tvorivého písania plačú nad haiku).

4. Čo od takého diela očakávate?

Obvykle očakávam prejav autorovej originality. Nie nutne vo forme diela, ale aspoň v obsahu. Možno práve to je dôvod, prečo čítam sci-fi a fantasy. Ak nie je autor úplná lama, obvykle splodí niečo zaujímavé, nazvyme to niečo "fantaskné". To ma na literatúre láka tak všeobecne. Nemusím realizmus, ale keď je to naozaj dobré dielo, tak si to skúsim prečítať, ono taký Haruki Murakami vie dať próze čaro poézie, v tom sme sa zhodli viacerí. A nepíše o nejakých vybájených veciach, vyšperkuje detaily každodenného života tak, že máte pocit akoby ste čítali dlhú epickú báseň. A true original.

5. Ak píšete, tak prečo?

Ah...ääh.. asi pre Ačko z tvorivého písania :P Ale nie, tak to nám raz dala profka na umeleckých tendenciách otázku, prečo tvoríme. A prišla jej odpoveď, že človek nemôže netvoriť, ak to v sebe má. Myslím si, že píšem, pretože nemôžem nepísať :D

6. Prečo báseň a nie prózu, a opačne?

Keď je chuť na báseň, napíšem báseň, keď mám námet na prózu, napíšem prózu. Nemám špeicificky vyhranený žáner ani dôvody na písanie v ňom.

Dúfam, že som pomohla  :ikonka02:

_________________
~Those who refuse to give up deserve to be raised above humanity.

Obrázok


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 19 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun