HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 26 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

Kráľ

Založený: 29.09.2005
Príspevky: 787
Body: 7

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Pozeral som, ze su tu temy na odporucanie, ale nenasiel som ziadnu ucelenu kde by sa to rozoberalo ako format. Takze:

Zaujimalo by ma ci citate, a nemyslim teraz stripy na nete alebo Garfielda vo vikendovom vydani dennika, ale "Graphic Novels".
Ja osobne mam rad uzavrete pribehy, dalo by sa povedat ze novely/romany v literarnom zmysle. Nieco ako Watchmeni, alebo jednotlive kapitoly Sin City kde je spojovacim prvkom mesto. Z ilustratorov nemam vybraneho ziadneho "oblubeneho", s autorov u mna zatial jednoznacne vyhrava Moore.
Nechcem tu pocut o tom ake zbytocny a detsky je tento format. Nespaja sa len so "superhrdinami". Najnovsie som sa pustil do Z Pekla(From Hell), ktory ma so superhrdinami spolocne asi to co Garfield so Spidermanom.
Zaujimalo by ma ako Vy vnimate tento format prezentacie, ci ked to citate preferujete scany, alebo knizky a ci ste nieco citali a mozete odporucit.
Ja som precital zatial Watchmenov, V for Vendeta, Y The Last Man z kompeltnych vydani, taktiez dost Wolverinoviek a Sin City. Mam rozcitane spominane From Hell a na disku sa mi susi Sandman a Steampunk, taktiez som precital vela z Marvelovskeho a DC sveta, ale tam ma to nebavi, kedze nepoznam historiu postav a sveta v ktorom pobehuju.

_________________
.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda

Založený: 19.10.2005
Príspevky: 1885
Body: 5
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Jedine komiksy (ktore sa daju povazovat za graphic novels) co mam na policiach su prve 3 knihy Sandmana (preludia & nocturna, domecek pro panenky a krajina snu) a patria k mojmu najoblubenejsiemu papieru. Komiksy uz sice nie su az take drahe ako pred par rokmi (aspon sa mi to tak zda, mozno sa ale zmenil len moj pohlad na vec), stale je vsak hlavnym dovodom, preco nemam komiksov viac, ich cena (aspon pre nezarabajuceho cloveka, ktory nie je zrovna zvyknuty na pravidelnu financnu podporu zivitelov-rodicov). Dufam ze sa bude pokracovat v taktike ze sa komiks vyda v tvrdej, ale aj brozovanej a o poznanie lacnejsej vazbe (naposledy som to zaregistroval u najnovsieho Hellboya a tusim tak vysiel aj nejaky Sin City komiks).

Celkovo patria komiksy k uplne prvemu mediu, ku ktoremu som sa kedy dostal (kacera donalda a mickey mousa som zbieral este ked som nevedel citat a drvivu vacsinu svojho casu som ako maly stravil pri komiksoch, neskor asterixa a obelixa), preto ich kupovat budem vzdy (zatial sa drzim taktiky: 1 sandman na comics salone, 1 na vianoce :lol: )

Viem ze komiksy sa velmi lahko daju zohnat aj na internete, nie som vsak 300 stranove diela schopny citat z monitora, uz som sa o to niekolko krat pokusal. Je vsak pravda, ze Watchmenov som precital len zo scanov, mozno ma k tomu prinutilo len awesomeness tej veci)


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
som si vsimol tuto temu po urcitom case heh, ja si da sa povedat pravidelne kupujem crew,laika to pekne krasne zoznami s najznamejsimi scenaristami,maliarmi etc;

co sa tyka komixov tak najoblubenejsia seria najskôr genialne uchylny preacher,hellblazer alebo klasika sandman a najoblubenejsia knizka v for vendetta (genialny book, skoda ze film ho tak strasne sprznil, sa ani necudujem moorovmu skepticizmu voci filmom...)

inak mam aj strasne rad starwars a aliens vs predator univserso;

ked som bol maly tak som cital hlavne spidermana (neviem ci viete ale kedysi normalne vydaval slovart zosity),xenu alebo ruzoveho pantera.. heh...

a oblubeny maliar asi milo manara ale mam strasne rad aj davida lloyda,uzasne depresivny styl kresby :P

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

Commander
Obrázok používateľa

Založený: 04.04.2006
Príspevky: 9934
Body: 398
Bydlisko: Trvale
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Roman od komixu pre mna odlisuje hlavne pribeh. Kingdom Come je plne oplastovanych svetielkujucich borcov ale pribeh mi dal viac nez cela Sturovska tvorba.

_________________
Obrázok
"He who controls the past commands the future, He who commands the future, conquers the past."
--Kane--


Hore
 Profil  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Will napísal:
ale pribeh mi dal viac nez cela Sturovska tvorba.


to mi dali aj Kacerovci...

vykrik stryka drzgrosa: do frasa, ktory imbecil mi roztrieskal auto na cimpr-campr mi v pamati utkvel uz dobrych PAR rokov.

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
dnes som si rozcital treti krat V for Vendetta...a som uneseny, to ako ta kniha ziskala na kvalite opatovnym citanim je uzasne

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok

Chcel by som vas tak trocha upozornit na tuto nadhernu knihu (momentalne nominovanu na Eisnera). Hned na uvod chcem podotknut ze Daytripper je asi jedna z najkrajsich veci co som minimalne tento rok cital. Autorska (bratská) dvojica Moon a Bá (jeden kreslí, druhí píše;) vytvorila nádhernu mozaiku udalostí ktoré formujú naše životy. Kniha sa skladá z desiatich issues zozbieraných do jedného voňavého paperbacku. Hlavným hrdinom je chlapík ktorý píše obituaries (nespomeniem si na slovensky ekvivalent) v novinach. Každá jedna kapitola sa zaoberá nejakým konkrétnym obdobím z jeho života. A každá z nich končí jeho smrťou. Vždy je pred nás postavená otázka typu - čo keby práve teraz? Stačilo nám života?

Kresba je úžasná. Nielenže fantasticky vystihuje okolie ale je aj istým zrkadlom do duše hlavného hrdinu. Jeho detstvo je zachytené nadhernými jasnými farbami, pohreb jeho otca je ponorený do sivej a čiernej, láska je presýtená slnečnými paprskami atď atď....

Kniha je jednoducho úžasná, originálna, strhujúca a silne ju odporúčam každému. Imo najlepší komix tohto roka (zatiaľ).

Spoiler! :
Obrázok

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Naposledy upravil wormwood dňa St. 11. Máj 2011, 22:37, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok

Dalsi komix ktorý urcite stojí za spomenutie je Asterios Polyp od Davida Mazzuchelliho (ano, ten chlapík ktorý kreslil Batman Year One). Príbeh o starnutí a živote ako takom.O tom, ako sa správame k ľudom a prečo, ale tiež o tom že nič nieje stále a keď si veci prestaneme vážiť tak o ne mozeme velmi lahko príjst. Hlavná dejová línia je však len kostrou na ktorú je napasovaná plejáda originálnych myšlienok a ÚŽASNÝ grafický štýl - Mazzuchelli je génius. Každa postava je kreslená svojim osobitným stýlom a má svoju farbu ktorá je tým silnejšia čím silnejšiu emóciu vyžaruje (+ žiadna čierna farba, všetko je zahalené do fialovej,modrej, ružovej atď,). Tiež strasne silno odporúčam. Hlavne so súčasným 40% offom na bookdepository.

Obrázok

oh. a len tak btw. ak si potrpíte na ceny
Citácia:
The book won the first Los Angeles Times Book Prize Graphic Novel award.
It received four 2010 Eisner Award nominations and won for best new graphic album, best writer/artist and best lettering. It also won three 2010 Harvey Awards.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Naposledy upravil wormwood dňa So. 07. Máj 2011, 0:09, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  

tuláčka po hviezdach
Obrázok používateľa

Založený: 07.12.2006
Príspevky: 2299
Body: 117
Bydlisko: Spálene mlyny
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ked sme u tych grafickych stylov mna naposledy uplne roszekal Blame!
netvari sa to, ze chce ukazovat zivotne pravdy alebo tak. je to akcna, futuristicka a hlavne noirova zalezitost, hlavny hrdina bluma prazdnym svetom urbanneho megakomplexu, ktory zije svoj vlatny zivot a nekonecne rastie.
V celom komixe nepadne vela slov, ale zato pocity z neho vyzaruju nekonecne. IMO povinnost pre vsetkych ludi, ktori maju radi temnu postapokalypticky atmosferu a nevsedne vizualne stvarnenie.

Spoiler! :
Obrázok

Spoiler! :
Obrázok


Spoiler! :
Obrázok

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok

Dalšia úžasna vec ktorá sa zrodila v komixovom háji je Maus od Arta Spiegelmana. Prvý komix ktorý sa zmocnil Pulitzerovej ceny a to oprávnene. Maus nemá obdoby nielen ako komix ale ako literárne dielo celkovo. Zaoberá sa holokaustom a tým čo spraví s človekom. Nekoná sa však umelé utočenie na city po vzore Stevena Spielberga v jeho Šindlerovom Zozname. Maus je surový, nekompromisný ale zároveň až mrazivo realistický a ludský. Hlavným hrdinom je otec autora, Vladek Spiegelman - ktorému sa podarilo prežit Auschwitz (aj vďaka tomu že sa mu podarilo vyhnut Birkenau - ale nechcem spoilerovat zbytocne). Komixom prerezávajú dve línie - prítomnosť v ktorej Art (autor) spovedá jeho otca a z druhá, spomienková v ktorej jeho otec spomína na to aký bol jeho život, na lásky, útrapy, rodinu a na to ako ho zmenil holokaust. To všetko dopĺňa strohá alegorická kresba - židia ako potkany, nemci ako mačky, američania ako psy atď.. Maus je úžasný a mal by si ho prečítať naozaj každý (v USA tvorí dokonca povinné citanie). Na niektoré scény nezabudnem asi veľmi dlho, zvlástne ako dokázu velmi silne na cloveka zaposobit tie ciernobiele obrázky...

Obrázok
Citácia:
Awards

* 1988 Angoul?me International Comics Festival Awards - Religious Award: Christian Testimony & Prize for Best Comic Book: Foreign Comic Award (Maus: un survivant raconte).
* 1988 Urhunden Prize - Foreign Album (Maus).
* 1990 Max & Moritz Prizes - Special Prize (Maus).
* 1992 Pulitzer Prize - Special Awards and Citations - Letters (Maus). Pulitzer Prizes, official website
* 1992 Eisner Award - Best Graphic Album: Reprint (Maus II).
* 1992 Harvey Award - Best Graphic Album of Previously Published Work (Maus II). Harvey Awards 1992 winners
* 1993 Los Angeles Times Book Prize for Fiction (Maus II, A Survivor's Tale). Los Angeles Times website
* 1993 Angoul?me International Comics Festival Awards - Prize for Best Comic Book: Foreign comic (Maus: un survivant raconte, part II).
* 1993 Urhunden Prize - Foreign Album (Maus II).

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mausa mám vo fronte už strašne dlho, ale nemám gule ho začať čítať. Podľa mňa prudko kontrast s Mouse Guardom.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
fúha - no ono okrem toho ze hlavní hrdinovia mausagardu su mysi...tam asi ani nic ine co by tieto dve veci spajalo nebude
v mausovi su sice kreslení ako zvieratá ale stale ide o ludí, hovorí sa o realnych miestach atd.
kazdopadne raz sa odhodlaj uz to je cca.rok co som to cital a stale si to viem vybavit ako by to bolo minuly tyzden

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
No vsak vravim, ze to je jeden napad, ale vyvedeny do uplne opacnych, totalne odlisnych foriem.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Zacal som sa zacitavat do Hellblazera. Zatial mam za sebou 4 knihy plus nejake zosity tak sa budem snazit zhrnut moje doterajsie dojmy. Hned na uvod chcem povedat asi tolko ze najprv som daco cital v Crew, potom som videl film ktorý sa mi pacil aj ked hlavny hrdina filmu nemal s tym komiksovým moc spolocne - uz len to ze povodny John Constantine (rhymes with 9 tj. ziadny teeeen) je niekedy hodne velky hajzel a kadeco len nie kladna postava. Nu a potom som kedysi davno cital nejake .cbr-ká, ale citat komix na pc je o hubu. Ku kniham som sa dostal az prednedavnom (all hail the bookdepository)

Obrázok

Imaginary Sins obsahuje prvych 9 zositov Hellblazera od Jamieho Delana. A pravdu povedat nebol som z toho moc nadsený. Na komixe je hodne vidno jeho vek - 1987. Kresba je na dnesne pomery ale aj na vtedajsie velmi biedna a coloring rovnako. Avsak, Delano vie navodit slusnu atmosferu ked sa snazi a pokym nezacne sklzavat do politiky. Vtedy to ide riadne z kopca. Tretia issue je dokonca isty druh alegorie na nastup Thatcherismu v UK - John bojuje proti demonom vydávajúcich sa za konzervatívcov. Nevedel som ci sa mam smiat alebo plakat. Prve dve issue su klasicky Hellblazer - John sa snazí dostat na zub démonovi ktorý rozožiera ludí zvnútra, imo asi najlepsie zosity tohto paperbacku. Najdeme tu este uchylneho vraha (velmi dobra vec), reminiscenciu a vycitky z Vietnamu (bieda a nuda), zase celkom slusnu nahancku s demonom a Johnove spomienky na detstsvo a psychiatricku liecebnu a na zaver sa objavi aj Swamp Thing (kde sa povodne zjavil John Constantine ako prvy krat) len preto aby si z neho v podstate mohol John ubalit cigaretu :wink: . Keby som to mal tak nejako zhrnut tak na knihe sa seriozne podpisal vek a prevarenost Constantinovej postavy - tj. uz som o nom mal utvorenu istu predstavu ked som to zacinal citat preto by par veci nesedelo, kedze jeho postava sa v podstate este len zacinala formovat. Ako prvy paperback by som si tentokrat precital radsej nieco ine.

Obrázok

The Family Man sa skladá zo zositov 23-24 a 28-33. A podla mna je neporovnatelne lepsí ako Imaginary Sins. Prva issue je zase isty druh alegorie, tentokrat na fiktívne postavy alá Šerlok Holms. O tom kam odchádzajú a o tom ze hranica medzi realitou a fikciou vie byt hodne tenká. Potom sa rozbehne hlavná linia celej zbierky ktorá je perfektná! John Constantine versus Family Man (paralela so Sandmanom:Dolls House). Skvelý, temný thriller ktorý sledujeme striedavo z pozície Constantine-a a zároven aj Family Man-a. Dalsia issue nepriamo navazuje na tento arch s Family Manom, je snad este lepsia a povedzme ze sa zaoberá duchom (nemozem povedat viac inak by som seriozne spoileroval). Zbierka je zakoncena dvoma one-shotmi, kde v jednom John bojuje proti posadnutém psovi (no comment) a druhý je zase ponatí tak abstraktnejšie a točí sa okolo miesta jednotlivca vo svete. Ked to mam nejako zhrnut tak Family Man je zatial najlepsi Hellblazer co som cital - miestami je tu vidno vek (rovnako ako pri Imaginary Sins) ale je tu pestrejsia paleta maliarov a postava Johna uz presla istým vyvojom a posobi omnoho uveritelnejsie.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Hore
 Profil ICQ  

the exorcist
Obrázok používateľa

Založený: 19.02.2005
Príspevky: 3015
Body: 194
Bydlisko: Miskatonic
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Obrázok

Dangerous Habits obsahuje issues 41-46 a odstartovalo v podstate karieru Garthovi Ennisovi (toto je snad jedina jeho vec kde neni ziadny fuck - Vertigo malo vtedy este trocha inu policy ohladom nadavok;) Tento paperback je v podstate najvacsou inspiraciou pre film zaroven je vsak o niecom uplne inom (ehm). John tentokrat nerobi ziadneho paranormal investigatora, resp. minimalne. Ennis sa sustredi na to co mu ide najlepsie a to je skvelá psychika postáv a dialógy. Jedneho dna hlavný hrdina proste dostane rakovinu. A to nieje nieco s cím Constantine pocítal. Pusta sa do eskapady whinningu a ozierania len aby si neskor uvedomil ze to takto nesmie nechat. A snazí sa príjst na to, ako [vymazané] s osudom a v neposlednej rade s démonom do ktorého nalial svatenú vodu a rozbil mu flašku o hlavu - a ktorý sa naňho uz tesí, pretože John do neba urcite nepojde. Vizualna stranka je nemastna-neslana a postaral sa o ňu priemerný William Simpson (Vamps). Oh, a koncí to uplne ale uplne inak ako film - ten si pozical len urcite útrzky z príbehu. John si nakonci ziadnu žuvačku nedá :wink:

V porovnaní s Delanovími vecami sa to číta ovela lepsie a dynamickejsie. Tazko to vsak nejako porovnávat. Ennisov Hellblazer je skrátka iný. Tazko povedat ci lepsí alebo horsí.

_________________
""There is no worse tyranny than to force a man to pay for what he does not want merely because you think it would be good for him.""
Robert A. Heinlein


Naposledy upravil wormwood dňa Ne. 15. Máj 2011, 23:30, celkovo upravené 1 krát.

Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 26 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun