HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia
Autor Správa

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 10.01.2009
Príspevky: 23
Body: 5
Bydlisko: Nitra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Arawin

I.

Táto kniha vám porozpráva príbeh o elfskom výrobcovi lukov. Je mladý. Má iba 323 rokov. Nežije si zle. Vlastní útulný domček v centre mesta a vlastnú dielňu v remeselníckej štvrti. Dielňa bola v tvare štvorca. Nebola príliš veľká, ale na dielňu stačila. Je to iba jedna miestnosť. Na pravej strane boli skrine s náradím. Na náprotivnej strane bol pong na ktorom vyrábal Arawin svoje vynikajúce luky.
Oproti dverám boli o stenu opreté luky, pre ktoré si ich nový majitelia ešte neprišli. No a na stene boli vyvesené tie najlepšie kúsky aké kedy Arawin vytvoril a ktoré nemieni predávať. Čo viac si elf môže priať na kľudný a pokojný život. Jeho luky boli preslávené po celom východnom pobreží elfskej ríše.

Stmievalo sa. Ako každý iný deň, sa už aj dnes Arawin chystal zbaliť náradie a ísť domov. Keď už bol skoro pripravený, niekto zaklopal na dvere dielni. Arawin sa z počiatku začudoval, kto to asi tak o takomto čase môže klopať. Neisto sa vydal ku dverám. Keď ich otvoril, hneď sa mu objavil na tvári
úsmev. Bol to jeho starý známy kamarát Arimir.
,,Arimir, priateľ môj. Čo ti tu robíš?“ pýtal sa stále začudovane Arawin.
,,Vari sa nemôžem prísť pozrieť na starého známeho?“ odpovedal kľudným hlasom Arimir.
,,Iste že hej!“ prisviedčal Arawin ,, Poď! Pozývam ťa ku mne domov na šálku čaju.“
,, Dobre. Toľko času mám.“
Arawin z vŕzganím zabuchol ťažké dvere na dielni. Do veľkej zámky strčil železný kľúč a zamkol. Robil dobre, že vždy zamykal dvere. Človek nikdy nevie, či ho niekto neokradne. Po meste sa túlalo veľa zlodejov. A Arawin mal pri tom v jeho dielni niekoľko výborných lukov, pre ktoré si ich objednávatelia ešte neprišli.
Cesta nebola príliš dlhá. Skôr ako sa niektorý z nich odvážil na niečo spýtať, už boli doma. Arawin si vybral z vrecka kľúč a odomkol dvere. Zaviedol svojho hosťa do kuchyne a spravil čaj. Arimir sa posadil a čakal, kým si jeho hostiteľ prisadne k nemu. Netrvalo dlho a čaj už bol hotový. Arawin si
prisadol k stolu, podal čaj Arimirovi a opýtal sa: ,,No, tak čo sa deje?“ v hlase mu bolo počuť zvedavosť.
,,Čo by sa malo diať?“ spýtal sa nechápavo a pokračoval ,,vravel som, že som sa prišiel iba pozrieť ako sa ti darí.“
,,Arimir, si síce dobrý priateľ, ale nikdy si nevedel klamať.“ namietol Arawin a na tvári sa mu vyčaroval úsmev.
,,No vieš,“ povzdychol si Arimir a pokračoval ,, časy sú zlé. Orkovia. Kapitán Kelleros vie, že som tvoj najlepší priateľ a tak mi nariadil, že ti to mám povedať ja.“
,Ale čo mi máš povedať, priateľ môj?“ prerušil ho Arawin.
,, Tvojho otca zabili orkovia. Padol v boji. Je mi to ľúto.“
Arawinov úsmev sa okamžite vytratil. Zbledol ako stena a chvíľu tomu ani nemohol uveriť. Nakoniec sa nejako premohol a dostal zo seba: ,,Choď prosím ťa preč. Chcem byť sám.“ Povedal Arawin a v hlase mu bolo počuť žiaľ.
Arimir sa bez slova postavil od stola a išiel smerom k dverám. Ešte medzi dvermi sa otočil
a povedal: ,,Je mi to ľúto.“ Potom odišiel....



prosim kritizujte to ako chcete. rad by som pocul kde mam hlavne tie najvacsie chyby.

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Knieža
Obrázok používateľa

Založený: 20.11.2008
Príspevky: 639
Body: 2
Bydlisko: tv/ba/anywhere
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
1. striedanie pritomneho a minuleho casu na zaciatku, pri opisovani postavy a dielne ?
2. ziadny konflikt, pointa je, ze mu priatel oznami, ze mu zabili otca ?
3. riesenie vyroby lukov cez pol poviedky ?
4. styl "slohova praca na zakladnej skole" ?

_________________
chcem tvoriť, načo
teória umenia, chcem
kričať!


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 10.01.2009
Príspevky: 23
Body: 5
Bydlisko: Nitra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
krute, ale diki. hej, ved to mozem este zmenit (aj zmenim).dik za kritiku.

p. s. pointu som zam zabudol dat. toto je len uryvok. zle som to odstrihol

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Hodnotit uryvok je stale prekerne, pretoze v celom vyzneni to moze vypalit uplne inak. Dopisal by som cely zvysok a zverejnil to komplet.

Tuto mam pocit, ze sa nestalo nic, resp. ten dej by sa dal skratit na tri vety. (Casy su tazke, zabili ti otca, prepac, ze ti to hovorim ja.) Uryvok by podla mna vyzvat citatela kricat "chcem viac!", lenze tu nevidim ziadne prvky, ktore by som chcel vediet rozvinute v dalsom texte.

V prvej casti mi prekazali kratke vety, budili vo mne dojem, ze je to pisane "detinsky". (K tomu pomohla aj nechcena ironia s vekom). V dalsej casti sa vsak vety scivilizovali.

Mozno dodat pointu, lebo bez nej je to smutne.

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Mno, tak vypichnem veci, ktore tu este neboli spomenute :)

Ozaj neviem povedat z uryvku, ale bojim sa, ze si si vybral taku klasicku fantasy kombinaciu - kvazi stredovek, klasicke rasy (elfovia, orkovia), klasicke Tolkien-like mena. Citit z toho silny vplyv klasickej fantasy a pocitacovych hier...ale to ozaj predbieham, lebo v konecnom dosledku zvysok poviedky moze byt uplne opacny. Skor chcem povedat - skus si vsimnut tieto veci, porozmyslat nad nimi, a skusit ich dako zmenit podla seba - vzdy sa da poriesit nejaka nova rasa, pripadne zmena povahovych a fyzickych vlastnosti uz zauzivanych ras, tak aby to nezapadalo do znamej otrepanej klasiky.

Samozrejme, niekomu sa tento styl fantasy paci, a ja som tiez pisal svoje prvotiny takto. Lenze mas na vyber. Mozes vytvorit dobru fantasy tak, ze zoberie zaujimavy, putavy, nadcasovy pribeh o veciach ktorym kazdy rozumie, ale je to zaujimave a plne zvratov a tak, a potom ho zasadit do default fantasy, a v tom pripade si fantasy len pouzil na urcite nasmerovanie diela cielovej skupine. Alebo mozes poriesit aj vlastne fantasy prvky, skusit si svet ohnut podla seba trochu viac, ba priam uplne - ved je to tvoj svet a koniec koncov vola sa to fantasy :) a do toho supnut dobry pribeh, a je to pecka :)

Dalej, do akeho casoveho obdobia to chces zasadit? Alebo skor, na aky stupen vyvoja civilizacie? Pretoze celkom dobre si neviem predstavit vyrobcu lukov, ktory byva niekde inde ako vo svojej dielni (najma ak tam ma svoje najcennejsie luky a po meste sa potuluje vela zlodejov) - no chapes, je to trosku divne, mat zvlast dom a dielnu, to je nejaky burzuj? Ci sucast cechu? Taktiez kuchyna v dome mi prisla vtipna :) jasne ze to je bezna vec, len mne to znie tak vtipne, ked si predstavim klasicky chudobny domec s jednou izbou :D
Toto sa da odstranit dvoma sposobmi.
- Bud pouzijes viac opisov, co moze byt dobre, alebo aj na skodu, podla toho kolko ich das a ako ich vies pouzit - pokial dodas zopar kratkych, vystiznych opisov, urcite nemozes uskodit, jedine objasnis situaciu a vtiahnes viac do atmosfery. A mas prilezitost vysvetlit preco typek byva doma a ma kuchynu - moze je bohaty, a ma pevny kamenny dom a sluhov a neviem co. No chapes.
- Alebo povies, ze o ziadnom casovom horizonte sa nemozno bavit, pretoze si tvoris vlastny vyvoj ludstva - a v tvojom fantasy svete je potom mozne najst prvky stredoveku, novoveku, a dvadsiateho storocia, pokial to vies sklbit dokopy. No opat, pri navodeni takejto atmosfery sa iste nevyhnes nejakym opisom.
Este je jedna moznost. Vyhnes sa uplne opisom a pouzijes taky ten strohy styl, ktory iste ma nieco do seba. Ale na to treba uz volake tie grify, prax, imho.


"Tvojho otca zabili orkovia. Padol v boji. Je mi to ľúto.“
Ta veta sa mi prilis nepaci :) teda pride mi to take, ako keby Arimir sam zabil toho jeho otca, a citi sa vinny, tak prve co vyhrkne je obvinenie "zabili ho orkovia!!". Ovela prirodzenejsie je, ked to povie v inom poradi - alebo "Tvoj otec padol v boji...je mi to luto." uplne staci, kedze citatel uz vie, ze sa jedna o orkov.


Tak to bude asi vsetko co ma doteraz napadlo. Neber to tak ze rad kritizujem alebo co, ani sa necitim opravneny ti to nejako hodnotit, nie som ani recenzent ani spisovatel :) ale ked uz tolko pytas tu kritiku tak tuna no, snazil som sa aspon trochu konstruktivne :) vela stastia a pokracuj, ak ta to bavi.

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
tvoj prispevok bol dlhsi nez povidka

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

vajco
Obrázok používateľa

Založený: 01.08.2004
Príspevky: 1844
Body: 135
Bydlisko: Blava
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
:D:D:D epic win
...or fail

_________________
Juro alias Archi


Hore
 Profil ICQ  

Schattenjäger Inquisitor
Obrázok používateľa

Založený: 14.05.2006
Príspevky: 21708
Body: 61
Bydlisko: Holy Terra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Juro napísal:
:D:D:D epic win
...or fail


zalezi na uhle pohladu

_________________
We are the Pilgrims, master; we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow
Across that angry or that glimmering sea ...

fly me to the moon and let me dance among the stars
=][=


Hore
 Profil  

víla stratená
Obrázok používateľa

Založený: 25.01.2007
Príspevky: 2769
Body: 86
Bydlisko: Ostrovné Kráľovstvo
Pohlavie: Žena

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
no takze precitane, nic mi to nedalo a este mi na zaciatku strasne vadili gramaticke chyby a zle sklonovanie. tiez tie kratke vety mi prisli akoby to pisalo dieta na zakladke.

Citácia:
niekto zaklopal na dvere dielni.
dielňa -> koho coho? -> dielne (vzor ulica)
Citácia:
,Arimir, priateľ môj. Čo ti tu robíš?“
ak niekoho oslovujes zamenom TY, pises tvrde Y

bolo tam este par veci ale nechce sa mi to znovu citat, toto mi tak najviac vrazilo do oci

_________________
We can not forget who we are...


NEdavajte mi pluska za prispevky vo vtipkoch. dik


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 10.01.2009
Príspevky: 23
Body: 5
Bydlisko: Nitra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Citácia:
,Arimir, priateľ môj. Čo ti tu robíš?“
ak niekoho oslovujes zamenom TY, pises tvrde Y

bolo tam este par veci ale nechce sa mi to znovu citat, toto mi tak najviac vrazilo do oci[/quote]
som si nevsimol, ale ja viem ze sa pise tY :D

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 10.01.2009
Príspevky: 23
Body: 5
Bydlisko: Nitra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:
V prvej casti mi prekazali kratke vety, budili vo mne dojem, ze je to pisane "detinsky".


no takze tie vety som na zaciatku pisal schvalne kratke. myslel som si ze to prida na dynamike a nebude to take ,,jednotonne" a melancholicke. ale ked sa to vsetkym nepacilo, tak to teda zmenim. ale hlavne tebe juro dakujem za tu kritiku. pokusim sa to podla nej zmenit.

p. s. cele to este nemozem dat dlhsie, lebo to este neni cele. Arawin vlastne chce pomstit otca (najst toho orka a tak). a budu tam spominane jeho dobrodruzstva. povodne som to chcel pisat ako michael peinkofer - navrat orku. neviem ci to poznate. tam dvaja orkovia idu ziskat taku mapu a su tam vselijake ich dobrodruzstva... (trpaslici, gjulovia, obrovsky pavuk...) :)

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

röndör
Obrázok používateľa

Založený: 21.07.2004
Príspevky: 15706
Body: 310
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
Ked mozem odporucit podla toho, co sa udialo v Kniznici literarnych experimentov, tak naozaj zverejnuj cele texty - pokial to nie je sedemdielna saga. Mnoho zacinajucich autorov ma velky problem s "grafomaniou" - teda, ze zacnu pisat a pisu a pisu a pisu a pisu a napisu 30 stranovu poviedku, v ktorej sa neudeje vobec nic.

Radsej mat kratku poviedku, v ktorej je jasne, odkial sa ide a kde sa skonci (a aka je pointa) ako nikdy nedokonceny roman.

Kratke vety kvoli dynamickosti by mali zniest kratko a uderne (mne napadaju trailery k filmom). Toto sice nie je najlepsi pripad, lebo pre fantasy poviedku to nie je bezne, ale:
Citácia:
Vyrobca lukov.
Utulny domcek v strede mesta.
A vlastna dielna.
Co viac si mozno priat pre pokojny zivot?


Este mi inak napada, ze v tomto pripade je opisovanych vela zbytocnosti: "Na pravej strane boli skrine s náradím. Na náprotivnej strane bol pong na ktorom vyrábal Arawin svoje vynikajúce luky." Mna osobne nezaujima, ze na pravej strane je naradie, a vlavo ponk a na strope pat pavukov, pokial sa to v dalsom deji nepouzije alebo pokial to nema navodzovat atmosferu. Su sice kadejaki Rusi, co pouzivaju uplne detaily, ale tie su vacsinou charakteristikou miesta ci osoby a patri to k stylu. V takychto poviedkach je to vsak len natahovanie.

Citácia:
Samozrejme, niekomu sa tento styl fantasy paci, a ja som tiez pisal svoje prvotiny takto.

To asi kazdy :-)

_________________
Light hand of Empelol.


Hore
 Profil ICQ  

poet
Obrázok používateľa

Založený: 30.10.2008
Príspevky: 1862
Body: 1
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
kedze ta poznam, viem, ze toto dielo je umerne tvojmu veku... :) musel som to povedat, aby to vsetci pochopili, ze to nie je "akoby dielo skolaka" ale skoro presne ono... :D nic v zlom, bracho, ael podla mna si im to v klude mohol povedat. a to, co ti napisal juro je totalna pravda, hlavne to o tom tvoreni fantasy sveta... tak si na to davaj pozor a snaz sa!! :wink: mozno raz budes pisat lepsie ako si hocikto tuna mysli. maybe...

_________________
Každého umelca kvôli niečomu považujú za šialeného; ja som pre iných šialený, lebo sa považujem za umelca.


Hore
 Profil  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 10.01.2009
Príspevky: 23
Body: 5
Bydlisko: Nitra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
aj vam dakujem za kritiku. a ked bude cas tak sa urcite posnazim to vylepsit

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  

Pútnik
Obrázok používateľa

Založený: 10.01.2009
Príspevky: 23
Body: 5
Bydlisko: Nitra
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Odpoveď s citáciou
alef0 napísal:

Tuto mam pocit, ze sa nestalo nic, resp. ten dej by sa dal skratit na tri vety. (Casy su tazke, zabili ti otca, prepac, ze ti to hovorim ja.) Uryvok by podla mna vyzvat citatela kricat "chcem viac!", lenze tu nevidim ziadne prvky, ktore by som chcel vediet rozvinute v dalsom texte.

V prvej casti mi prekazali kratke vety, budili vo mne dojem, ze je to pisane "detinsky". (K tomu pomohla aj nechcena ironia s vekom). V dalsej casti sa vsak vety scivilizovali.

Mozno dodat pointu, lebo bez nej je to smutne.


zasa alef nemozes povedat ze by sa to dalo zkratit na tri vety, pretoze to mozes povedat na kazdu knihu. kazda kniha je pisana tak, ze su tam rozne opisy a tak. napis ked vies o dakej knihe kde je v kazdej vete nova udalost... :wink:

_________________
Obrázok


Hore
 Profil ICQ  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Počet príspevkov: 24 ]  Prejsť na stránku 1, 2  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun